کد خبر: ۱۷۷۳
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۲

تغییر باید در عمل باشد و به قول ضرب المثل عامیانه خودمان قیمه با "ق"، "ی"، "م" و "ه" درست نمی‌شود بلکه برای درست کردن آن به مواردی چون گوشت، آب و لپه و... نیاز است. لذا باید ببینیم که آقای اوباما می‌خواهد قیمه را بنویسد یا درست کند...

رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فهرست گلایه‌ها، شکایت‌ها و طلبکاری‌های ما از آمریکا طولانی، مشخص و روشن است، گفت: ما دائما از آمریکا طلبکار بوده‌ایم.

غلامعلی حداد عادل ، نماینده تهران در گفت وگو با ایلنا، در پاسخ به سوالی پیرامون تغییر سیاست آمریکا و اقدامات باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور جهت ترمیم روابط تهران _واشنگتن، گفت: مسئله‌ای که در این امر اهمیت دارد و باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید دید آیا اوباما فقط با شعار تغییر آمده است یا می‌خواهد به آن عمل کند.

وی تصریح کرد: البته باید توجه داشت که مطالبه ملت آمریکا از دولت جرج بوش که ناکامی‌هایی را برای این کشور به وجود آورده بود، بدون شک ایجاد تغییراتی در دیپلماسی این کشور بود.

حداد عادل با بیان اینکه به صرف شعار دادن ، تغییر ایجاد نمی‌شود، افزود: تغییر باید در عمل باشد و به قول ضرب المثل عامیانه خودمان قیمه با "ق" ، "ی"، "م" و "ه" درست نمی‌شود بلکه برای درست کردن آن به مواردی چون گوشت، آب و لپه و... نیاز است.

رئیس سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لذا باید ببینیم که آقای اوباما می‌خواهد قیمه را بنویسد یا درست کند.

وی تصریح کرد: عمل به شعار تغییر برای ترمیم دیپلماسی ایالات متحده آمریکا یک مطلب است و مطلب دیگری که مسوولان این کشور برای تغییر و ترمیم دیپلماسی شان به آن محتاج اند، تعقل است. یعنی باید عقل خودشان را به کار گیرند.

نماینده تهران تاکید کرد: آمریکایی‌ها به ویژه در بحث ارتباط با جهان اسلام نیازمند تعقل هستند، چرا که باید تصمیم گیری‌های آمریکا از زیر سلطه و فشار صهیونیسم خارج شود.

حداد عادل تصریح کرد: به عقیده من مادامی که دشمنی با جهان اسلام و ظلم به مسلمانان از سوی امریکا پشتیبانی شود، تغییر واقعی در سیاست آمریکا در برابر جهان اسلام صورت نخواهد گرفت.

وی گفت: آمریکا از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی، حقیقت انقلاب را درک نکرد، لذا برای اینکه آمریکا در برابر جهان اسلام راه حلی پیدا کند، محتاج نظر و اندیشه است.

نماینده تهران ادامه داد: تا زمانی که آمریکا منابع اطلاعاتی خود را منحصر به گروه‌های اپوزیسیون خارج از ایران و گروهک‌های معارض با جمهوری اسلامی و کسانی که ملت آنها را طرد کرده، بکند و تا وقتی که آمریکا تحت تاثیر فشارها و لابی‌ها صهیونیسیم باشد، قادر به درک حقیقت انقلاب اسلامی نیست.

وی گفت: تا وقتی آمریکایی‌ها انقلاب را نشناسند، هم دشمنی شان با جمهوری اسلامی ایران را ادامه می‌دهند و هم در تغییر رویکرد به نتیجه نخواهند رسید، کما اینکه در سی سال گذشته نیز مبنای عملکرد آمریکایی‌ها این بوده است، لذا این مبنا باید تغییر کند.

حداد عادل با بیان اینکه فهرست گلایه ها، شکایت ها و طلبکاری های ما از آمریکا طولانی، مشخص و روشن است، ادامه داد: آمریکا حداقل از کودتای 28 مرداد 1332 تا امروز که حداقل 55 سال از آن سپری می‌شود، به ایران طلبکار بوده و ما همیشه از آمریکا طلبکار بوده‌ایم.

نماینده تهران افزود:آمریکا به ملت ایران بدهکار است و خطاکار و مجرم بوده، به همین خاطر اگر آمریکا می‌خواهد تغییری در سیاست خود در قبال ملت ایران داشته باشد باید به پرونده گلایه‌های ایران رسیدگی کند.

حداد عادل افزود: آمریکایی‌ها باید به ملت ایران پاسخ دهند که در سی سال گذشته پس از پیروزی انقلاب اسلامی چرا سلاح‌هایی را که متعهد به فروش آنها به ایران شده بودند، را ندادند وحتی پول آنها را هم به ملت ایران بازنگردانند.

وی با بیان اینکه امریکا باید در این باره به ما توضیح دهد،تصریح کرد: آن زمان که ما انرژی هسته‌ای نداشتیم؟ هنوز حرف‌های حمایت از تروریسم مطرح نشده بود؟ لانه جاسوسی اشغال نشده بود؟ آمریکا توضیح بدهد به چه دلیلی در ابتدای انقلاب وقتی نخواستند به جمهوری اسلامی سلاح بدهند، پول‌های ایران را نزد خودشان نگه داشت این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها عقل درستی ندارند.

وی تاکید کرد: برای این است که می‌گویم باید تعقل کنند.

مشاور مقام معظم رهبری با بیان اینکه آمریکایی‌ها جواب ملت ایران را چه می‌دهند؟ گفت: امروز آمریکایی‌ها بر اساس سند بی پایه‌ای که برای متهم کردن ایران جعل کرده‌اند، حرف‌هایی را علیه ایران می‌زنند.این درحالی است که اول انقلاب هیچ یک از این حرف‌ها مطرح نبود.

وی افزود: آیا آمریکا نباید پول یک ملتی را که انقلاب کرده بود پس می‌داد؟ آمریکایی‌ها چه توجیحی برای این کار دارند؟

نماینده تهران تصریح کرد: آمریکایی‌ها فعلا به این سوال پاسخ دهند تا بقیه موارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار