کد خبر: ۱۷۶۱
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۹:۳۰

کشوهای اروپایی بیش از 6 سال با ایران مذاکره کردند و نتیجه ای نگرفتند. حال اگر دولت اوباما تصور می کند که با ورود آمریکا به روند مذاکرات می تواند نتیجه بگیرد من فکر می کنم که این فرض اشتباهی است

جان بولتون سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل و از سیاستمداران محافظه کار آمریکایی در مصاحبه با شبکه" فاکس نیوز" آمریکا نسبت به برنامه دولت اوباما درباره گفتگو با ایران هشدار داد.

به گزارش عصر ایران بولتون که طرفدار ایده حمله به ایران برای نابودی تاسیسات هسته ای است، در این مصاحبه با اشاره به اینکه اظهارات اخیر مقامات ایرانی درباره پیشرفت های جدید در برنامه هسته ای واقعیت دارد گفت:" من معتقدم برنامه هسته ای ایران رو به پیشرفت است و من شخصا تمامی اظهارات احمدی نژاد در زمینه برنامه هسته ای ایران را جدی می گیرم."

بولتون در این زمینه با انتقاد تلویحی از واکنش مقامات دولت جدید آمریکا در قبال اعلام پیشرفت های اخیر برنامه هسته ای ایران ، این پیشرفت ها را جدی دانست و زمان را به نفع ایران در حال گذر خواند.

بولتون با تکرار اتهامات همیشگی درباره آنچه خطر دست یابی ایران به سلاح هسته ای خواند ادعا کرد:" استراتژی حکومت ایران این است که به سرعت قابلیت های غنی سازی خود را گسترش دهند و این برنامه به ظاهر صلح آمیز را به مرحله ای از پیشرفت برساند که آنها را قادر سازد تا در یک چرخش آنی و سریع چند بمب اتمی بسازند و دنیا را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند".

بولتون در ادامه با بی نتیجه خواندن سیاست دولت اوباما در مذاکره با ایران ،اعمال این سیاست را تکرار 6 سال مذاکرات بی نتیجه کشورهای اروپایی با ایران خواند و گفت:" کشوهای اروپایی بیش از 6 سال با ایران مذاکره کردند و نتیجه ای نگرفتند. حال اگر دولت اوباما تصور می کند که با ورود آمریکا به روند مذاکرات می تواند نتیجه بگیرد من فکر می کنم که این فرض اشتباهی است. از نظر من مذاکرات به ایران امکانی می دهد که آنها نمی توانند این امکان را با پول یا هر چیز دیگری برای خود مهیا کنند و آن امکان در واقع " زمان " است. تجربه نیز ثابت کرده است که زمان همواره برای کشور " اشاعه دهنده " یک فرصت است تا بتواند از آن طریق برنامه اتمی خود را گسترش داده و به مرز تولید سلاح هسته ای برسد".

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در ادامه این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره تعظیم اوباما به پادشاه عربستان به هنگام دست دادن با او در اجلاس " گروه 20 " در لندن گفت:" من نوار ویدئویی آن صحنه را بارها دیدم و به نظرم اوباما به هنگام دست دادن با پادشاه عربستان به او تعظیم کرد. همه آن چیزی که من می توانم بگویم این است که رییس جمهور آمریکا و یا هر شهروند دیگر آمریکایی نباید در مقابل پادشاه یک کشور خارجی تعظیم کند. من فکر می کنم کاخ سفید بهتر است این اشتباه اوباما را بپذیرد و اعلام کند که رییس جمهور در این باره اشتباه کرده است."

اوباما در سفر اخیر خود به لندن به هنگام دست دادن با ملک عبدالله پادشاه عربستان بیش از اندازه خم شد و برخی ناظران و رسانه ها این حالت دست دادن اوباما با ملک عبدالله را به تعظیم اوباما در مقابل پادشاه عربستان تفسیر کردند.این در حالی است که کاخ سفید در واکنش به این برداشت رسانه ها اعلام کرد که رییس جمهور به ملک عبدالله تعظیم نکرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: