کد خبر: ۱۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۸:۴۸

کميته‌اي براي پيگيري و اجرايي کردن فرمايشات و فرامين مقام معظم رهبري و رهنمودهاي رئيس جمهور تشکيل شده است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري ،گفت: توانستيم دغدغه خانواده‌ها را براي ورود فرزندانشان به دانشگاه از بين ببريم و به عبارت ديگر سد کنکور را شکستيم.

به گزارش ايرنا، دکتر محمد مهدي زاهدي درديدار روساي دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي کشور با رئيس جمهوري ، گزارشي از برنامه‌هاي انجام شده و در حال انجام وزارت علوم تحقيقات و فناوري ارائه کرد.

وي گفت: در ابتداي مأموريتم 136 برنامه در حوزه‌هاي فرهنگي، آموزشي، پژوهشي، فناوري و اصلاح ساختاري با نظر رئيس جمهوري به مجلس شوراي اسلامي ارائه نمودم که تاکنون بيش از 95 درصد برنامه‌ها اجرايي شده يا در حال اجرا است و 103 برنامه يعني 76 درصد آنها به‌طور کامل محقق شده است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: فرمايشات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري و دستورات رييس جمهوري ، وظايف و فعاليت‌هاي جديدي علاوه بر موارد پيش‌بيني شده در برنامه ارائه شده به مجلس ، ايجاب کرده است از جمله مرجعيت علمي، نقشه جامع علمي کشور، جنبش نرم‌افزاري، گفتمان پيشرفت و نوآوري علمي، هم‌افزايي فعاليت‌هاي پژوهشي و توسعه آموزش عالي، رتبه‌بندي دانشگاه‌هاي جهان اسلام، توجه به کارآفريني در مراکز آموزش عالي و اجراي مصوبات استاني که در هريک از اين موارد به توفيقات خوبي دست يافته‌ايم .

زاهدي ادامه داد: کميته‌اي براي پيگيري و اجرايي کردن فرمايشات و فرامين مقام معظم رهبري و رهنمودهاي رئيس جمهور تشکيل شده است.

وي با اشاره به اينکه شرط موفقيت‌هاي مستمر در آينده، طراحي برنامه‌هاي بلندمدت و توسعه سيستم‌هاي برنامه‌ريزي نهادي است، تصريح کرد : نظام آماري، شرط اوليه برنامه‌ريزي است و به همين منظور، طرحي پياده شده که تا پايان سال جاري 800 قلم آماري به صورت بر خط از کليه مراکز آموزش عالي و پژوهشي جمع‌آوري خواهد شد.

وزير علوم خاطرنشان کرد: در آخرين رتبه‌بندي مرکز آمار ايران، رتبه اول در خصوص آمار ثبتي و کميته آماربخشي به وزارت علوم اختصاص پيدا کرده است.

وي اضافه کرد : برنامه راهبردي وزارت با مشارکت مديران و متخصصان، تبيين شده و سيستمي طراحي شده که توسط آن دانشگاه‌ها مبادرت به تدوين برنامه راهبردي پنج ساله خود مي‌کنند و در معاونت‌هاي اصلي وزارت نيز ، با مشارکت طيف وسيعي از استادان، طرح تحول نظام علمي در راستاي نقشه جامع علمي کشور انجام و به شوراي عالي انقلاب فرهنگي تقديم شده است و با همفکري و همکاري سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاي ذيربط نسبت به تدوين احکام برنامه پنجم توسعه اقدام شده که آماده ارسال به شوراي عالي تدوين برنامه پنجم است.

وزير علوم ، تحقيقات و فناوري، در خصوص دستاوردهاي اين وزارت در حوزه آموزش، گفت: موفق شديم پوشش آموزش عالي را بين جوانان 18 تا 24 سال به 3/29 درصد برسانيم که طبق برنامه چهارم اين عدد مي‌بايستي در انتهاي سال 88 به 30 درصد برسد.

وي اظهار داشت: توانستيم دغدغه خانواده‌ها را براي ورود فرزندانشان به دانشگاه از بين برده و در بعضي از دانشگاه‌هاي غيردولتي با ظرفيت خالي مواجه شده‌ايم و به عبارت ديگر سد کنکور را شکستيم. شاخص نسبت دانشجويان در يکصدهزار نفر جمعيت از 3300 نفر در سال 1383 به 5191 نفر در سال 1387 رسيده و پيش‌بيني مي‌شود اين شاخص در سال 88 به 5891 نفر برسد.

زاهدي ، گفت: در کنار اين توسعه کمّي، خوشبختانه شاخص‌هاي کيفي را نيز توانسته‌ايم ارتقاء دهيم و توجه ويژه به دوره هاي تحصيلات تکميلي بخصوص دوره‌هاي ميان رشته‌اي و با اولويت علوم انساني- اسلامي داشته ايم.

وي، با تشکر از عنايت رئيس جمهور جهت مجوز جذب 3000 عضو هيأت علمي علاوه بر آنچه که در قانون برنامه چهارم پيش‌بيني شده بود، افزود: شاخص‌هاي نسبت استاد به دانشجو نسبت به گذشته بهبود يافته است و به جذب هيأت علمي و ارتقاي آن با نگاه ويژه‌اي نگريسته شده و فعاليت‌هاي متنوعي در حوزه‌هاي فرهنگي، تربيتي، آموزشي، پژوهشي و فناوري در آيين‌نامه جديد ارتقاء و در آئين‌نامه جذب اعضاي هيأت علمي تعريف شده است.

وي، در خصوص دستاوردهاي وزارت علوم، تحقيقات وفناوري در حوزه آموزش، گفت : رتبه دو دانشگاه تهران و صنعتي شريف در سطح جهان به زير 200 رسيده و برنامه‌هايي داريم که رتبه دانشگاه‌هاي ديگر را نيز ارتقاء دهيم.

وزير علوم ، تحقيقات و فناوري در گزارش خود به رئيس جمهور اسلامي ايران گفت: اکنون امر پژوهش در دانشگاه‌ها نهادينه شده است و دانشگاه‌هاي بزرگ از محوريت آموزش‌محوري صرف به آموزش و پژوهش‌محوري تغيير مأموريت داده‌اند؛ همچنين مستندات علمي ايران در پايگاه استنادي ISI از 3800 در سال 2005 به 13500 در سال 2008 رسيده ‌است و پيش‌بيني مي‌کنيم که در سال 2009 اين عدد به حدود 19000 برسد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار داشت: تأسيس مرکز استنادي جهان اسلام (ISC) ، از افتخارات دولت نهم است و نام اين دولت را در عرصه علم و فناوري کشور و منطقه جاودانه خواهد کرد و اميدواريم خدمات علمي خوبي به جهان اسلام ارائه دهيم. با برنامه‌هايي که اين مرکز دارد، در آينده قادر خواهيم بود که تحقيقات به زبان فارسي نيز در استنادهاي بين‌المللي شمارش شود. در اين صورت به‌طور فزاينده‌اي نتيجه تحقيقات کشورمان در جهان انعکاس خواهد يافت.

زاهدي افزود: مراکز پژوهشي مأموريت‌گرا شده‌اند و براي هريک، وظايف ملي تعريف کرده‌ايم و برنامه‌هايي داريم که از ظرفيت آنها، براي تربيت نيروهاي محقق و مسأله‌محور استفاده کنيم. به عبارت ديگر، دوره‌هاي دکتري پژوهشي را راه‌اندازي کرده‌ايم که کاملاً بايستي رساله دانشجو و تحقيقات او در راستاي حل يک مشکل اساسي کشور باشد. همچنين به منظور هم‌افزايي فعاليت‌هاي تحقيقاتي، کميسيون دائمي شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري را با مشارکت دستگاه‌هاي ديگر فعال کرده‌ايم و تا حال چند جلسه در اين دوره تشکيل شده است. شبکه علمي کشور نيز در شوراي فناوري اطلاعات مورد تصويب قرار گرفته که در آينده توسعه خواهد يافت .

وزير علوم ، تحقيقات وفناوري در خصوص حوزه فناوري گفت: به تأسيس و توسعه نهادهاي ارتباط صنعت با دانشگاه اهتمام ويژه‌اي داشته‌ايم و معاونت فناوري در وزارت، فعال شده و نسبت به تدوين برنامه‌هاي فراگير و بلندمدت اقدام شده است.

همچنين پارک‌هاي علم و فناوري از 12 واحد در سال 84 به 23 واحد رسيده و توانسته‌ايم بيش از 1500 شرکت دانش‌بنيان را در مراکز رشد مستقر کنيم و نسبت به ايجاد مراکز کارآفريني در اغلب دانشگاه‌ها اقدام شده است .

زاهدي اظهار داشت :ارتباط با صنعت در دانشگاهها ابعاد وسيعي پيدا کرده، به طوري‌که ميزان قراردادهاي منعقده تا 7 برابر قبل از اين دولت ارتقاء يافته است و اميدواريم از اين طريق مشکلات کشور تا حدود زيادي حل شود.

وي در خصوص دستاوردهاي حوزه دانشجويي گفت : با تأکيد رئيس جمهور، روسا و معاونان دانشگاه‌ها، برنامه‌هاي مدوني براي ديدار با دانشجويان دارند و بازديد از خوابگاه‌ها و تعامل با دانشجويان در دستور کار آنها قرار دارد و در حوزه ورزش و توسعه فضاهاي ورزشي با اولويت دختران فعاليت‌هاي زيادي صورت گرفته است. همچنين برنامه‌هاي متعددي از جمله انتقال دانشجويان شاغل در خارج از کشور به دانشگاه‌هاي داخل، اعطاي وام شهريه دانشجويي، به‌کارگيري دانشجويان در اداره امور دانشجويي و امضاي دانشنامه‌ها براي تمرکززدايي در وزارت اجرا شده و امور آن به دانشگاه‌ها واگذار گرديده است.

وي در ارتباط با امور فرهنگي در دانشگاه‌ها گفت :در طول دوره پربرکت عمر دولت نهم موفق شديم علاوه بر تغيير فضاي دانشگاه‌ها از جو سياست‌زده و يک‌جانبه به فضايي فرهنگي، علمي، شناخت محور و متوازن به ارتقاي شاخص هاي فرهنگي نائل گرديم. چنانکه نسبت به سال 83، انجمن‌هاي علمي دانشجويي 245 درصد، کانون‌هاي فرهنگي هنري دانشجويي، 176 درصد، نشريات دانشجويي 52درصد، تشکل هاي اسلامي 31 درصد و عمره و زيارت دانشگاهيان 610 درصد رشد داشته است.

وزير علوم ، تحقيقات و فناوري افزود : در دولت نهم 110 عنوان فعاليت فرهنگي براي اولين بار صورت گرفته است که مي توان از تاسيس خانه فرهنگ، فرهنگ‌کارت، جشنواره بين المللي فارابي ويژه علوم انساني و معارف اسلامي، رشته‌هاي ميان رشته‌اي علوم انساني و تدفين و پرديس شهدا در دانشگاه‌ها بعنوان اولين بار ياد کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: