کد خبر: ۱۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۲:۰۸
تحلیل کناره گیری قالیباف از انتخابات در گفتگو با یک استاد دانشگاه:

قالیباف اصل منازعه قدرت را پذیرفت و با کناره گیری خود از صحنه رقابت انتخاباتی به همه نشان داد که چه موقع باید وارد منازعه قدرت شد و چه موقع باید مسالمت آمیز کنار رفت.

یک استاد دانشگاه گفت: قالیباف با انصراف از کاندیداتوری در انتخابات آینده نشان داد که به جای منازعه در قدرت می توان مسالمت آمیز هم رفتار کرد.

دکتر منصور انصاری در گفتگو با خبرنگار «شفاف» در ارزیابی خود از تعریف سیاستمدار مدرن با بیان اینکه سیاستمدار مدرن محصول جامعه مدرن است و با اشاره به اینکه وضعیت ایران به مفهوم کامل مدرن به حساب نمی آید، افزود: بنابراین در کشورمان می توانیم سیاستمدار نزدیک به مدرن داشته باشیم.

وی ادامه داد: یک سیاستمدار مدرن می پذیرد که سیاست محلی برای منازعه قدرت است؛ منازعه برای قدرتی که بتواند بر اساس آن منافع ملی را در آن لحاظ کند.

این استاد دانشگاه با یادآوری این مطلب که سیاستمدار مدرن از طریق کانال های مدرنی مانند تخرب و نهادهای مدنی به رقابت می پردازد، اضافه کرد: این فرد عقل محور بوده و از یک سری اصول مبتنی بر عقلانیت پیروی می کند.

وی کارآمدی را از دیگر شاخصه های یک سیاستمدار مدرن دانست و خاطر نشان ساخت: این کارآمدی مبتنی به عنصری ضروری مانند شایسته سالاری باشد.

انصاری همچنین با تأکید بر اینکه یک سیاستمدار واقعی باید تغییرپذیر باشد، گفت: این شخص با علم به اینکه جامعه و سیاست سیال هستند، مکانیزم هایی دارد که می تواند خود را با شرایط تغییر دهد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به عملکرد قالیباف در حوزه های شهرداری و نیروی انتظامی و تأکید وی بر عناصری مانند کارآمدی، عقلانیت محوری و شایسته سالاری اشاره و عنوان کرد: قالیباف اصل منازعه قدرت را پذیرفت و با کناره گیری خود از صحنه رقابت انتخاباتی به همه نشان داد که چه موقع باید وارد منازعه قدرت شد و چه موقع باید مسالمت آمیز کنار رفت.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: قالیباف در شهرداری کاملاً متفاوت عمل کرده است، تأکید وی بر عقلانیت و کارآمدی نشانه مدیریت بروکراتیک وی است.

وی در ادامه سخنان خود به بحث لزوم توجه به توسعه سیاسی در کشور اشاره کرد و گفت: عدم مشخص شدن دقیق مفهوم توسعه سیاسی در کشور یکی از مشکلات امروز جامعه ایران به حساب می آید.

انصاری با اشاره به اینکه توسعه سیاسی به نوعی مدیریت مطالبات سیاسی به حساب می آید و با بیان اینکه هر گروه و حزب سیاسی نیز باید برای انجام برنامه ای خود به ضرورت توسعه سیاسی توجه کند، افزود: به طور کلی توسعه سیاسی بخشی از علم سیاست است که به رابطه نهادهای سیاسی با هم، رابطه نظام سیاسی با جامعه مدنی و نیز رابطه جامعه مدنی با جامعه مدنی می پردازد.

وی با تأکید بر اینکه تخلف از توسعه سیاسی می تواند بحران ساز باشد، گفت: متأسفانه در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد به دلیل تخلف از توسعه سیاسی شاهد انباشت مطالبات سیاسی بوده ایم که تحقق این امر برای کل سیستم می تواند بحران زا باشد.

انصاری ادامه داد: در این 4 سال فرصت های زیادی برای تقویت جامعه مدنی از دست رفت که در این راستا اصلاح طلبان و اصولگرایان کشور باید با یک تفکر صحیحی بازاندیشی در مفهوم توسعه سیاسی داشته باشند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: