کد خبر: ۱۸۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۵

در قسمتی که برق رفته بود و کلاه قرمزی و پسرخاله و ... از تاریکی می ترسیدند -و گفتگوها همچنان مفید بود- وقتی برق وصل شد کاملا منتظر شنیدن صدای صلوات بودم، لا اقل فقط آقای مجری!

شهاب مرادی در یادداشتی برای سایت اینده تحت عنوان " سوال بی پاسخ از هاچ تا کلاه قرمزی" نوشت:

هرچند در ایام نوروز در مدینه و مکه زیاد فرصت تماشای تلویزیون نداشتم، ولی جسته و گریخته سریال ها و ویژه برنامه هایی را دیدم و به نظرم «کلاه قرمزی 88» تنها برنامه موفق و دیدنی نوروز بود که مورد توجه بچه ها و بزرگترها قرار گرفت.

بیش از جنبه نوستالژی -که به جای خود- این مجموعه در راستای نیازهای تربیتی گام برداشته بود؛ قبلا عرض کرده ام "گفتگوی خانوادگی" و رابطه موثر و "گفتگوی با فرزندان" و رعایت حقوق کودک؛ حفظ حرمت و کرامت کودک از امور اساسی و راهبردی است و توجه به آن در فضای تربیتی ضروری.

«کلاه قرمزی 88» به زیبایی و سادگی به این مهم پرداخته بود؛ سخن گفتن های آرام حتی در عصبانیت و گوش دادن های موثر و بازتابی آقای مجری (ایرج طهماسب؛کارگردان موفق این مجموعه) برای والدین امروز و فردا مفید بود و یا دعوت از مهمانانی مثل آقای حاتمی کیا و گفت و گوی با ایشان -در کنار جذابیت های تلویزیونی- در واقع احترام به کودک مخاطب اصلی برنامه و اهمیت دادن به نگاه آنان به مقوله هنر و فرهنگ بود.

در کنار تمام خوبی های کلاه قرمزی چند سوال از بین سوالهایم را عرض می کنم:

1. چرا خانواده شکسته و نا تمام؟
چرا از زمان "هاچ زنبور عسل" یا "پینوکیو" و حتی قبل تر جای مادر در بسیاری از برنامه ها خالی است؟

حضور "خاله باران" - علی رغم بازی قابل تحسینش- در خانه عمو! برای کودکانی این سوال را مطرح می کند که نسبت این ها با هم چیست؟ مادرشان کجاست؟! چرا شب عید این ها به خانه خودشان نرفتند؟ حتی اگر نقش ها عمه و عمو و یا دایی و خاله هم باشند، مشکل باقی است. خانه مادر و پدر و فرزند می خواهد.

فراموش نکنیم دختران و پسران خردسال امروز، مادران و پدران فردای این کشور هستند و ارائه تصویر روشن از جایگاه، نقش و وظایف پدر و مادر در تمامی برنامه های سیما در تربیت آنها و ایفای نقش آنها در آینده بسیار موثر است.

نمایش خانواده های تک سرپرست و جمع های بدون روابط و مناسبات روشن خانوادگی (پدر+مادر+فرزند) در ایجاد تمایل جوانان برای زندگی های «بدون ازدواج» موثر بوده و هست.

ارائه مدل خانواده شکسته حتی در مورد خانواده های تک سرپرست حاصل فوت، فرار و یا غیبت یکی از والدین و طلاق هم تاثیر ندارد. در این موارد تحقیقات خوبی انجام شده است و برخی از روانشناسان مدل های خوبی را پیشتهاد کرده اند از جمله "قصرهای ماسه ای" گری نیومن و پاتریشا رومانوسکی (Romanowski, Patricia؛ Neuman, M. Gary) برای بچه های طلاق.

2. چرا نمایش "آداب اسلامی" و حتی از نوع "کاملا ایرانی" آن در فیلمنامه ها سانسور می شود؟
مثلا در قسمتی که برق رفته بود و کلاه قرمزی و پسرخاله و ... از تاریکی می ترسیدند -و گفتگوها همچنان مفید بود- وقتی برق وصل شد کاملا منتظر شنیدن صدای صلوات بودم، لا اقل فقط آقای مجری!

جای تردید نیست که این رسم و سنت صلوات فرستادن هنگام روشن شدن اتاق، سابقه ای قدیمی تر از خود برق در ایران دارد و در فرهنگ فولکلور مناطق مختلف ایران عزیز قابل جستجوست.
چرا که:

اوّلُ ما خلَقَ اللهُ تورُ محمدٍ صلی الله علیه و آله
اما در روزگاری با پز روشنفکری این قبیل آداب در مجامع عمومی تقبیح شد و بعد از آن دیگر تحسین نشد! و... .

به هر حال ساخت برنامه در فضای طنز و با هدف سرگرمی و شادی بخشی برای مخاطب ویژه و مهمی چون کودک با چاشنی تربیتی، کار آسانی نیست و خوشبختانه اشکالات دوره سابق (از قبیل موارد معدودی تحقیر و تمسخر شخصیت های عروسکی) در کلاه قرمزی 88 به چشم نمی خورد و ان شاءالله ادامه پیدا کند ولی نه 17-16 سال بعد .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۲۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۲
8
23
سلام التماس دعا...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۸
8
39
سلام
راست میگن ها!
تا حالا به این دقت نکرده بودم که مادر های بدبخت اینا کجان؟!
چقدر هوش و ذکاوت میخواد تا آدم اینا رو بفهمه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۰
99
28
اي کاش هر کس از جايگاه خود مسائل را مورد کندو کاو قرار مي داد.
(هاچ) اگر مادرش حضور فيزيکي نداشت و ما" هاچ "را يک بچه بي خانواده مي ديديم در عين حال در تمام طول قصه و به کرات بچه ها را به دانستن قدر پدر و مادرشان سوق مي داد.
ودر تمام طول قصه در صدد بود تا با پشت سر گذاشتن خطرات بسيار و گذشتن از موانع طبيعي و غير طبيعي خود را به مادرش برساند . و اين يعني کشش قصه يا درام .
استاد عاليقدر اگر در داستان ويا درام تمامي عناصر بدون مشکل و در کنار هم باشند اصلا و اساسا درام شکل نخواهد گرفت .
آنچه باعث جذب مخاطب و دنبال کردن ماجراست حل کردن مسائل ، برطرف کردن نواقص و پيدا کردن گم کرده هاست.
وآنچه اهميت بيشتر ي از حضور يک خانواده
در کنار هم دارد، با آنکه خانواده ( از نوع سالم آن) در درجه اول اهميت است محتواي آن برنامه و يا فيلم و کارتون است .
مجموعه کلاه قرمزي هم از اين قانون جدا نيست . داستان مي تواتد از جايي شروع شود که با ميل و خواست بنده و شما متفاوت باشد . داستان مورد علاقه شما آن داستاني است که شما مي نويسيد و ديگر اثر آقاي طهماسب نيست . اگر شما داستان را بهتر پيش مي بريد مي توانيد امتحان کنيد ، آنچه بوجود مي آيد اثر شماست و از زاويه ديد شما.و طبيعتا هر اثر هنري بايد آنگونه که هست مورد ارزيابي قرار بگيرد نه آنگونه من يا شما مي خواهيم .
اين که خانواده اينها کجايند و يا چرا به سراغ خانواده خود نمي روند از اساس خنده دار است . چون يقينا ديگر اين تاثير را نداشت و پيام ديگري را به مخاطب مي رساند. اين اثر و يا هر اثر هنري ديگر به مانند يک تابلو ويژگيهاي خود را دارد و گرفتن ، حذف و يا جابه جايي اجزا آن به منزله تغيير ماهيت وجودي و يا پيام آن اثر است.
فرستادن يا نفرستادن يک صلوات در يک برنامه کودک محتواي ارزشمند اين برنامه را کم نمي کند و اتفاقا درست در همين جاست که شما و ديگر روحانيون حاضر مي شويد ودر برنامه هاي متعدد در اين ارتباط ( مسائل مذهبي ) صحبت مي کنند.
که در جاي خود مي تواند تاثير گذار باشد و انجام رسالت است . و قطعا همتانقدر که تغيير لحن در مسائل مذهبي به مانند شخصيت هاي کارتوني درست و به جا نيست . فرستادن صلوات هم ممکن است در جايي آسيب برساند.پس حرمت برخي چيز ها را بايد دانست و رعايت کرد .فرستادن صلوات با لحن خنده آور کلاه قرمزي اصلا به جا ، به نظر نمي رسد .
و حتي مجري چرا که ممکن است عکسالعمل شخصيت هاي عروسکي تاثير منفي بگذارد.
در اين وا نفساي جذب مخاطب همين که برنامه اي مانند کلاه قرمزي که محوريت کودک دارد، توانسته حتي شما را پاي رسانه بنشاند جاي بسي قدر داني است و اميد وارم درک بفرمائيد که نا به جا عمل کردن مخصوصا در مسايل مذهبي باعث ريزش مخاطب مي شود.
مانند پخش اذان که در وسط بازي فوتبال اتفاق مي افتاد . که بالاخره بدليل اين که احتمال توهين به اين امر قدسي مي رفت اين مسئله حل شد .از شما که چهره موجهي از خود در رسانه به نمايش گذاشته ايد توقع بيشتري مي رود تا لااقل قبل از بيان مطلبي آن را از فيلتر کارشناس آن رشته بگذرانيد و بعد اظهار نظر بفرمائيد . صرف اشراف به مسائل مذهبي نمي توان در تمام مسائل ورود نمود و اظهار نظر کرد .
.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۱
باسلام دوست گرامی شما که دم از این میزنی که بهتره هرکسی تو موضوعی که اطاعات نداره حرف نزنه لااقل خودت عمل کن.اگه دقت کرده باشی بیشتر برنامه کودکایی میدیدیم مثل هاچ و نل دنبال مادرشون میگشتن تا حالا فکر کردی دلیلش چی بوده برو دنبالش به چیزای جالبی پی میبری.
یاعلی مدد
صبا راد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۵
19
40
سلام آقای شهاب مرادی
قسمت میدهم به خدا
که در برنامه پارک ملت مطرح کنی این درخواست من را
یا اگه دستت به جایی میرسه عاجزانه ازت میخام که پیگیر باشی
من به همه مسئولین بانک ملی ایران گفته ام و اصلا و ابدا ترنیب اثر نداده اند
آرم مقدس جمهوری اسلامی نام پاک الله است
که متاسفانه بالای فیشهای واریزی و دریافتی بانک ملی ایران وجود دارد
حال از شما تمنا دارم به نزدیکترین شعبه بانک ملی محله خودتان مراجعه و سطلهای زباله را نگاه کنید
و این فیشها را با آن نام مقدس داخل سطلهای زباله مشاهده نمایید
بخدا قسم انصاف نیست که با نام مقدس الله این برخورد شود
امید است این گره خیلی کور به دست شما باز گردد
تا باعث خشنودی و رضای خداوند بزرگ و مهربان شود

اجرکم عندا...
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۰/۱۲/۲۹
17
46
جالب و تآمل برانگیز بود اما توی برنامه های تلویزیونی و فیلمهای سینمایی اشکالاتی هست که اینا پیشش گمه
یاعلی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۴
141
68
خوبه...
ولی بهتره هر کسی تو زمینه ی مربوط به خودش بحث کنه.
هنر به همین سادگیا هم نی...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۷
10
115
دوست عزیزی که گفتید "بهتره هر کسی تو زمینه ی مربوط به خودش بحث کنه" چرا دین رو از زندگی روزانه جدا میبینید؟
کار کارشناسای دینی والله فقط تعلیم نماز و روزه و... نیس
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۴
17
90
دوستی که گفتید"صلوات فرستادن آقای مجری هم به جا نیست"لااقل آقای مجری میتونست صلوات بفرسته وعکس العمل عروسک هام طوری طراحی شه ک اصلا بی حرمتی نباشه به همین سادگی.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۹
69
83
آقای شهاب مرادی. بهتره در جریان باشیم هاچ مادر داشت اما تلویزیون ایران فقط صداش رو بعد از 10 بار تکرار تا قسمت آخر (فقط یه بار قسمت آخر این مجموعه بعد از 30 ساله شدن من پخش شد) پخش کرد. بخاطر همینه شما فکر میکنید هاچ مادر نداشته!!!
لذا بنده به دوستان صدا و سیما توصیه اکید میکنم برای روشن شدن اذهان دوستان 20 بار دیگه این مجموعه رو بدون پخش قسمت آخر تکرار کنه و اگر عمری بود در 50 سال بعد از همین تاریخ شاهد رویت مادر هاچ اونم فقط صداش باشیم
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۰
19
3
به نظر من توی فیلم های سرشار از لودگی مثل این همون بهتر که صلوات نفرستادن ارزش صلوات کم میشه ولی در کل این کلاه قرمزی مخاطب از یک ساله تا صد ساله داره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۱۳
7
5
به نظر من انقدر توی برنامه های تلویزیون مشکل هست که نفرستادن یک صلوات توش گمه. بهتر اصلو ردیف کنیم. فرعیات خودشون حل مشن...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
2
1
موافق