کد خبر: ۱۷۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۶:۲۶

در بهمن 1362 صهیونیست ها برای او بسته ای انفجاری ارسال کردند که در اثر انفجار آن ،محتشمی پور از ناحیه چشم، گوش و هر دو دست آسیب دید و یک دست او نیز از مچ قطع شد.

علی‌اکبر محتشمی‌پور را از معدود روحانیون اصلاح طلب می توان قلمداد کرد که تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری در بین اصولگرایان جایگاه ویژه ای داشت.

وی متولد 1325 در تهران است و در کارنامه او سمت هایی همچون عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز،وزیر کشور کابینه دوم میر حسین موسوی ۱۳۶۸-۱۳۶۴ ، نماینده دوره‌های سوم و ششم مجلس شورای اسلامی، سفیر ایران در سوریه مشاهده می شود .

وی در موضوع فلسطین نیز چهره ای شناخته شده بوده و از بنیانگذاران حزب الله لبنان به شمار می رود .
به گزارش عصرایران ، محتشمی پور طی سالیان گذشته به سبب فعالیت های ضد صهیونیستی ، به عنوان دبیرکل کنفرانس بین‌المللیر حمایت از قدس - که از زیر مجموعه های مجلس شورای اسلامی است - فعالیت کرده است.

اما در عرصه سیاست داخلی باید اشاره کرد محتشمی در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ریاست کمیته صیانت از آرای مردم ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی را برعهده داشت.او رئیس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز بود.

او همچنین رئیس فراکسیون دوم خرداد در مجلس ششم بود و در انتخابات مجلس هفتم اگرچه پس از رد صلاحیت‌های گسترده از کاندیداتوری انصراف داد ، اما ریاست ستاد ائتلاف برای ایران متشکل از هشت گروه دوم‌ خردادی را برعهده گرفت.

او تحصیلات خود را در مدرسه علوی به پایان برد و سپس برای تحصیل علوم دینی، از سال ۱۳۴۰ در حوزه‌های علمیه تهران، قم و نجف حضور داشت. از معروفترین اساتید وی در حوزه، امام خمینی، آیت الله سیدحسن بجنوردی، آیت الله خوئی، آیت‌الله میرزاباقر زنجانی و شهید مصطفی خمینی بوده‌اند.

وی در دوران پیش از پیروزی انقلاب نیز سوابق مبارزاتی داشته و نخستین بار در سال ۱۳۴۱ دستگیر شد و تا سال ۱۳۵۷ بیشتر عمر خود را در خارج از کشور گذراند.

او بعد از پیروزی انقلاب عضو دفتر امام در پاریس، قم، تهران درسالهای (۱۳۵۹-۱۳۵۷)، عضو هیأت منتخب امام برای بررسی بنیاد مستضعفان (۱۳۵۹)،نماینده امام ومدیر صدای جمهوری اسلامی ایران (۱۳۵۹)، عضو شورای سرپرستی سازمان صدا وسیما (۱۳۵۹) بود .
او از سال ۱۳۶۰ سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه بود .

محتشمی پور به سبب فعالیت های ضد صهیونیستی به شدت مورد غضب مقامات این رژیم قرار دارد به نحوی که هم اکنون نیز نام وی در لیست ترور رژیم صهیونیستی قرار دارد.

وی در دوره سفارتش در سوریه اقداماتی را دنبال کرد از جمله تشکیل گروه های اسلامی به ویژه حزب الله لبنان و هسته های مقاومت که در این رابطه مورد خشم و کینه صهیونیستها واقع شد و در بهمن 1362 در حادثه انفجار بمب هدف قرارگرفت به نحوی که صهیونیست ها برای او بسته ای انفجاری ارسال کردند . در این واقعه او از ناحیه چشم، گوش و هر دو دست آسیب دیده‌ و یک دست او نیز از مچ قطع شده است.

امام خمینی(ره) در تاریخ 26/11/62 طی پیامی خطاب به وی گفتند: از حادثه ناگوار که توسط ایادی استکبار جهانی برایتان اتفاق افتاد متأثرگردیدم انشاءالله هرچه زودتر سلامتتان را بازیافته و درسنگر اسلام و انقلاب به نفع مستضعفان و مظلومان جهان به مبارزات سخت خود ادامه دهید.
برای فرزندان اسلام و قرآن تمام مشکلات و صدمات در راه خداوند شیرین و آسان است.

محتشمی پور سوابق دیگری نیز دارد که اهم آنها عبارتند از: عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، عضو کمیته مشاورین سیاسی رهبری ازسال ۱۳۶۸، نماینده مردم تهران (دوره سوم مجلس شورای اسلامی) از سال ۱۳۶۸ و رئیس کمیسیون دفاع و دبیرکل گروه بین المجالس درمجلس شورای اسلامی، رئیس کمیته علمی کنفرانس بزرگداشت بیستمین سالگرد شهادت آیت الله سید مصطفی خمینی(ره)،مدیر مسئول مجله «بیان» درسال ۷۰-۱۳۶۹، مشاور اجتماعی ریاست جمهوری محمد خاتمی از سال ۱۳۷۸-۱۳۷۶،رئیس کمیته علمی ستاد صدمین سالگرد میلاد امام خمینی،مدیرمسئول روزنامه بیان (توقیف شده)، رئیس فراکسیون جبهه دوم خرداد در دوره ششم مجلس شورای اسلامی (فراکسیون اکثریت)، دبیرکل کنفرانس بین المللی حمایت از قدس و حمایت از حقوق مردم فلسطین (ایران)،امین عام رابطة الدولیة للبرلمانیین المدافعین عن القضیة الفلسطینیة (بیروت)، رئیس مجمع سازمانهای غیردولتی فعالان حامی آزادی قدس شریف (ایران) و نایب رئیس هیأت امنای مؤسسه القدس الدولیة (بیروت)

اگر بخواهیم در رابطه با سوابق وی پیش از انقلاب بیشتر بگوییم فعالیت های مبارزاتی او علیه رژیم سلطنتی پهلوی در سال 41 آغاز شد و پس از اتمام یک دوره زندان -به دلیل در مخالفت با رفراندوم فرمایشی به اصطلاح انقلاب سفید شاه- در سال 45 بعداز تبعید امام به ترکیه و سپس نجف اشرف، به عراق عزیمت کرد و تاسال 1357 و پیروزی انقلاب در خارج کشور بود.

محتشمی پور در این سالها برای انعکاس نهضت اسلامی ایران به کشورهای مختلف ازجمله سوریه، لبنان، عربستان سعودی و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس سفر کرد.

رژیم بعث عراق بارها وی را دستگیر کرد و برای آخرین بار چند روز قبل از سفر امام به پاریس هنگامی که مأموریت یافته بود تا مقدمات اقامت ایشان و همراهانشان به سوریه را فراهم کند، در فرودگاه بغداد توسط نیروهای امنیتی رژیم بعثی عراق بازداشت و برای همیشه از عراق اخراج شد.

پس از آن در پاریس به امام (ره) پیوست و مسئولیت ارتباطات دفتر امام در «نوفل لوشاتو» را به عهده گرفت.

اما آنچه در این روزها نام محتشمی پور را بر سر زبان ها انداخته برکناری وی از دبیرکلی کنفرانس بین المللی فلسطین است خواسته ای که از سوی اصولگرایانی که نسبت به مواضع انتخاباتی محتشمی پور عصبانی بودند و بر این اساس او را برای نشستن بر صندلی که از دل مجلس اصولگرا برپا شده صالح نمی دانستند.

بر اساس اخبار رسیده به خبرنگار عصرایران، رفتن محتشمی پور از کمیته حمایت از مردم فلسطین چند هفته قبل قطعی شده بود اما اظهار نظر حمید رسایی نماینده تهران مبنی بر برکناری وی باعث تاخیر در رفتن محتشمی پور شد.

با این حال محتشمی پور در رابطه با این موضوع سکوت اختیار و تلفن همراهش را نیز از دسترس خارج کرد اما چندی قبل که نشستی خبری برگزار کرد و به صورت ضمنی از رفتنش خبر داد و گفت امیدوار است دبیرکل بعدی این کمیته راه او را ادامه دهد.

سرانجام در نخستین جلسه علنی مجلس در سال 89 خبر برکناری علی اکبر محتشمی پور و انتصاب حسین شیخ الاسلام به عنوان دبیرکل جدید کمیته حمایت از مردم فلسطین منتشر شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۰۰:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۱/۱۸
3
1
میزان حال فعلی فرد است.امام خمینی