کد خبر: ۱۷۰۹۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۶
ابراهیم نکو*
بانک مرکزی در چند نوبت به بخش خصوصی و دستگاه‌های دیگر پیشنهاد کرده است که واردات خود را از کشورهایی انجام دهند که نزد آنها ذخیره ارزی داریم؛ کشورهایی که مشتری اصلی نفت و گاز ما هستند و به دلیل تحریم‌های یکجانبه غرب علیه کشورمان نمی‌توانند به درستی مبلغ لازم که برای واردات از کشورمان داشته‌اند را پرداخت کنند. در تازه ترین نمونه هم رئیس کل بانک مرکزی گفته که طرح انطباق الگوی تجارت خارجی با الگوی درآمد ارزی را در دستور کار داریم که چنین طرحی تکمیل شده طرحهای پیشین برای استفاده از ذخایر ارزی به حساب می‌آید.

در ارزیابی اولیه می‌توان گفت که طرح بانک مرکزی کاملا بجاست منتها باید برخی ملاحظات را در نظر گرفت تا از منابع ارزی خارج کشور به نحو بهینه تری استفاده کنیم. ابتدا اینکه ما در شرایطی وارد معامله با این کشورها شویم که پیش از آن شرایط را به نحو مقتضی آماده کرده باشیم و با برنامه اقدام به تجارت با کشورهای دیگر کنیم. در واقع بانک مرکزی به درستی به عنوان تامین کننده ارز کشور و تنظیم کننده سیاست‌های پولی و مالی، می‌تواند چنین درخواستی را از بخش خصوصی و دیگر دستگاه‌های دولتی داشته باشد.

ما از نظر ذخیره ارزی در مضیقه نیستیم و طبیعی است که در این شرایط طرف معامله کشورهایی شویم که نزدشان این ذخایر را داریم. چرا که معامله با این کشورها در این شرایط کاملا منطقی و به صرفه به نظر می‌رسد تا اینکه بخواهیم سراغ کشورهای دیگری برویم و مجبور شویم ارزمان را دوباره تبدیل کنیم. در این میان نقش بخش خصوصی و کسانی که در بخش بازرگانی کشور فعال هستند، بیش از پیش اهمیت می‌یابد. چرا که معامله با کشورهایی که در حال حاضر شریک تجاری ما هستند، می‌تواند اثرات تحریم‌های تحمیلی را به حداقل برساند. البته ذکر این نکته هم لازم است که تاکنون هم بخش خصوصی ما همکاری مناسبی با دولت داشته است.

اگر خلاف این تعامل رخ دهد، ممکن است بانک مرکزی نتواند به درستی نیازهای ارزی کشور را پاسخ دهد. اما مسئله مهم دیگری وجود دارد که باید مورد توجه بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت قرار بگیرد؛ اینکه پیش از هر نکته‌ای باید منافع ملی ما مورد توجه کامل قرار بگیرد. ما باید از ذخایر ارزی خود استفاده حداکثری کنیم و نباید به گونه‌ای حرکت کنیم که به خرید کالاهای غیر ضرور یا خرید کالاهای بی‌کیفیت منجر شود.

از آن‌طرف هم کشورهایی که به ما کالا می‌دهند باید به این نکته توجه کنند اگر در حال حاضر کالایی با کیفیت و مناسب در اختیار ما بگذارند، در آینده نزدیک که ما گردنه تحریم‌ها را پشت سر بگذاریم می‌توانند شریک تجاری مطمئن ما باقی بمانند. در واقع مسئولان ما نباید فراموش کنند که در شرایط فعلی همچنان عزت و حکمت ما باید در معاملات تجاری حفظ شود. چرا که طرف مقابل وارداتی از کشور ما دارد و به نفع آنها هم هست که در ازای این واردات، از آنها کالا بخریم.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر