کد خبر: ۱۸۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۱:۰۲

روزنامه جمهوری اسلامی

بسم الله الرحمن الرحيم

آقاي دكتر پرويز داودي معاون اول رئيس جمهور در جريان افتتاح كارخانه سيمان ساروج كنگان كه روز دوشنبه همين هفته صورت گرفت طي سخناني گفت : « در هر سال از دولت نهم تقريبا شش برابر دولت هاي گذشته كار شده است » .

بدون هيچ توضيح و تفسيري هركس اين جمله را بشنود متعجب مي شود و از خود مي پرسد چرا آقاي معاون اول به جاي آنكه از حجم و عظمت و اهميت خدمات دولت نهم سخن بگويد به سراغ مقايسه آن با كارهاي دولت هاي گذشته مي رود و تلاش مي كند آن دولت ها را ضعيف و ناكارآمد جلوه دهد و خدمات آنها را ناديده بگيرد.

اگر اين اولين بار بود كه آقاي معاون اول با اين شيوه منفي سخن مي گفت قابل ناديده گرفتن بود لكن تاكنون بارها اين قبيل مقايسه هاي بي پايه و تلاش براي ناچيز و حتي ضد ارزش جلوه دادن خدمات دولت هاي گذشته از ايشان شنيده شده و به نظر مي رسد اكنون كه در آستانه انتخابات رياست جمهوري قرار داريم شيب اين قبيل سخنان تندتر شده و از اين پس نيز تندتر خواهد شد.
به همين جهت لازم است به آقاي معاون اول نكاتي را يادآور شويم بدان اميد كه در تكامل گفتمان نيكو يعني همان گفتماني كه مسئولان و دولتمردان نظام مقدس جمهوري اسلامي بايد اسوه و الگوي آن باشند مفيد و موثر باشد.

1 ـ در عين حال كه نقد ديگران لازم است اين اقدام بايد با شيوه اي باشد كه با توصيه هاي قرآن كريم منطبق باشد . قرآن كريم با تعبير « وجا دلهم بالتي هي احسن » حتي چارچوب محاجه يا غيرمسلمانان را اينگونه روشن مي فرمايد. با اين حساب تكليف محاجه با مسلمانان آنهم مديران نظام جمهوري اسلامي كه براي خدمت به انقلاب و نظام و ملت زحمات زيادي را متحمل شده اند و بارها مورد تمجيد حضرت امام رضوان الله تعالي عليه و رهبر معظم انقلاب دامت بركاته قرار گرفته اند روشن است .

2 ـ تعريف و تمجيد از خدمات دولت نهم و دادن آمار و ارقام واقعي و تقدير از همه دست اندركاران اين دولت حتي توسط خود مسئولان همين دولت قطعا امري مباح و بي اشكال است و هيچ انسان عاقل و منصفي با چنين اقدامي مخالف نيست . آنچه قابل قبول نيست به بهانه بيان خدمات اين دولت ناديده گرفتن خدمات دولت هاي گذشته است . اين شيوه برخلاف سيره حضرت امام رضوان الله تعالي عليه و برخلاف روش رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي است . آيا تاكنون ديده ايد رهبري كمترين سخن منفي درباره خدمات دولت ها بگويند ! آيا مقايسه هائي از اين قبيل كه شما آقاي معاون اول كرده ايد را تاكنون از رهبري سراغ داريد !

3 ـ علاوه بر اينكه روش شما برخلاف سيره عملي رهبر معظم انقلاب است برخلاف توصيه اكيد ايشان در سخنراني اول فروردين امسال در مشهد نيز هست . ايشان در آن سخنراني بر رعايت انصاف در نقدها و اظهارنظرها به ويژه در آستانه انتخابات رياست جمهوري تاكيد فرمودند. سخن شما آقاي معاون اول درست در جهت مقابل اين توصيه اكيد رهبري قرار دارد و اينكه گفته ايد : « در هر سال از فعاليت دولت نهم تقريبا شش برابر دولت هاي گذشته كار شده است » نهايت بي انصافي است .

4 ـ براي آنكه متوجه نادرست بودن مقايسه اي كه كرده ايد بشويد خوبست مروري داشته باشيد بر شرايط دوران دفاع مقدس و بعد از آن و به ياد بياوريد تحريم ها فشارهاي سياسي ويراني هاي ناشي از حملات نظامي دشمن نابودي كارخانجات و تاسيسات زيربنائي و كمبودهاي همه جانبه را كه همه دولتمردان با حمايت مردم در برابر دشمن ايستادند و با تحمل همه مشكلات و تنگناها دوران دفاع مقدس را پشت سر گذاشتند و استقلال و تماميت اراضي كشور را حفظ كردند و بعد از پايان جنگ به آباد كردن كشور همت گماشتند و با تامين آب و برق و گاز و تلفن و راه و زيرساخت هاي كشور شرايط يك كشور جنگ زده را به حالت عادي تبديل كردند و زمينه را براي ورود به مرحله توسعه همه جانبه فراهم نمودند. جاي ترديد نيست كه ايرادها و اشكال ها و نواقصي هم وجود داشته و هنوز هم دارد اما آنهمه مقاومت آنهمه آباداني و آنهمه رشد را ناديده گرفتن انصاف نيست . اگر اين سخنان را افرادي كه مسئوليتي ندارند و متوجه عمق مسائل نيستند به زبان بياورند جاي تعجب نيست ولي شايسته نيست معاون اول رئيس جمهور اينگونه سخن بگويد سخني كه با هيچ منطقي سازگاري ندارد و هيچ آماري آنرا تائيد نمي كند!

5 ـ به اين بخش از وصيت حضرت امام خميني رضوان الله تعالي عليه كه با نگاه بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي آنرا براي همه كساني كه بعد از ايشان به عرصه مي آيند نوشته اند توجه نمائيد و به اين سئوال پاسخ بدهيد كه شما آقاي معاون اول رئيس جمهور تا چه ميزان به آنچه باني انقلاب و موسس نظام اسلامي فرموده اند پاي بند هستيد امام فقط با توجه به آنچه در سالهاي اول بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و عملكرد دولت جمهوري اسلامي در دوران جنگ و نه دوران سازندگي كه حجم بسيار بيشتري از خدمات به مردم ارائه شده در پاسخ به افرادي كه آن خدمات را ناديده مي گرفتند مرقوم فرمودند : « به عملكرد دولت و جهادسازندگي در روستاهاي محروم از همه مواهب حتي آب آشاميدني و درمانگاه و مقايسه با طول رژيم سابق در نظر گرفتن گرفتاري به جنگ تحميلي و پيامدهاي آن از قبيل آوارگان ميليوني و خانواده هاي شهدا و آسيب ديدگان در جنگ و آوارگان ميليوني افغانستان و عراق و با نظر به حصر اقتصادي و توطئه هاي پي در پي آمريكا و وابستگان خارج و داخلش اضافه كنيد فقدان مبلغ آشنا به مسائل به مقدار احتياج و قاضي شرع و هرج و مرج هائي كه از طرف مخالفان اسلام و منحرفان و حتي دوستان نادان دردست اجراست و ده ها مسائل ديگر. تقاضا اينست كه قبل از آشنائي بامسائل به اشكال تراشي و انتقاد كوبنده و فحاشي برنخيزيد و به حال اين اسلام غريب كه پس از صدها سال ستمگري قلدرها و جهل توده ها امروز طفلي تازه پاو وليده اي است محفوف به دشمن هاي خارج و داخل رحم كنيد » (وصيت نامه امام خميني بند ج ).

اگر آقاي معاون اول رئيس جمهور آن روزها كه حضرت امام خميني در اين فراز از وصيتشان به آن اشاره فرموده اند دستي حتي از دور به آتش داشتند قطعا اين چنين بي مهابا به دولت هاي قبل از دولت نهم نمي تاختند و خدمات بزرگ آنها را ناديده نمي گرفتند. الحق والانصاف كه زيرساخت هاي آماده را تحويل گرفتن و روي جاده صاف راندن و اينگونه سخن گفتن كمال بي انصافي است .

6 ـ توصيه خيرخواهانه ما به آقاي معاون اول رئيس جمهور اينست كه هرچه ميخواهند از خدمات دولت نهم تمجيد كنند ولي هر وقت قصد دارند از دولت هاي گذشته سخن بگويند قبل از هر چيز همين فراز از وصيت حضرت امام را مطالعه نمايند. البته بهتر آنست كه مجموعه خدمات نظام جمهوري اسلامي در همه دولت ها را با دوران قبل از انقلاب مقايسه كنند و به اينهمه خدمت كه اين نظام مقدس كرده است افتخار نمايند درست همان چيزي كه بنيانگذار نطام جمهوري اسلامي توصيه و عمل مي كردند و سنت حسنه ايست كه هم اكنون نيز رهبر معظم انقلاب به آن عمل مي كنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: