کد خبر: ۱۷۱۶۱۷
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۶

در شرایط فعلی کشور میزان مشارکت بالای مردم بسیار تعیین کننده است و هر دو بزرگوار (هاشمی و خاتمی) که دوستدار نظام نیز هستند، سعی اولیه‌شان بر مشارکت بالای مردم است و فراتر از اینکه خودشان بخواهند کاندیدا شوند مسئله این است که برگزاری انتخاباتی را داشته باشیم که در هر صورت در آن ان‌قلت نباشد.

یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت که عملکرد خاتمی در سال 88 خیلی خوب و منطقی بوده است.

دکتر محمدرضا تابش، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و خواهرزاده سیدمحمد خاتمی است. تابش، سال‌ها سمت نمایندگی مردم ارکان را بر عهده داشته است.

او درباره کاندیداتوری هاشمی و خاتمی و البته احتمال رد یا تأیید صلاحیت خاتمی در شورای نگهبان  پاسخ داد.


متن کامل گفتگو با این نماینده اصلاح‌طلب مجلس را در ادامه می‌خوانید:

 
جناب آقای تابش اصلاح‌طلبان به تازگی و همانطور که از یکسال قبل هم قابل تحلیل بود، از دوگانه کاندیداتوری "خاتمی یا هاشمی" نام می‌برند. شما نظرتان درباره این دوگانه چیست و فکر می‌کنید چه کسی در نهایت به عنوان منتخب اصلاح‌طلبان خواهد آمد؟

 
تابش: در ابتدا باید تأکید کنم من سخنگوی آقایان هاشمی و خاتمی نیستم.

اما برای پاسخ به سؤال شما باید بگویم که در شرایط فعلی کشور میزان مشارکت بالای مردم بسیار تعیین کننده است و هر دو بزرگوار (هاشمی و خاتمی) که دوستدار نظام نیز هستند، سعی اولیه‌شان بر مشارکت بالای مردم است و فراتر از اینکه خودشان بخواهند کاندیدا شوند مسئله این است که برگزاری انتخاباتی را داشته باشیم که در هر صورت در آن ان‌قلت نباشد.

 
مگر تا حالا انتخاباتی داشته‌ایم که در آن ان‌قلت باشد؟ 

 
تابش: اگر نبود که این پیامدها را نداشت.

 
چه پیامدهایی؟ 

 
تابش: یعنی در انتخابات‌هایی که برگزار شده هیچ حادثه سوئی نبوده؟

 
بوده ولی به دلیل نحوه برگزاری انتخابات یا چالش قانونی نبوده است. عده‌ای مثلاً در سال 88 آمدند و چالش سیاسی و امنیتی درست کردند.

 
تابش: این نظر شماست. به هر حال انتخابات باید به نحوی باشد که این پیامدها را نداشته باشد و سعی همه هم بر همین مسئله باشد.

 
نگفتید که نظرتان درباره اینکه آقای هاشمی کاندیدا می‌شوند یا آقای خاتمی چیست؟

 
تابش: به هر حال خود آقایان باید در این زمینه به تصمیم برسند. منظورم جبهه اصلاح طلبان است. اما خود آقایان(هاشمی و خاتمی) هم نظرشان تعیین کننده است. الان در طیف مدیران و دلسوزان نظام و انقلاب، هر دوی آقایان مقبولیت دارند. اما به هر حال باید نظر توده های مردم هم دیده شود.

 
نظر توده‌های مردم را چطور می‌فهمند؟ 

 
تابش: شما که بهتر از من نظر توده‌های مردم را می‌دانید. نظرسنجی‌های زیادی در این زمینه شده. شما می دانید و ما هم می دانیم که نتیجه نظرسنجی ها چیست!

 
ولی ما نظر مردم را نمی‌دانیم؟ معتقدیم که روز انتخابات خواهیم فهمید که نظر مردم با کیست؟!

 
تابش: اتفاقاً شما خیلی خوب می دانید.

 
راستش را بخواهید، چیزهایی که ما از نتایج نظرسنجی‌ها می دانیم این است که رأی آقای خاتمی و آقای هاشمی به شدت پایین است.

 
تابش: نه . این دیگر نامش نظرسازی است. اما نظرسنجی‌ها چیز دیگری را می گوید.

 
فکر می کنید اگر آقای خاتمی کاندیدا شود در شورای نگهبان تایید می‌شود؟

 
تابش: چرا نشود؟

 
با توجه به حوادث سال 88.

 
تابش: خب چطور بوده؟ آقای خاتمی که خیلی منطقی و خوب برخورد کرد.

 
چون ایشان، هم در برخی اغتشاشات خیابانی حضور یافتند و هم اینکه جماعت به خیابان آمده را به مقاومت فرا می‌خواندند و البته با موسوی و کروبی هم نشست و برخاست زیادی داشتند.

 
تابش: اگر از من می پرسید هیچکدام از آقایان هیچ مسئله و مشکلی که بخواهد ان قلتی در تایید صلاحیتشان بیاورد، ندارند. اما به هر حال من هم مرجع تصمیم گیری نیستم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: