کد خبر: ۱۶۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۵:۳۲

زمان در ادامه نوشته است: ترکیه از آغاز با برنامه اتمی ایران چندان موافق نبوده است اما تا کنون ترجیح داده است که نگرانی ها و مخالفت خود را کمتر علنی کند.

با اعلام خبر تکمیل چرخه سوخت هسته ای در ایران،برخی رسانه های ترکیه از برنامه هسته ای صلح آمیز ایران ابراز نگرانی کردند.

به گزارش عصر ایران روزنامه زمان چاپ ترکیه (که به حزب حاکم ترکیه نزدیک است) با چاپ گزارشی در این باره نوشته است که ترکیه از پیشرفت های اتمی ایران و دست یابی ایران به سلاح هسته ای به شدت نگران است.

این روزنامه به نقل از یک دیپلمات ارشد ترکیه که نخواسته است نامش فاش شود مدعی شده است که دست یابی ایران به سلاح هسته ای و احتمال وقوع ناآرامی های اجتماعی! در ایران ترکیه را به شدت نگران ساخته است.

این روزنامه بدون اینکه دلیلی برای استنباط خود از نا آرامی های اجتماعی در ایران بدهد در ادامه به نقل از دیپلمات مزبور می نویسد:" حتی اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد و از این سلاح هیچ گاه استفاده نکند این امر تمامی منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. ".

این روزنامه در ادامه افزوده است:" عبدالله گل (رییس جمهور ترکیه) در سفر ماه گذشته اش به ایران، نگرانی و مخالفت عمیق ترکیه را از دست یابی کشورهای منطقه از جمله ایران به سلاح هسته ای به مقامات ایرانی انتقال داده است. "

زمان در ادامه نوشته است:" ترکیه از آغاز با برنامه اتمی ایران چندان موافق نبوده است اما تا کنون ترجیح داده است که نگرانی ها و مخالفت خود را کمتر علنی کند".

این روزنامه ترکیه ای در ادامه با اشاره به برنامه اتمی ترکیه ضمن صلح آمیز توصیف کردن اهداف برنامه توسعه انرژی هسته ای در ترکیه تهدید کرده است :" ترکیه برنامه هسته ای صلح آمیزی در دست اجرا دارد اما اگر ایران به سلاح هسته ای دست یابد هیچ ضمانتی وجود نخواهد داشت تا کشورهای دیگر منطقه از جمله ترکیه نیز به سمت تولید سلاح هسته ای نروند".

زمان در ادامه با پیوند زدن همکاری های اقتصادی و انرژی ترکیه و ایران با برنامه هسته ای ایران ادعا می کند که یکی از دلایل عمده عدم پیشرفت روابط ایران و ترکیه در حوزه انرژی علاوه بر سخت گیری های طرف ایرانی برنامه اتمی ایران است!
این ادعاها در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی ، بارها تصریح کرده است که هیچ انحرافی در برنامه اتمی ایران به سمت تولید سلاح هسته ای مشاهده نکرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: