کد خبر: ۱۸۱۸
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۳:۳۰

به گفته وي، اميد است تا توسط مردم 2 هزار مگاوات صرفه‌جويي صورت بگيرد تا فصل تابستان بدون مشكل سپري شود.

مدير عامل شركت توانير با رد اينكه به هيچ عنوان صحبتي در خصوص كمبود 2000 مگاوات برق در تابستان امسال نكرده گفت: عليرغم آغاز توليد برق توسط نيروگاه‌هاي برق آبي در سال جاري باز هم نمي‌توان با قاطعيت گفت كه در تابستان خاموشي برق نخواهيم داشت.

به گزارش فارس ، محمد بهزاد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خاموشي يا عدم خاموشي برق به عوامل متعددي بستگي دارد البته مقداري از اين موضوع بستگي به وزارت نيرو و سپس مربوط به مردم است اما آنچه كه واضح است اين است كه بنده به هيچ عنوان تاكنون در خصوص كمبود 2 هزار مگاوات برق در تابستان امسال نكرده‌ايم .

وي ادامه داد: اقدامات لازم وزارت نيرو براي گذر از فصل تابستان «اورهال» و تعمير اساسي كردن 31 هزار و 900 مگاوات از واحدهاي نيروگاه‌هاي حرارتي بوده است .

بهزاد با بيان اينكه پيش بيني مي‌شود كه توليد برق در نيروگاه‌هاي حرارتي در سال جاري از 32 هزار مگاوات به 35 هزار و500 مگاوات برسد خاطر نشان كرد: بنده به عنوان يك كارشناس شايد در خصوص كمبود برق اظهار نظر كرده باشم اما آنچه كه مشخص است اين است كه پيك مصرف برق در تابستان 41 هزار مگاوات خواهد بود كه 36 هزار مگاوات آن از طريق توليد نيروگاه‌هاي حرارتي و واردات برق تامين خواهد شد.

وي ادامه داد: پنج هزار مگاوات باقيمانده نيز سعي مي‌شود از طريق توليد نيروگاه‌هاي برق آبي و صرفه‌جويي از سوي مردم تامين شود.

وي با طفره رفتن در خصوص اعلام كردن ميزان كمبود برق در تابستان تاكيد كرد: چنانچه مشكلي از بابت افزايش بيش از حد دما و يا اتفاق خاصي براي نيروگاه‌ها به وجود بيايد مشكل خاموشي هم خواهيم داشت به هر حال بايد اذعان كنم كه نمي‌توان با قاطعيت گفت كه در تابستان خاموشي برق نخواهيم داشت.

به گفته وي، اميد است تا توسط مردم 2 هزار مگاوات صرفه‌جويي صورت بگيرد تا فصل تابستان بدون مشكل سپري شود.

تحقق 100 درصدي وارد شدن نيروگاه‌ها بر مدار

بهزاد در خصوص ورود نيروگاه‌ها به مدار شبكه سراسري گفت: اقدامات صنعت برق در سال گذشته اين گونه بود كه در اسفند ماه سال گذشته، پنج واحد نيروگاهي به ظرفيت 800 مگاوات وارد شبكه سراسري شد كه ظرفيت نصب شده از ظرفيت پيش بيني شده كه 2 هزارو 865 مگاوات بود به 2 هزارو 871 مگاوات رسيد.

وي افزود: در سال 88 كه سال اصلاح الگوي مصرف نامگذاري شده است سعي بر اين شد تا بحث «اورهال» و تعمير اساسي نيروگاه‌هاي موجود انجام و به پايان برسد.

وي گفت: براي توليد انرژي توسط نيروگاه‌هاي پراكنده سعي شد تا بخش خصوصي تقويت و هر كيلووات ساعت برق از اين نيروگاه‌ها330 ريال به اضافه يك چهارم قيمت سوخت خريداري شود.

هزارو 200 مگاوات كاهش مصرف برق خانگي تا قبل از پيك تابستان

مدير عامل شركت توانير با بيان اينكه مصرف برق خانگي در ايران 3 برابر استانداردهاي جهاني است افزود: تلاش وزارت نيرو بر اين است كه مصرف برق خانگي را تا قبل از پيك مصرف 1200مگاوات كاهش دهد.

وي ادامه داد: پيش بيني پيك بار مصرف در تابستان 41 هزار مگاوات است كه با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته سعي بر اين است تا با كاهش 1200 مگاوات برق مصرف را به 39 هزار و 800 مگاوات برسانيم.

بهزاد خاطر نشان كرد: با ادامه بارندگي‌ها در كشور سعي بر اين است تا از مخازن سدهاي بزرگ براي توليد برق استفاده شود.

برنامه پنج ساله براي كاهش مصرف برق

بهزاد گفت: امسال بهترين فرصت براي كاهش مصرف برق كه همواره از توليد برق پيشي مي‌گيرد است ،بنابراين وزارت نيرو با ارائه يك برنامه به دولت و تصويب آن سعي دارد تا با افزايش راندمان نيروگاه‌ها،بهينه سازي خطوط انتقال و توزيع برق، مصرف برق را در طول 5 سال آينده كاهش و آنرا به استانداردهاي جهاني نزديك كند.

به گفته وي، براي توليد هر كيلووات ساعت برق و انتقال و توزيع آن يك ميليون و 400 هزار تومان هزينه مي‌شود.

وي خاطر نشان كرد: در سال 86 به ازاء هر متر مكعب سوخت 723/3 كيلو وات ساعت برق توليد شد در حاليكه در سال گذشته به ازاء هر متر مكعب سوخت 874/3 كيلووات ساعت برق توليد شد كه رشد 1/4 درصدي را داشت.

تعيين الگوي مصرف برق در كشور

بهزاد به الگوي مصرف برق در كشور در فصول مختلف اشاره كرد و گفت: مصرف برق خانگي در دنيا 900 كيلووات ساعت است در حاليكه در ايران در حال حاضر مصرف برق از 2900 كيلووات ساعت به 2600 كيلووات ساعت رسيده است.

وي افزود: اگر چه كاهش مصرف برق خانگي خوشحال كننده است اما هنوز با استانداردهاي جهاني فاصله دارد، بنابراين الگوي مصرف برق در تهران و شهرهاي عادي با مصارف عادي در ماه 200 كيلووات ساعت در فصل معمولي و در فصل گرم 300 كيلووات ساعت است.

وي ادامه داد: در نقاط گرمسيري مصرف برق خانگي بايد 1500 كيلووات ساعت در فصل گرم و در فصل سرد 200 كيلو وات ساعت است.

بهزاد تاكيد كرد: اين ميزان الگوي مصرف به نظر مي‌رسد كه نسبتا مناسب باشد اما بحثي كه مطرح است اين است كه مشتركان بيش از اين مصرف مي‌كنند بنابراين در حال بررسي اين هستيم كه ببينيم مثلا عدد 200 كيلووات ساعت را به چه ميزان برسانيم.

برخورد با مشتركان پرمصرف با نرخ تعرفه سبز

بهزاد از برخورد با مشتركان پرمصرف برق با نرخ "تعرفه سبز " خبر داد و گفت: مشتركان پرمصرف بايد امسال به نكات صرفه‌جويي در مصرف برق توجه ويژه‌اي داشته باشند چرا كه امسال چنانچه مشتركي بيش از الگوي مصرف برق (در بالا اشاره شده است) برق مصرف كند تعرفه برق آنها متناسب با تعرفه‌ خريد انرژي از نيروگاه‌هاي بادي خواهد بود.

به گفته وي، نرخ تعرفه خريد برق از نيروگاه‌هاي بادي و تجديد پذير در زمان پيك هر كيلووات ساعت 130 تومان و در حالت عادي 90 تومان است.

كاهش 5/12 درصدي مصرف برق ساختمانهاي دولتي

وي در خصوص صرفه‌جويي مصرف برق توسط ادارات دولتي گفت: دولت صرفه‌جويي مصرف برق را از خود آغاز كرده است چرا كه مصرف برق ساختمانهاي دولتي با قيمت تمام شده محاسبه مي‌شود.

وي ادامه داد: در 3 هزار ساختمان دولتي در كشور كنترل مصرف برق صورت گرفته است كه 5/12 درصد موفق به كاهش مصرف برق شده‌اند.

نزديك صادرات و واردات برق

مدير عامل شركت توانير در خصوص صادرات و واردات برق گفت: ايران با تمام كشورهاي همسايه تبادل انرژي برق دارد و تنها به كشور عراق و افغانستان برق صادر مي‌كند.

وي ادامه داد: در مجموع در فصل تابستان ايران برق وارد و در فصل زمستان برق صادر مي‌كند و آنچه كه مشخص است اين است كه ميزان واردات و صادرات برق به يكديگر نزديك است.

كاهش رشد مصرف برق در ايران

بهزاد به كاهش رشد مصرف برق در ايران اشاره كرد و گفت: رشد مصرف برق در سال 86 نسبت به سال 87 حدود 3/5 درصد بوده است كه نسبت به سال‌هاي قبل افت مناسبي داشته است.

وي ادامه داد: رشد مصرف برق در سالهاي گذشته همواره 8 درصد بوده است در حاليكه رشد مصرف برق در دنيا 4/3 درصد در سال 2006 بوده است.

مدير عامل شركت توانير افزود: اميدواريم حال كه رشد مصرف برق به زير 6 درصد رسيده است اين عدد را به 4 درصد هم برسانيم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: