کد خبر: ۱۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۴:۱۶

احمدي‌نژاد با اشاره به دستيابي دانشمندان كشورمان به فناوري هسته‌اي خاطرنشان كرد: فناوري هسته‌اي بالاترين فناوري عالم نيست و امروز گرچه فناوري‌هاي بالاتري توسط دانشمندان كشورمان مورد تحقيق و پژوهش قرار دارد اما در موضوع هسته‌اي اتفاق مهم و اصلي اين بود كه زمينه شكوفايي همه توانمندي‌ها فراهم شد.

رئيس‌جمهور با اشاره به پيشرفت‌هاي هسته‌اي كشورمان گفت: دشمنان در عرصه‌ هسته‌اي در مقابل فناوري شكست نخوردند بلكه آنها در برابر اراده سياسي و همت بلند ملت ايران شكست خوردند.

به گزارش فارس، محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور عصر امروز در ديدار روساي دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارك‌هاي علمي و فناوري با اشاره به اينكه كشورمان در مقايسه با سال‌هاي گذشته حركت جهشي و صعودي با شيب تندي را در عرصه‌هاي مختلف علمي آغاز كرده است، اظهار داشت: امروز پيشرفت در همه بخش‌ها حالت انفجاري پيدا كرده است و احساس خودباوري، اعتماد به نفس، اراده، همت و فتح قله‌ها در كشور و در دانشگاه‌ها موج مي‌زند.

وي فضاي دانشگاه را پرشور و با نشاط دانست و با اشاره به دستاوردهاي بزرگ علمي كشورمان خاطرنشان كرد: دستيابي به دستاوردهاي علمي نه به اين معناست كه به همه قله‌ها دست پيدا كرده‌ايم بلكه به اين معناست كه حركت پرشتابي شروع شده كه مي‌تواند ما را به سطوح عالي علمي جهان برساند.

رئيس‌جمهور افزود: امروز اين باور كه همه عرصه‌هاي علمي دست يافتني هستند در حال تعميق است و اين موضوع پايه و اساس پيشرفت ملت و دانشگاه‌ها شده است.

احمدي‌نژاد با اشاره به دستيابي دانشمندان كشورمان به فناوري هسته‌اي خاطرنشان كرد: فناوري هسته‌اي بالاترين فناوري عالم نيست و امروز گرچه فناوري‌هاي بالاتري توسط دانشمندان كشورمان مورد تحقيق و پژوهش قرار دارد اما در موضوع هسته‌اي اتفاق مهم و اصلي اين بود كه زمينه شكوفايي همه توانمندي‌ها فراهم شد.

وي خاطر نشان كرد: در موضوع هسته‌اي دعواها بر روي فناوري نبود، گرچه فناوري آن نيز بسيار ارزشمند است، اما دعواي اصلي در اين موضوع سياسي، صيانت از استقلال و بازكردن راه شكوفايي يك ملت بود.
رئيس‌جمهور ادامه داد: پيروزي مهمي كه در موضع هسته‌اي اتفاق افتاد پيروزي خودباوري و اعتماد به‌نفس ملي بود.

احمدي نژاد خاطر نشان كرد: امروز اين موضوع كه در هر عرصه‌اي تصميم بگيريم، همت‌ها را بسيج كنيم و بايستيم راه‌ها باز خواهد شد و پيشرفت‌هاي پي‌در پي به دست خواهد آمد به يك الگو و راه و فرهنگ تبديل شده است.

وي اضافه كرد: اگر براي خدا، تعالي جامعه و پيشرفت علمي كشور و فتح قله‌هاي بلند تصميم بگيريم، همت‌ها را بسيج كنيم و بايستيم، نصرت الهي در پي آن خواهد آمد و در چنين صورتي ابعاد پيروزي از مقياس هاي مادي خارج شده و آسماني و جهاني مي‌شود.

رئيس‌جمهور با بيان اينكه همه معادلات جهان تغيير پيدا كرده است، گفت: امروز ايران با بزرگترين قدرت جهان بصورت هم عرض سنجيده مي‌شود و همه معادلات متوقف به نوع تعامل ملت ايران با اين قدرت بزرگ است و اين آغاز اصلاح، شكوفايي، پيشرفت حق بر باطل و تسلط انديشه عدالت و خداپرستي است.

احمدي نژاد با بيان اينكه امروز در دانشگاه‌ها حركت پرشتاب علمي شكل گرفته است، به روساي دانشگاه‌ها و مراكز علمي توصيه كرد: نگذارند اين شتاب از نشاط و بالندگي بيفتد و براي اين منظور اميد و اعتماد به نفس را بيش از پيش به دانشگاه‌ها تزريق شود.

وي با بيان اينكه فضاي دانشگاه‌ها بايد سرشار از اميد و نشاط باشد، گفت: بالاترين سرمايه‌هاي يك ملت جواناني هستند كه به دانشگاه‌ها وارد مي‌شوند و اين وظيفه شما روساي دانشگاه‌ها است كه از آنها حمايت و پشيتباني كنيد.

رئيس‌جمهور افزود: بايد رشد توليدات علمي و اختراعات با همين شيب بالا برود و براي اين منظور قله و هدف نهايي را بايد رسيدن به رتبه اول جهان قرار داد.

احمدي نژاد با تأكيد بر جدي گرفتن مرجعيت علمي خاطرنشان كرد: براي اين منظور بايد طراحي و برنامه‌ريزي‌هاي دقيقي انجام دهيد.

وي با ارائه پيشنهادي مبني بر تأسيس واحد بين‌الملل در دانشگاه‌ها خاطر نشان كرد: اگر بنا باشد فرهنگ انقلاب اسلامي در دنيا نهادينه و گسترش پيدا كند راه مهم آن تبادلات دانشجويي است.

رئيس‌جمهور همچنين حمايت از دانشجوياني كه فعاليت‌هاي تحقيقاتي انجام مي‌دهند را مورد تأكيد قرار داد و گفت: يكي از راه‌هاي جهش علمي و توليد فناوري، قراردادهايي است كه با دست‌اندركاران صنايع در كشور بسته مي‌شود و براي اين كار بايد ارتباط دانشگاه و صنايع را جدي گرفت.

احمدي نژاد افزود: خروجي دانشگاه بايد حركت‌زا و كارآفرين باشد و به ارائه تئوري‌هاي محض مختص نشود در چنين صورتي بسياري از دانشجويان در محل خود مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

وي در ادامه با تأكيد بر اينكه دانشگاه‌ها بايد در الگوي مصرف پرچمدار باشند، گفت: دانشگاه در سه بخش مي‌تواند اين پرچمداري را برعهده بگيرد؛ اول در مديريت خود دانشگاه است. جوانان بايد در دوره آموزش با مصرف بهينه و مديريت منابع آشنا شوند. دوم در عرصه‌هاي مهم كشور بايد روش‌ها تبيين و طراحي شود و اين از وظايف اصلي دانشگاه مي‌باشد و سوم حركت در مسير فرهنگ‌سازي در الگوي مصرف است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: