کد خبر: ۱۸۳۸
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۶

در هر حال يكي از معضلات سيم‌كارت‌هاي اعتباري تلفن همراه در بازار تهيه كارت‌هاي شارژ دو هزار و پنج هزار توماني است كه در مقاطعي به‌صورت نامناسب عرضه و به بلوكه شدن سيم كارت مشترك منجر مي‌شود.

بازارخريد و فروش سيم‌كارت اين روزها در تب و تاب تحولات مختلفي است و با توجه به شايع شدن خبر كاهش قيمت سيم‌كارت‌هاي اعتباري همراه اول در بازار، چنددستگي بين خريدار و فروشنده ايجاد شده و تمايل و رغبت مردم براي خريد كاهش يافته است.

به گزارش ايسنا، شايعه امكان مجدد ادامه كاهش قيمت سيم‌كارت اعتباري همراه اول در بازار در حالي است كه مسوولان مخابرات سال گذشته درباره‌ كاهش قيمت سيم‌كارت‌هاي اعتباري اپراتور اول تلفن همراه به 12 هزار تومان تصريح كرده بودند: پيشنهادي براي مجمع شركت ارتباطات سيار ايران ارسال شده كه بر اساس مصوبه ابلاغي اين كاهش از عيد غدير تا 12 بهمن‌ماه 87 تصويب شده است كه فعلا در اين بازه زماني خبري مبني بر ادامه اين روند وجود ندارد و اين موضوع فعلا فقط تا 12 بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

ادامه كاهش قيمت سيم‌كارت در آينده

اما محمد سليماني - وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات - در سال گذشته درباره اينكه آيا روند كاهش قيمت سيم‌كارت‌هاي تلفن همراه ادامه خواهد يافت گفته بود: كاهش چشمگير قيمت سيم‌كارت از ديگر خدمات دولت نهم در حوزه ارتباطات است كه به طور قطع در آينده نيز ادامه مي‌يابد. تا قبل از دولت نهم سيم كارت تلفن همراه با قيمت 440 هزار تومان ثبت نام مي‌شد و قيمت آن در بازار آزاد به بيش از يك ميليون تومان مي‌رسيد، اما در حال حاضر مردم مي‌توانند با هزينه چند هزار تومان صاحب سيم‌كارت تلفن همراه شوند.

بازار سيم‌كارت در انتظار اتفاقات جديد

همچنين به گفته مسوولان سيم‌كارت‌هاي قاصدك و امين شركت ارتباطات سيار مراحل تصويب و نهايي شدن خود را سپري مي‌كنند.

مدير عامل شركت ارتباطات سيار ايران با يادآوري اين كه سيم‌کارت‌هاي مخصوص پيام کوتاه همراه اول با نام تجاري، قاصدک است در سال گذشته به ايسنا گفته بود: اين سيم‌کارت فقط قابليت ارسال و دريافت پيامک را دارد كه طرح ما در اين زمينه ارائه شده و مرحله تصويب و ابلاغ خود را طي مي‌كند و به زودي زمان واگذاري آن را اعلام خواهيم كرد.

وحيد صدوقي با بيان اينكه تعرفه هر پيامک سيم‌کارت امين هم مانند سيم‌كارت عادي محاسبه مي‌شود و حداقل اعتبار سالانه آن 200 هزار ريال است تصريح كرده بود: از قابليت‌هاي نرم‌افزاري سيم‌کارت امين مي‌توان به نصب روي انواع گوشي تلفن همراه، نمايش موقعيت وسيله نقليه روي نقشه جغرافيايي، نمايش سرعت و جهت حرکت وسيله نقليه، ارسال فرامين مختلف براي خودرو و تغيير تنظيمات از طريق تلفن همراه اشاره کرد.

گفتني است سيم‌کارت امين با سامانه ردياب (GSM / GPRS / GPS) در قالب يک جعبه سخت‌افزاري روي خودرو نصب مي‌شود و مي‌توان با دريافت و ارسال MMS از طريق سيم‌کارت تعبيه شده در سامانه حفاظتي و کنترل خودرو موقعيت جغرافيايي آن را تعيين کرد.

بنا بر اعلام سيم‌کارت امين در تمامي محدوده پوشش شبکه ارتباطات سيار ايران و سراسر شهرها، روستاها و جاده‌هاي کشور قابليت آنتن‌دهي دارد و اين درحالي است که سيم‌کارت قاصدک فقط قابليت ارسال پيامک را داراست.

معضل تهيه كارت‌هاي شارژ

در هر حال يكي از معضلات سيم‌كارت‌هاي اعتباري تلفن همراه در بازار تهيه كارت‌هاي شارژ دو هزار و پنج هزار توماني است كه در مقاطعي به‌صورت نامناسب عرضه و به بلوكه شدن سيم كارت مشترك منجر مي‌شود.

مخدوش بودن برخي كارت‌هاي شارژ دولتي

به گفته فعالان بازار برخي كارت‌هاي شارژ سيم‌كارت‌هاي اعتباري همراه اول به علت ناخوانا بودن، مخدوش شدن و يا كپي برداري به مسدود شدن سيم‌كارت مشترك منجر مي‌شود كه مشترك بايد براي رفع اين مشكل به دفاتر امور مشتركان مراجعه كرده و به برطرف كردن اين مشكل اقدام كند.

استقبال از سيم‌كارت‌هاي ايرانسل

اما يكي از فروشندگان سيم‌كارت‌هاي ايرانسل درباره‌ي بازار خريد و فروش سيم‌كارت‌هاي ايرانسل معتقد است: سيم‌كارت‌هاي ايرانسل همچنان با استقبال زياد مشتركان همراه است كه اين موضوع با توجه به كاهش قيمت سيم‌كارت‌هاي ايرانسل به هفت هزار تومان و از طرفي افزايش دوباره‌ سيم‌كارت‌هاي اعتباري همراه اول افزايش چشمگيري يافت.

سيم‌كارت تاليا در ثبات

اما به گفته برخي فروشندگان سيم‌كارت‌هاي تاليا در بازار اين سيم‌كارت‌ها مانند گذشته جاي خود را در بين برخي مشتركان دارند و تقريبا مشتركان ثابتي را به خود اختصاص داده و استقبالي از اين سيم‌كارت‌ها در بازار وجود ندارد؛ سيم‌كارت‌هاي تاليا هم‌اكنون به مبلغ 17هزار تومان در بازار فروخته مي‌شوند.

به گزارش ايسنا طبق اظهارات فعالان بازار قيمت خريد سيم‌كارت همراه اول با كد يك در بازار امروز تهران 500 هزار تومان، با كد دو به مبلغ 330 هزار تومان، كد سه، 300 هزار تومان، كد چهار و پنج 225 هزار تومان، كد شش به مبلغ 210 هزار تومان و كد هفت نيز 205 هزار تومان است.

مبلغ فروش اين سيم‌كارت‌ها نيز 20 هزار تومان بالاتر از مبلغ خريدشان است؛ همچنين سيم‌كارت‌هاي اعتباري همراه اول(0919) در بازار 34 هزار تومان فروخته مي‌شوند.

قيمت خريد سيم‌كارت اعتباري ايرانسل در حال حاضر 7 هزار تومان است كه داراي دو هزار تومان شارژ است كه ظاهرا يك سيم‌كارت هديه با مبلغ شارژ دو هزار توماني نيز براي خريدار ارسال مي‌شود. همچنين قيمت سيم‌كارت دائمي ايرانسل 120 هزار تومان است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: