کد خبر: ۱۷۳۱۷۳
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۳
پرونده شفاف از بازداشت فرزندان هاشمی

سالی که گذشت سالی پر از درگیری و چالش برای برخی از آقازاده هابود.مهدی و فائزه هاشمی از جمله این افراد بودند که اخبار آنها ماه تیتر داغ رسانه ها بود. ورود مهدی هاشمی پس چند سال به کشور،بازداشت وی ،برگزاری دادگاه و اجرای حکمی که مدت پیش برای فائزه بریده شده بود...

شفاف:سالی که گذشت سالی پر از درگیری و چالش برای برخی از آقازاده هابود.مهدی و فائزه هاشمی از جمله این افراد بودند که اخبار آنها ماه تیتر داغ رسانه ها بود.

ورود مهدی هاشمی پس چند سال به کشور،بازداشت  وی ،برگزاری دادگاه و اجرای حکمی که مدت پیش برای فائزه بریده شده بود اخبار داغی بود که لحظه به لحظه مخابره می شد و تحلیل های متفاتی را به دنبال داشت.

بازداشت فائزه هاشمی

در حالی که خبرها از باز گشت مهدی هاشمی به کشور حکایت می کرد،خبر بازداشت فائزه هاشمی  بروی خروجی رسانه ها قرار گرفت. بر طبق اخبار ماموران ساعت 11 شب به منزل فائزه هاشمی رفتند و او را برای اجرای حکم بازداشت کرده اند.

این در حالی است که شنیده شده بود فائزه هاشمی از طریق دخترش ضمن تماس با دادگاه، اعلام کرده بوده که خود را به زودی معرفی خواهد کرد.با انتشار این خبر تحلیل های فراوانی در سطح جامعه پخش شد،چرا این اتفاق  دقیقاً در شبی که قرار بوده مهدی هاشمی وارد ایران شود،رخ داد.

برخی این بازداشت را هشداری برای عدم بازگشت مهدی به کشور دانستند اما به گفته مسئولان ذیل صلاح از آنجا که نامبرده از اجرای حکم استنکاف ورزیده و خود را معرفی نکرده بود ،توسط ماموران ذی ربط و بر اساس حکم قانونی روانه زندان شد.

حضور فائزه در زندان که در آستانه سال جدید ب پایان رسید، حواشی بسیاری را به دنبال داشت که در همین رابطه چندین بار شاهد انتقال وی به انفرادی بودیم.

شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی صلواتی سیزدهم دی ماه سال 90، فائزه هاشمی را به جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام به شش ماه حبس و 5 سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم کرد؛ که این حکم با تایید دادگاه تجدید نظر تهران لازم الاجرا بود اما از زمان صدور تا اجرای حکم ماه ها فاصله افتاد.

بازگشت مهدی به کشور

اولین روز حضور مهدی هاشمی در کشور بعد از ۳ سال ،مصادف با حضور وی در دادسرای امنیت بود.وی در حالی وارد ایران شد که حاشیه های بسیاری در پی خبر بازگشت او به کشور ایجاد شده بود. اتهامات وی مالی و امنیتی از قبیل حوادث فتنه 88 بر شمرده شده بود.


تجمع دانشجویان با پلاکاردهای حاوی شعار های عجیب شاید اولین صحنه ای بود که پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از ورودش به ایران با آن مواجه شد.مهدی هاشمی در همان صبح ورود به کشور،به همراه یاسر هاشمی و وکلای خود به دادسرای امنیت مراجعه کرد.بر اساس اخبار موجود محسن و فاطمه هاشمی نیز به همراه مادر خود عفت شریعتی، در آن مکان حضور داشتند.

مهدی هاشمی روانه زندان شد

مهدی هاشمی در همان  روز جاری (دوشنبه) در دادسرای شهید مقدس به همراه وکیل خود حضور یافته بود.

بر اساس گزارش ها بازپرس پرونده پس از انجام تحقیقات و تفهیم اتهام به متهم، نامبرده را با صدور قرار بازداشت موقت به زندان معرفی کرد.

خبر بازداشت مهدی سبب اعتراض از سوی وکیل و خانواده وی شد. وکیل مهدی هاشمی در گفت و گو با فارس اظهار داشت: حدود یک دقیقه قبل با دفتر آقای رشته‌احمدی، سرپرست دادسرای شهید مقدسی تماس گرفتم و اعلام کردند بازجویی ادامه دارد؛ اما گویا دادستانی از بازداشت مهدی هاشمی خبر داده است.

وی ادامه داد: اینکه دادسرا می‌گوید در حال بازجویی هستیم اما دادستانی می‌گوید مهدی هاشمی بازداشت شده است اصلا برای دادستانی زیبا نیست.

اولین واکنش آیت الله هاشمی به بازداشت فرزندانش

محسن هاشمی رفسنجانی در پاسخ به سؤالی درباره نظر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی درباره بازداشت مهدی و فائزه هاشمی، گفت: ایشان می‌گویند، بچه‌های من مثل بچه‌های بقیه افراد هستند و فرقی بین بچه های من با بچه مردم نیست.
 
وی افزود: نظر ایشان این است که نباید تبعیضی صورت بگیرد و باید بدون تبعیض با فرزندان ایشان برخورد شود.
 
محسن هاشمی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی جویای حال مهدی و فائزه است، گفت: ایشان از بازداشت مهدی و فائزه نگران نیستند؛حاج آقا به این بحران‌‌ها عادت دارند.

مهدی با سپردن وثیقه منزلش آزاد شد

مهدی هاشمی پس از سه ماه بازداشت سرانجام با قرار وثیقه آزاد شد.وثیقه ای که خود حاشیه های بسیاری را به دنبال داشت چرا که مبلغ یاد شده برای وثیقه تا حد بسیاری مورد توجه عموم قرار گرفت.

وکیل مهدی هاشمی درباره آزادی زودتر از موعد و اینکه قرار بود مهدی هاشمی تا پایان دی ماه در بازداشت بماند، گفت: گویا تحقیقات پرونده به پایان رسیده است که او را آزاد کرده اند.

وی در مورد نحوه آزادی وی گفت : مهدی هاشمی با سپردن وثیقه منزلش آزاد شده است؛ اطلاعی از میزان وثیقه ندارم زیرا ما فقط سند خانه را ارائه کردیم و کارشناسان آن را تأیید کردند.

دیدار با پدر

محسن هاشمی رفسنجانی در گفتگو با تسنیم با اشاره به آزادی مهدی هاشمی رفسنجانی از زندان اوین گفت: برادرم با حکم دادسرای تهران و با قید وثیقه ساعتی پیش از زندان ازاد شد.

وی تاکید کرد که سند منزل مهدی هاشمی وثیقه آزادی اش بوده است اما به ارزش مالی این سند اشاره ای نکرد.

فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: مهدی هاشمی 20 دقیقه قبل به منزل ما رسید و هم اکنون قرار است به سمت منزل آیت الله هاشمی حرکت کنیم تا مهدی با پدر دیدار کند.خبر آزادی مهدی هاشمی از زندان کافی بود تا رسانه‌های نوشتاری کشور این موضوع را به عنوان تیتر اصلی خود انتخاب کنند تا بازهم مهدی هاشمی به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: