کد خبر: ۱۷۷۱
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۸۸ - ۲۲:۳۸

این اقدام دولت مصر در حالی انجام می‌شود که یک دولت عربی طبق موافقت‌نامه کشورهای عضو اتحادیه عرب نمی‌تواند، علیه یکی دیگر از سران کشورهای عربی احکامی در سیستم قضایی کشور درخواست‌کننده صادر نماید.

پس از این که جنگ زمینی علیه حزب‌الله به شکست اسرائیل و کشورهای حامی او در منطقه یعنی مصر و عربستان و ایادی آن‌ها انجامید، آن‌ها بهترین شیوه مقابله با و نفوذ روزافزون این گروه و رهبریش سید حسن نصرالله را به کارگیری اهرم‌های حقوقی با استفاده از امکانات کشورهای غربی یافته‌اند.

به گزارش سرویس بین‌الملل «آینده»، دادستان کل مصر دیشب اعلام نمود آن‌ها کیفرخواستی را علیه سید حسن نصرالله با اتهام ایجاد سلول‌های تروریستی در مصر تهیه کرده و آن را دنبال می‌کنند.
ایده دادستان مصر این‌ست که با صدور کیفرخواست علیه نصرالله، درخواست حکم جلب و احضار او در سیستم قضایی مصر صادر شده و پس از طی کردن مراحل دادرسی در دادگاه مصر، حکم جلب او برای صدور اعلان قرمز علیه سید حسن نصرالله به سازمان بین‌المللی اینترپل ارسال گردد تا کشور مصر بتواند بر این اساس، اقدام به تعقیب سید حسن نصرالله بنماید.

این اقدام دولت مصر در حالی انجام می‌شود که یک دولت عربی طبق موافقت‌نامه کشورهای عضو اتحادیه عرب نمی‌تواند، علیه یکی دیگر از سران کشورهای عربی احکامی در سیستم قضایی کشور درخواست‌کننده صادر نماید.

اکنون به دلیل آن که مصر نه تنها سید حسن نصرالله را متهم نموده، بلکه دولت ایران را نیز جزء متهمین محسوب می‌نماید، بایستی سریعا دوایر حقوقی در ایران اقدامات خاص را جهت مقابله با این توطئه به انجام برسانند و این در حالی است که ایران اسناد و مدارک فراوانی در این ارتباط دارد.

مهم‌ترین مشکل این پرونده این ا‌ست که افراد دستگیرشده که ادعا می‌شود با ایران و حزب الله ارتباط دارند، به گفته دولت مصر آن‌ها چهار ماه پیش دستگیر شده‌اند، اما چرا اکنون مقامات امنیتی و اطلاعاتی دولت مصر اعلام می‌کنند که مدارکی از آن‌ها به دست آورده‌اند. درج این اتهامات از سوی دولت مصر برای این کشور در عرصه بین‌المللی بسیار گران اتمام خواهد شد و بایستی حقوق‌دانان ایرانی از هم اکنون برای خنثی‌سازی این توطئه اقدامات قضایی مناسب را انجام بدهند.

اما ماجرای حملات مصر به ایران و حزب‌الله آن‌قدر رسواست که حتی روزنامه اسرائیلی هاآرتص هم به مصر طعنه زد که چرا پس از 4 ماه به افشای اطلاعات خرابکاری حزب‌الله علیه خود پرداخته است.
این روزنامه معتقد است ریشه تمام تبلیغات مصر علیه ایران و حزب‌الله، ترس رژیم قاهره از بهبود روابط ایران و آمریکاست.

به گزارش سرویس بین‌الملل «آینده»، هاآرتص نوشت، مقامات مصر بارها در مورد اعمال تروریستی و جاسوسی حزب‌الله در مطبوعات این کشور به افشاگری پرداخته‌اند. بعد از انتشار این اخبار، یکشنبه شب، یک منبع مطلع به سایت Al-Jarida کویت گفت که قاهره، حزب‌الله را در این مسائل تنها نمی‌داند بلکه ایران را نیز در حاشیه این‌گونه فعالیت‌ها مقصر می‌داند.

اما سؤال اصلی این است که چرا مصر برای افشای این اطلاعات زمان فعلی را در نظر گرفته و این کار را چهار ماه پیش انجام نداده است؟!

هاآرتص افزود: این‌طور که به نظر می‌رسد خصومت بین مصر و حزب‌الله به درزا کشیده است. مصر مانند عربستان سعودی از ایجاد رابطه آمریکا با ایران خرسند نیست و از این که آمریکا به ایران پیشنهاد مذاکره مستقیم را داده است ناراضی است. هنگامی که باراک اوباما در سخنرانی خود در ترکیه تمام مسلمانان جهان را مورد خطاب قرارد داد، تنها به مصر و عربستان سعودی بسنده نکرد، بلکه مسلمانان ایران را نیز شامل شد، قاهره به حاشیه رانده شد. این‌طور که به نظر می‌رسد، ایران باید یک دیپلماسی جدید را در قبال مصر در پیش بگیرد.

این گزارش می‌افزاید، بعید است نگرانی مصر از گروه‌هایی باشد که زیر نظر دولت مرکزی خود به فعالیت می‌پردازند، اما بدون شک قاهره بردباری خود را در مقابل گروه‌هایی که نقش حکومت را بازی می‌کنند، مانند حماس و حزب‌الله و یا اخوان‌المسلمین، از دست داده است. اگر فلسطینی‌ها نیاز به کمک داشته باشند، مصر به آن‌ها کمک می‌کند و هنگامی که فلسطینی‌ها به کمک بیشتری نیاز دارند، آن‌ها چشمان خود را بر روی قاچاق اسلحه و دیگر تجهیزات به نوار غزه می‌بندند و تمایل اصلی مصر کنترل همه این رویدادها توسط خودش است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: