کد خبر: ۱۶۳۲۸۴
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۵
بررسی مهم ترین رویدادهای هفته؛ مجله هفتگی

هفته ای که گذشت باز هم هفته درگیری های اقتصادی و حرف و حدیث در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بود. افزایش قیمت خودروهای داخلی، جلسات ...

شفاف: هفته ای که گذشت باز هم هفته درگیری های اقتصادی و حرف و حدیث در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها بود.

افزایش قیمت خودروهای داخلی، جلسات مشترک دولت و مجلس در خصوص تصمیم گیرهای کلان اقتصادی، بازنشستگی و انفصال از خدمت محمود بهمنی و همچنین کلید خوردن طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی توسط بهارستان نشین ها از مهمترین رویداد های هفته ای که گذشت بود.

روز شنبه، در جدید ترین تصمیمات خودرویی و در حالی که حتی با وجود رکود خرید و فروش در بازار نیز قیمت‌ها گاهی بالا می‌روند، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که نرخ خودرو براساس ارز مبادله‌ای تعیین خواهد شد.

به گفته محسن صالحی‌نیا، براساس تصمیمات اتخاذ شده قیمت خودرو شامل مواد اولیه و هزینه‌های تولید آن براساس نرخ ارز مبادله‌ای محاسبه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در حال بررسی و آنالیز قیمت خودروها براساس نرخ ارز مبادله‌ای بوده و نتایج این بررسی‌ها به‌زودی اعلام می‌شود.

به این ترتیب هر چند هنوز نحوه تعیین قیمتها براساس نرخ ارز مبادله‌ای مشخص نشده است اما اگر مواد اولیه نیز به نرخ ارز مبادله‌ای در اختیار خودروسازان قرار گیرد می‌توان امیدوار بود قیمت خودرو بیش از مقدار فعلی افزایش نیابد.

در این روز همچنین از مدرک جعلی بهبهانی وزیر سابق راه نیز رونمایی شد. ماجرا از آنجا شروع شد كه صبح چهارشنبه خوانندگان دو روزنامه كثير الانتشار در صفحه چهارم خود با يك رپرتاژ آگهي تمام رنگي روبه‌رو شدند كه مربوط به اعطاي يك گواهينامه بين‌المللي به بهبهاني استاد رئيس‌جمهور در دوران دانشگاه و وزير راه سابق دولت بود. در اين آگهي نيم صفحه‌اي كه در دو روزنامه جام و جم و ايران منتشر شد،

تصاویری از مدال طلا و گواهي‌نامه تحقیقاتی و بين‌المللی کمبریج انگلستان مدیرعامل شرکت ملی نفتکش با تیتر درشت درج شد. در متن اين آگهي كه از سوي اعضاي هيات‌مديره و كاركنان شركت ملي نفتكش ايران سفارش داده شده بود،‌ دريافت گواهي جامع از سوي مركز «مطالعات پژوهشي،‌تحقيقاتي و بين‌المللي بيوگرافي كمبريج انگلستان» به عنوان استان نمونه «اينتر نشنال پروفشنال سال 2012 ميلادي» به پاس «پژوهش، تحقيق و توسعه در حوزه مهندسي عمران» از ميان «نفرات برتر دانشگاه‌هاي بين‌المللي جهان» به بهبهاني تبريك گفته شد.


نخستين واكنش به اين آگهي تبليغاتي را خبرگزاري‌ها داشتند. يكي از خبرگزاري‌هاي رسمي با انتشار گزارشي از مبلغ اين آگهي انتقاد شديدي را به اين اقدام وارد كرد. بر اساس تماس خبرنگار خبرگزاري مهر با بخش آگهی‌های روزنامه‌ها نشان می دهد که هزینه انتشار آگهی در صفحه 4 روزنامه ايران حدود 19 میلیون و 200 هزار تومان و در صفحه 4 روزنامه جام جم 20 میلیون و 400 هزار تومان است.


به‌دنبال بالا گرفتن انتقاد‌ها به اقدام شركت ملي نفتكش ايران،‌سايت الف نزديك به احمد توكلي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي رسما اعلام كرد كه مدرك منتشر شده توسط شركت ملي نفتكش ايران براي رئيس اين شركت فاقد ارزش علمي است. تحقيقات خبرنگار اين سايت نشان مي‌دهد، اين مدرك و موسسه اعطاكننده اين مدرك فاقد ارزش و اعتبار علمی هستند و در بسياري از مراجع از آن به عنوان بي‌ارزش و حتي كلاهبرداري (scam) ياد شده است.


بر اساس اين گزارش موسسه مذكور هيچ ارتباطي با دانشگاه كمبريج ندارد و براي اعطاي مدارك مختلف تحت عنوان «استاد نمونه»، «استاد سال»، «استاد قرن»! و... با دريافت مبلغي، مدارك و حتي سكه‌هاي يادبود براي افراد ارسال مي‌كند و در بروشورها و كتاب‌هاي خاصي تحت همين عنوان يا «بيوگرافي افراد سال» نام آنها را قرار مي‌دهد. جالب آنكه بر اساس اين گزارش مبالغ دريافتي اين موسسه از حدود دويست دلار تا هزاران دلار است. همچنين الف نوشت كه برخي دولت‌ها همانند دولت استراليا از اين مدارك به عنوان «كلاهبرداري» و از انتشار آن تحت عنوان «بيوگرافي افرادي كه قابليت گول خوردن دارند» ياد مي‌كنند.


دعوا بر سر مدرك جديد بهبهاني از كمبريج تا آنجا بالا گرفت كه حتي صدا و سيما نيز وارد آن شد. اواخر هفته گذشته اين موضوع سوژه برنامه صرفا جهت اطلاع صدا و سيما واقع شد. مجري اين برنامه بدون اشاره به «جعلي» يا «كم ارزش» بودن مدرك بهبهاني و نيز اينكه يكي از روزنامه‌هاي منتشر كننده اين آگهي روزنامه وابسته به صدا و سيما بود،‌اعلام كرد كه هزينه اين رپرتاژ آگهي چهل تا پنجاه ميليون تومان بوده است. جالب آنكه اين مبلغ خيلي بيشتر از آن‌چيزي است كه قبلا گزارش شده بود. همچنين مجري در ادامه گفت: اگر اين هزينه از جيب كاركنان شركت ملي نفتكش ايران براي تبريك به رئيس رفته است كه آفرين بر حس مدير دوستي آنان ولي اگر از بيت‌المال بوده كه كار را خراب كردند.

روز یک شنبه اما، بعد ازآنکه محمود احمدی نژاد بعد از جلسه روز چهارشنبه با نمایندگان بلافاصله مجلس را ترک کرد اما ، بلافاصله بعد از آن  علي فروزنده نماينده پارلماني دولت پس از اتمام جلسه نامه‌اي را به مجلس ارائه و خواستار ديدار ديگري بين نمايندگان ملت و دولت در روز سه‌شنبه آينده در پاستورشد.

 
در همان زمان برخي از نمايندگان عنوان كردند كه به دليل اينكه نمايندگان در روز سه‌شنبه جلسه علني و پس از آن كميسيوني دارند عملا ديدار نمايندگان با دولت به صرف شام در پاستور تبديل خواهد شد.

هرچند این دعوت اظهارات محمود احمدی نژاد درباره تعامل با نمایندگان را عملی کرد اما نکته مهم اینجاست که وقتی رئیس  دولت دهم سخنانش را از پشت تریبون مجلس بیان می کند و همه مردم زنده آن را می شنوند چرا باید نمایندگان مجلس خواسته های خود از دولت را پشت درهای بسته و درجلسه ای خصوصی بیان کنند؟

در هر حال به نظر می رسد محمود احمدی نژاد تمایل دارد مساله اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانها را پشت درهای بسته حل کند چرا که وی پیش از این نیز برای حضور در مجلس درخواست جلسه غیر علنی کرده بود اما نمایندگان با جلسه علنی موافقت کردند.

این در حالی است که روزنامه های دولتی چند وقت پیش بر روی نظر سنجی در خصوص هدفمندی از مردم تاکید می کردند اما حالا باید پشت درهای بسته در باره این مساله مهم تصمیم گیری شود!

در این روز همچنین، همزمان با آغاز رایزنی‌های دولت و مجلس برای اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها،  به نظر می رسد تغییرات چراغ خاموش دولت برای کاهش سهمیه بنزین خودروها و موتورسیکلت ها آغاز شده است.

بر این اساس پس از تکذیب رسمی سناریوهای بنزین 5000 و 2500 تومانی توسط دولت، پیش بینی می شود حداقل تا پایان تعطیلات نوروز 1392سهمیه و قیمت بنزین اکثر خودروهای سواری بدون تغییر تثبیت شود.

با این وجود از ساعت 24 امشب یک بهمن ماه سهمیه بنزین خودروهای نو و لوکس با توان موتور بیش از 1800 سی.سی به کارت‌های هوشمند سوخت واریز نخواهد شد و مالکان این دسته از خودروها صرفا باید در جایگاه‌ها بنزین را با قیمت آزاد 700 تومانی خریداری کنند تا اولین سناریوی حذفی بنزین اجرایی شود.

به این ترتیب از بهمن ماه، به  خودروهایی همچون زانتیا، هیوندا آوانته، پژو 407، مزدا سه با 2000  سی.سی قدرت موتور، خودروهایی همچون مگان 2000، سمند سریر، قشقائی، وانت مزدای دوکابین و تک کابینه، ام.وی.ام 530 و x33 که دارای توان بین 1800 تا 2000 سی.سی قدرت موتور هستند، سهمیه بنزین 400 تومانی اختصاص نمی‌یابد.

از سوی دیگر رستم قاسمی وزیر نفت از آادسازی کامل قیمت بنزین در مبادی مرزی کشور خبر داده است و از این رو بهای این فرآورده پرطرفدار نفتی در مجاورت کشورهای همسایه بر مبنای قیمت دلار در مرکز مبادلات ارزی تعیین و محاسبه خواهد شد تا با این تفاسیر، تعیین نرخ بنزین با بهای دلار نیز رسما کلید بخورد.

هر چند به نظر می رسد  از نواحی مرزی تا کلان شهرها راه درازی برای آزاد سازی نرخ بنزین در پیش است اما نکته اینجاست که دولتی ها عزم خود را برای آزاد سازی قیمت بنزین جزم کرده اند تا این امر زودتر از موعد عملی شود.


در میان این هیاهوی بنزینی اما جزئياتي از سناريوي جديد دولت براي قيمت سوخت و انرژي در فاز دوم هدفمندي نیز اعلام شده كه نشان مي‌دهد پيش‌بيني‌هاي قبلي مبني بر افزايش شديد قيمت‌ها درست بوده و دولت مشغول مطالعه جدي درباره آن است.

بر اساس اين خبر كه در خبرگزاري تسنيم منتشر شده است، بنزين 2500 تومان و گازوئيل 1180 تومان مي‌شود و در عين حال قيمت آب، برق و گاز به ترتيب 165 درصد، 473 درصد و 965 درصد افزايش پيدا مي‌كند.

سناریویی که در صورت تصویب نهایی آن کار برای قشر متوسط و ضعیف جامعه بسیار سخت خواهد شد و بار فشار اقتصادی زیادتر و زیادتر می شود.

روز دوشنبه،  در خبری اعلام شد "آقای رئیس تقاضای بازنشستگی کرده است! ".این خبری بود که بالافاصله بعد از انتشار خبر تصویب طرح تحقیق و تفحص از مجلس روی خط رسانه ها رفت.

همزمانی که شاید چندان هم بی ربط نباشد چرا که گفته شده محمود بهمنی به شدت از طرح تحقیق و تفحص بانک مرکزی که توسط مجلس تصویب شده است گلایه دارد.

تحقیق و تفحص از بانک مرکزی که از دی ماه در مجلس مطرح شده بود سرانجام در جلسه علنی روز گذشته بهارستان نهم با 43 امضا  در حالی به تصویب وکلای ملت رسید که نوسنات بازار ارز و حباب سکه در ماه های اخیر، مهم‌ترین معضل اقتصادی کشور محسوب می‌شود و بازارهای مختلف از بازار کامپیوتر گرفته تا لوازم الکتریکی و حتی دزدگیر ماشین را تحت تاثیر قرار داه است.

از سوی دیگر کاهش ۳۷ درصدی ارزش ریال در مقابل دلار که در هفته‌های اخیر روی داد باعث شده است بسیاری از بازارهای فروش کالاهای وارداتی دلار جایگزین رسمی ریال پول رایج کشور باشد که این مساله به تبع مشکلات زیادی را برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند.


در این میان ، افزایش نرخ ارز، ارزش پول ملی را به  پایین‌ترین حد خود رسانده تا رکورد بی‌سابقه‌ای در کشور ثبت کند. نکته مهم اما اینجاست که هیچ یک از اقتصادی های دولت ، مسئولیت بحران ارزی را در نپذیرفته اند  و بانک مرکزی همواره توپ نوسانات ارز را به زمین دیگران انداخته است در حالی که اقتصادیون متفق القول معتقدند این سیاست های مقطعی بانک مرکزی و تصمیم گیریها و ابلاغیه های یک شبه  که بسیاری از انها اجرایی نمی شوند، دلیل اصلی مشکلات ارزی کشور است.

در هر حال، عملکرد بانک مرکزی در خصوص ساماندهی بازار پول یعنی نحوه صدور، تمدید، تعلیق و ابطال مجوز نهادهای مالی و انطباق آن با اصول شرعی و قانونی از ابتدای سال 90 تا کنون، عملکرد بانک مرکزی در خصوص مدیریت بازار ارز، نحوه قیمت گذاری ارز، نحوه قیمت گذاری ارز متقاضیان، نحوه تخصیص مبالغ حاصل فروش ارز به قیمت بالاتر از نرخ مرجع، نحوه واریز و تخصیص معادل ریالی ارز فروخته شده به خزانه از ابتدای سال 90 تا کنون، عملکرد بانک مرکزی در خصوص تعیین نرخ سود و نظارت بر حسن اجرای آن از ابتدای سال 90 تا کنون، عملکرد بانک مرکزی در خصوص تعیین سقف تسهیلات اعطایی به هر بخش اقتصادی و نظارت بر حسن اجرای آن از ابتدای سال 90 تا کنون، 4 محور تقاضای تحقیق و تفحص از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است که حتی بازنشستگی محمود بهمنی نیز تغییری در آن ایجاد نمی کند.

 

در این روز همچنین، دیوان محاسبات کشور حکم انفصال از خدمت رئیس کل بانک مرکزی را صادر کرد تا این سوال ایجاد شود که آیا رابطه ای بین اعلام بازنشستگی بهمنی رئیس چهار ساله مهمترین نهاد پولی کشور و این حکم انفصال وجود دارد یا خیر؟

 

انتقادهای زیادی به مديريت ضعيف رئیس کل بانك مركزي در این مدت چهار سال وجود داشت. برداشت شبانه از حساب بانك‌ها در اسفندماه سال گذشته اصلی ترین دلیل این انفصال از خدمت عنوان شده است اما عملكرد ضعيف بهمنی در كنترل بازار ارز که سقوط ارزش پول کشور را به همراه داشت استفاده بانک مرکزی از مابه التفاوت نرخ ارز برای پرداخت یارانه های نقدی انتقاداتی بود که به عملکرد بهمنی وارد شد.

 

روز سه شنبه اما، شهردار تهران با بیان اینکه توجه به درآمدهای پایدار در شهرداری از موضوعات بسیار مهم و مورد توجه است، گفت: در سال های گذشته سهم درآمدهای پایدار از کل بودجه حدود 15 درصد بود که خوشبختانه امروز درآمدهای پایدار به حدود 36 درصد افزایش یافته و در واقع دو برابر در این حوزه رشد داشته ایم.

 
دکتر محمد باقر قالیباف در 524 جلسه شورای شهر تهران  که در خصوص تقدیم لایحه بودجه سال 92 برگزار شد با بیان این مطلب اظهار کرد: در سال گذشته با کار کارشناسی خوبی که در خصوص بودجه سال 91 صورت گرفت شاهد آن بودیم که امسال عملکرد شهردرای چه در بعد اجرا و چه در بعد درآمد منطبق بر برنامه ها حرکت کرد و این حاکی از آن است که نگاه واقع گرایانه و منطقی بر بودجه حاکم بوده است.

وی با بیان اینکه سعی کرده ایم با همین نگاه بودجه 92 را نیز ارائه دهیم گفت: همکاری های خوبی با کمیسیون برنامه و بودجه شورا در خصوص بودجه سال 92 صورت گرفته است که امیدواریم بودجه مناسبی برای سال آینده به تصویب برسد.

وی تاکید کرد: یکی از ویژگی های بودجه سال 92 این است که، اساسا بودجه را در شهرداری به سمت بودجه عملیاتی پیش بردیم و بودجه ریزی را بر مبنای عملکرد تنظییم کرده ایم و امید است بتوانیم بودجه ای را به تصویب برسانیم که مدیریت شهری موفق شود بودجه داشته باشد که بر مبنای عملکرد عملیاتی پیش برود و همه ابعاد آن محقق شود.

 

در این روز همچنین، محمود بهمنی اما در اولین واکنش نسبت به صدور حکم یکسال نفصال از خدمت وی توسط دیوان محاسبات کشور گفت: بحث برداشت از حساب بانکها توسط بانک مرکزی کاملا براساس مصوبه هیئت وزیران است و این برداشت انجام شده به صورت علی الحساب است.

وی تصریح کرد: تمام برداشت‌های انجام شده توسط بانک مرکزی از حساب بانک‌ها براساس مصوبه هیئت دولت به حساب خزانه واریز شده که تمام مدارک آن موجود است.
 
بهمنی تاکید کرد: بحث حکم انفصال که از سوی دیوان محاسبات کشور که دوشنبه هفته جاری ابلاغ شده، به هیچ عنوان به معنی انفصال از ریاست بانک مرکزی نیست بلکه موضوع تسریع در رسیدگی به تخلفات بانکها مطرح است که مدارک آن در اختیار دیوان محاسبات برای بررسی بیشتر تخلفات بانکهای متخلف گذاشته شد.
 
بعد از این سخنان اما واکنش آقای رئیس تند تر شد و وی نه تنها بازنشستگی خود را تکذیب کرد بلکه  اعلام کرد : اجازه نمی دهیم پول مردم را بخورند، هزینه مبارزه با فساد را به جان می خرم.

آقای  رئیس در آخرین اظهارات خود ارائه هر گونه درخواست جدید برای بازنشستگی را از جانب خود نفی کرد و گفت: حدود 40 سال از خدمتم می گذرد و طی این سال ها چندین بار نسبت به ارائه درخواست بازنشستگی اقدام کرده ام.

وی افزود: ارائه درخواست بازنشستگی از سوی من موضوع تازه ای نیست و طی سال‌هایی که از پایان دوره سی ساله خدمتم می گذرد به دفعات این مسئله تکرار شده اما به تازگی اقدامی برای به جریان انداختن این درخواست ها انجام نداده ام.

وی در همین ارتباط به بیان پشت پرده اتفاقات دو روز گذشته و ریشه این اخبار پرداخت و افزود: از آنجایی كه بانك مركزی جلوی برخی از تخلفات عده ای از آقایان را گرفته است، این افراد طی روزهای اخیر به حاشیه سازی روی آورده اند.
 
رئیس كل بانك مركزی تأكید كرد: بانك مركزی پشت پرده تحقیق و تفحص از این بانك كه ابتدای هفته در مجلس تصویب شد و همچنین حكم انفصال از خدمت را در آورده است. پیگیری های لازم در این خصوص را انجام داده ایم.

تا به این ترتیب نه تنها بازنشستگی خود را تکذیب کند  بلکه وقایع اخیر را در نتیجه تلاش های خود برای مبارزه با فساد بداند!

 

روز چهارشنبه، محمدرضا خباز٬ نماینده ادوار مجلس از تصمیم دولت احمدی‌نژاد برای اهداء چهار میلیون دلار از درآمد‌های نفتی ایران به سه کشور آفریقایی خبر داد ! تا در روزهایی که اقتصاد کشور دچار بحران شده و برای بهبود وضعیت، دولت و مجلس دست به دامن صندوق توسعه ملی شده اند، کشورهای آفریقایی مشمول محبت های دولت قرار گیرند!

البته خباز تاکید کرد:‌ «این مصوبه غیرقانونی است چون هرگونه اعطای وام یا کمک به دیگر کشور‌ها باید به تصویب مجلس برسد.» و گفته «دولت حتی حق اعطای وام {به کشورهای خارجی} ندارد، چه رسد به اهدای پول بلاعوض.» اما همین که چنین مصوبه ای در این شرایط اقتصادی مورد تایید دولتی ها قرار می گیرد بسیار جای سوال دارد.

به گفته خباز٬ دولت احمدی‌نژاد از نام «وزارت نفت» در این مصوبه استفاده کرده تا بتواند این مقدار پول را به بهانه کمک به کشور‌های آفریقایی از شرکت ملی نفت خارج کند.

خباز همچنین تاکید کرد : «چهار میلیون دلار معادل بیش از ۱۲ میلیارد تومان است و با این رقم می‌توان ۱۲ کارخانه در ۱۲ شهر کشور راه‌اندازی و برای حدود هزار نفر از جوانان اشتغال‌زایی کرد

به این ترتیب معلوم نیست وقتی محمود احمدی نژاد  با اصرار از نمایندگان می خواهد برای حل مشکلات اقتصادی ، به اجرای فاز دوم هدفمندی که می تواند آثار تورمی سوء داشته باشد، رضایت دهند ، چگونه کمک 4میلیون دلاری به 3کشور آفریقایی را تایید می کند؟

در این روز همچنین، رئیس جمهور گفت:  "برخی افراد کوته‌بین چون خود کوچک هستند با بهانه های پی‌درپی جلوی اجرای طرح های بزرگ را می گیرند."

این آخرین اظهارات محمود احمدی نژاد درباره منتقدان طرح های اقتصادی دولت ، آن هم بعد از چند جلسه مشترک با بهارستان نشین ها بود. اظهاراتی که با یک وعده عجیب دیگر همراه شده است، وعده دادن 2 هکتار زمین به 15 میلیون خانوار ایرانی!


انگار وعده های عجیب و غریب رئیس جمهور را پایانی نیست چرا که حتی در ماه های پایانی حیات دولت دهم و در حالی که بسیاری از وعده های عمرانی و غیر عمرانی دولت عملی نشده است، محمود احمدی نژاد همچنان وعده های بزرگ می دهد تا باز هم مصداق روشنی برای این ضرب المثل قدیمی باشد که می گوید: سنگ بزرگ علامت نزدن است!

 

نگاهی بر لیست بلند بالای وعده های رنگارنگ رئیس جمهور که تنها در مقطع زمانی کوتاهی اجرایی شدند و حتی اجرایی نشده به خاطره ها پیوسته اند نشان می دهد که رئیس دولت دهم  وعده های بی عمل زیاد دارد.

یکی از این وعده های عملی نشده رییس جمهور واگذاری هزار متر باغ ویلا به هر خانوار ایرانی بود که هرگز عملی نشد و حالا این بار رئیس جمهور که هنوز وعده 1000 متر زمین خود را عملی نکرده وعده 2 هزار هکتار زمین را می دهد! .

محمود  احمدی نژاد در 18 تیرماه 1390 اعلام کرد به هرخانوار ايراني يك قطعه زمين 1000 متري به-صورت رايگان تعلق می گیرد تا خانواده ها در آن باغ ميوه و بناي مسكوني براي خودشان احداث كنند.

 
وی گفته بود: إن شاءالله اين طرح تا پايان سال آماده و در 10 الي 15 منطقه به طور آزمايشي اجرا مي شود. اما از زمان اعلام این طرح تاكنون دیگر سخني از اجراي آن به ميان نيامده است و به دست فراموشی سپرده شده است.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۶
0
0
مردحسابی زمین1000متری پیشکش من بازنشسته نظامی پول ندارم جهیزیه دخترم راتهیه کنم.یک وام قرضالحسنه 5 میلیون تومانی به من بدهید.اگرخواسیتید اینکار رابکنید درهمین جا پیام بگذاری.متشکرم
علی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۶
0
0
من بازنشسته ی شرکت... هستم ، الان چند ماهه که حقوق دریافت نکردم و حدود دو ساله که هر دو ماه یک بار حقوق میگیرم
نظامی بازنشسته
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۶
0
0
وام 5میلیونی بنده پس چی شد. آیادولت پاک نمی تواند اینکار رابکند.پس مندرخواستم راکجاعنوان کنم.فیس بوک.....