کد خبر: ۱۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۱:۱۸
مصطفی رحماندوست در گفتگو با «شفاف»:

چند سالی است که شعر حالت ایستایی پیدا کرده است و به خصوص امسال کتابهای شعر خوبی برای نوجوانان و خردسالان به بازار آمده است. شعر نوجوانان قبلا وضع نابسامانی داشت.

شاعر و داستان نویس توانمند کشورمان معتقد است هرچند رواج شعر بازاری و عامه پسند همچنان ادامه دارد اما لابلای انبوه شعر بازاری، پیشرفت قابل توجهی دیده می‌شود.

مصطفی رحماندوست، شاعر، قصه نویس و مترجم کتابهای کودکان و نوجوانان در گفتگو با «شفاف» با بیان‌اینکه دو کتاب از وی در سال گذشته در خارج از کشور منتشر شده گفت: سال گذشته برای من سال بدی نبود. دو کتاب از من در خارج از ایران ترجمه شد. اولین آن کتاب "بازی با انگشتها" که به زبان سوئدی ترجمه شده و در سوئد به عنوان کتاب ملی شناخته شد و دیگری کتاب "دو لاک‌پشت تنها" بوده که به ایتالیایی ترجمه شده و در آنجا هم به عنوان کتاب سال شناخته شده است.

وی در ارزیابی خود از وضعیت عرصه ادب در سال گذشته افزود: در بخش داستان اتفاق عمده‌ای نیفتاد. کلا در بخش ادبیات داستانی کودکان و نوجوانان وضعیت خوبی نداریم. دلیل اصلی آن هم این است که ناشران تمایل زیادی برای هزینه کردن در بخش انتشار کتب داخلی ندارند و این مسئله به علت پایین بودن هزینه انتشار کتابهای ترجمه شده برمی‌گردد. برای کتابهای ترجمه شده ناشران نیاز به خرج نمودن پول برای تصویرگری و قسمتهای دیگر نیستند.

رحماندوست همچنین عدم عضویت ایران در کپی رایت را دلیل سهل‌الوصول بودن استفاده از کتابهای ترجمه شده برای ناشران عنوان کرد.

این نویسنده کودک و نوجوان، وضعیت ترجمه داستانی و شعر نوجوانان در ایران را در سالی که گذشت را بسیار خوب ارزیابی نمود و افزود: ترجمه کتاب و رمانهای داستانی برای کودکان و نوجوانان در وضعیت خوبی است. در بحث شعر نیز وضعمان خوب است. چند سالی است که شعر حالت ایستایی پیدا کرده است و به خصوص امسال کتابهای شعر خوبی برای نوجوانان و خردسالان به بازار آمده است. شعر نوجوانان قبلا وضع نابسامانی داشت. رواج شعر بازاری و عامه پسند نیز همچنان ادامه دارد و لابلای انبوه شعر بازاری، پیشرفت قابل توجهی دیده می‌شود.

وی در پایان اتفاقات رخ داده در بخش ادبیات به خصوص ادبیات کودکان و نوجوانان را نوید بخش پیشرفت در سال 88 عنوان کرد و گفت: این اتفاقاتی که افتاده نوید می‌دهد که به وضعیت بهتری برسیم. امید است که نویسندگان و تولیدکنندگان در سال جدید آثار بهتری تالیف کنند و هم اینکه ناشران به وضعیت مساعدی برسند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار