کد خبر: ۱۸۷۱
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۸:۳۲

این ناکجاآبادی که بر روی هیچ‌ساخته شده الان ترک‌خوردگی‌ها و شکست‌ها خودش را نمایان می‌کند و ناگهان این شهر بیشتر شبیه شهری مخروبه در وسط بیابان به نظر می‌رسد تا شهر منهتن در زیر اشعه‌های آفتاب.

دوبی به معنی شهر آرزو‌های خاورمیانه ، نمادی از تشکیلات اعراب و سرمایه‌داری غرب بود. اما زمان‌سختی برای این منطقه آغاز شده‌است و مانند گل رزی که در بیابانی شنی قرار گرفته دچار شرایط سختی شده و زشتی‌های آن عیان شده‌است.

به گزارش «فردا» و به نقل از روزنامه "ایندیپندنت"، صورت گشاده و خندان شیخ محمد قانون‌گذار مطلق دوبی بر روی شهرش متمرکز است و تصویر او در هر ساختمان پیداست. این مرد دوبی را با عنوان شهر هزار و یک شب به دنیا می‌فروخت.

این نشریه انگلیسی در ادامه نوشته است: اما چیزی در لبخند شیخ‌محمد سوسو می‌زند. جرثقیل‌های حاضر در همه جا در افق آسمان بیکار مانده‌اند. اینجا هزاران ساختمان غیر قابل شمارش است که نیمه‌کاره رها شده‌ از قرار معلوم متروکه شده‌اند. در یکی از پرشکوه‌ترین ساختمان‌های تازه‌ساز که مانند یک قلعه صورتی رنگ عظیم و در یک جزیره ساختگی ویژه خود این برج ساخته‌ شده‌است آثار خرابی به نظر می‌رسد. این ساختمان عظیم با صرف هزینه 1.5 میلیارد دلار و در طول 1000 روز ساخته‌شد. ولی هم‌اکنون باران آب از سقفش می‌ریزد و روی زمین جاری می‌شود. این ناکجاآبادی که بر روی هیچ‌ساخته شده الان ترک‌خوردگی‌ها و شکست‌ها خودش را نمایان می‌کند و ناگهان این شهر بیشتر شبیه شهری مخروبه در وسط بیابان به نظر می‌رسد تا شهر منهتن در زیر اشعه‌های آفتاب.

انفجار رویه دیوانه‌وار ساخت‌و‌ساز در این منطقه متوقف شده و این گردباد کم‌کم آرام گرفت. اسرار آن کم‌کم درز کرد و این شهر که کمتر از چند دهه به شکل دیوانه‌وار و بر اساس اعتبارات مالی و خرابی محیط‌زیست و از هیچ ساخت‌شده‌است در حال نابودی‌است. دوبی یک شهر فلزی زنده برای نو آزادی‌خواهان جهانی است که ممکن است به‌زودی از کار بیفتد و به تاریخ بپیوندد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار