کد خبر: ۱۹۰۰۹
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۰۷:۱۰

اتفاقا ً من از آن آدم‌هایی هستم که ذائقه مخاطب خیلی برایم ارزشمند است، ولی تفکرش. نه تعددش.

محمد تاجیک :امروز برنامه جهانی غذا، ستاره محبوب سینمای ایران، آقای بهرام رادان را بعنوان اولین سفیر ایرانی برنامه جهانی غذا در مبارزه علیه گرسنگی منصوب کرد. بهرام رادان در پاسخ به این انتصاب گفته است : من بسیار مفتخرم که بعنوان اولین سفیر ملی این نهاد در جمهوری اسلامی ایران برگزیده شده ام و مشتاق همکاری با برنامه جهانی غذا در راستای کمک به گرسنگان جهان می باشم. در سال گذشته، اثرات روز افزون بحران اقتصادی در پی بحران نرخ بالای مواد غذائی در سال 2008، سبب گردید تا تعداد گرسنگان در جهان به طرز بی سابقه ای افزایش یابد. بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان هر روز گرسنه هستند و در جهان در حال توسعه یک سوم مرگ و میرها در بین کودکان زیر 5 سال به کمبودهای تغذیه ای مرتبط می باشد.


/تلاش برای ساختن دنیایی دیگر/


رادان که این روزها در حال بازی درفیلم پرنسیپ تهمینه میلانی است گفته است: من می خواهم سهمی در تلاش جهانی برای ساختن دنیائی عاری از گرسنگی داشته باشم. بهرام رادان، که با درخشش در فیلم های متعدد و کسب چندین جایزه از محبوبیت خاصی برخوردار گردیده، قراراست همکاری نزدیکی با برنامه جهانی غذا داشته باشد. این همکاری شامل بازدیدهای میدانی از پروژه برنامه جهانی غذا می باشد که به بیش از 38،000 پناهنده افغان و عراقی در مهمانشهرهای سراسر کشور کمک غذائی ارائه می دهد. درحدود 3،000 دختر دانش آموز پناهنده و آموزگارانشان نیز از مشوق های تحصیلی بهره می برند. درحال حاضر برنامه جهانی غذا برای 22 میلیون کودک دانش آموز در 70 کشور دنیا که نیمی از آنها دختر می باشند وعده غذائی فراهم می کند.

بهرام رادان همچنین در زمینه ارتقاء سطح آگاهی ایرانیان از گرسنگی در جهان و مسائل پناهندگان در کشور تلاش خواهدنمود. این فعالیت ها شامل حضور در رسانه های گروهی و برنامه های جذب منابع می باشد که سطح آگاهی عموم را از برنامه جهانی غذا، فعالیتهای آن و بحران های غذائی در سراسر جهان بالا می برند. رادان به جمع سایر نام آوران جهان که از شهرت خود برای کمک به برنامه حهانی غذا در بالابردن آگاهی مردم در مبارزه علیه گرسنگی جهانی بهره می گیرند مانند فوتبالیست های مشهور کاکا و رونالدینیو، بازیگر معروف درو بریمور و سایر افراد برجسته می پیوندد.

نگار گرامی، نماینده برنامه جهانی غذا گفت: باعث افتخار من است که اکنون یک سفیر ایرانی به جمع افراد تاثیرگذار بر مردم در جهان که ما را در دست یابی به اهدافمان درمبارزه علیه گرسنگی یاری می رسانند ملحق گردیده است. آقای رادان از ماه مه سال 2008 میلادی با برنامه جهانی غذا آشنا شده و تمایل خود را برای شرکت در پیام های اطلاع رسانی تصویری برنامه جهانی غذا که در نظر است در طی ماه های آتی تهیه شود ابراز داشته اند.
برنامه جهانی غذا بزرگترین سازمان بشردوستانه در دنیا و در مبارزه علیه گرسنگی است. برنامه جهانی غذا قصد دارد در سال 2010 به 90 میلیون نفر در 73 کشور دنیا کمک های غذائی برساند.

/حقایقی درباره بهرام رادان/


بهرام رادان، متولد ۸ اردیبهشت ۱۳۵۸ (۲۸ آوریل ۱۹۷۹ میلادی) از بازیگران جوان و مطرح سینمای کشور است که با توجه به جوانی اش رکورد عجیبی را درزمینه دریافت جوایز معتبر به دست آورده است . بهرام رادان به خاطر بازی در فیلم شمعی در باد و نیز فیلم سنتوری، جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول را از آن خود نموده است.

/ حامد بهداد : من می گویم توسوپر استار سینمای ایرانی/

درزمانهای نه چندان دور حامد بهدادگفت وگوی جالبی با بهرام رادان کرده و درآن خطاب به بهرام رادان گفته بود :من می گویم توسوپر استار سینمای ایرانی.یعنی ضامن بقا و حیات این سینما.یعنی کسی که اگر نباشد کلا هیچ چیز فایده ندارد ...می دانی من چه افتخاری می کنم که یک سوپر استار تو مملکت من هست؟مثل وقتی که فردین سوپر استار بود .

/ هیچ وقت نمی­خواهم مثل پفک نمکی باشم/

بهرام رادان از معدود بازیگران ایرانی است که به خاطر بازی در فیلمهای کار گردانهای مطرح سینما از احترام و اعتبار خاصی دربین منتقدان وعلاقه مندان جدی سینما برخوردار است .داریوش مهرجویی ،مسعود کیمیایی واروژکریم مسیحی ،رخشان بنی اعتماد ،محمد بزرگ نیا ،تهمینه میلانی ،پوران درخشنده ،بهروز افخمی ،ابوالحسن داوودی ،مانی حقیقی ،حمید نعمت الله و... از جمله کار گردانهای مطرحی هستند که نقش آفرینی های آقای رادان در فیمهای آنان فراموش نشدنی است .خود بهرام رادان نیز بازیگری است که همواره دراظهارات خود برحضور در فیلمهای ماندگار و تاثیر گذار تاکید کرده است .این بازیگر سینمای کشور زمانی در گفت وگویی با خسرو نقیبی درماهنامه نسیم با اشاره به بازسازی برخی فیلم های تجاری با ذکر مثالی می گوید :مطمئناً فروش پفک نمکی در ایران بسیار بالاتر از فروش یک غذای پروتئینه است من هیچ وقت نمی­خواهم مثل پفک نمکی باشم.خب یک پفک نمکی که ارزش ندارد، بود و نبودش فرقی نمی­کند، فقط یک تزئین است در جامعه، مطمئناً من جلوی این می­ایستم که پفک نمکی نباشم.


/بازیگر سنتوری مهرجویی/

عامه مردم ایران رادان را به خاطر بازی در فیلم سنتوری داریوش مهرجویی می شناسند فیلمی که توقیف شد وهرگز امکان اکران در سینماها را پیدا نکرد ولی باانتشار سی دی غیر قانونی آن اکثر مردم اسنقبال خوبی از آن کردند.خود رادان دراین باره گفته :اگر آن فیلم اکران می­شد و در شکل خوش بینانه اش هفده دقیقه از اصل فیلم زده شده بود، هفده دقیقه از بازی­ای که من خیلی دوستش داشتم زده شده بود و خوش بینانه در تهران 5/2 میلیون نفر تا 3 میلیون نفر می­رفتند این فیلم را می­دیدند و فروش­اش می­شد سه میلیارد تومان.در شهرستان­ها هم یک و نیم تا دو میلیارد تومان می­فروخت. رکورد پرفروش­ترین فیلم را هم می­شکست و به رقمی رسیده بود که دست نیافتنی بود اما اتفاقی که الان افتاده چیز دیگری­ست.


/بازیگری که تنها از ۵فیلمش راضی است /

رادان بازیگری است که نسبت به خودش بسیار سخت گیر است .او در مصاحبه جالب دیگری با شهرام مکری در ماهنانه رویش می گوید تا به حال 25 فیلم بازی کرده که به گفته خودش اگر بخواهد دوبار به عقب باز گرددتنها در 5تای آنها بازی می کند .اودر همین گفت وگوی جالب گفته :اما موضوع مهم این است که این 20فیلمی که من بازی کرده ام وحالا دوستشان ندارم چه تجربیاتی به من اضافه کرده اند .


/بهرام رادان و بنی اعتماد /

گیلانه رخشان بنی اعتماد را زمانی بازی کردم که شش فیلم اولم رابازی کرده بودم. تا فیلم عطش به عنوان یک بازیگر تجاری روی من حساب می کردند اینهامن را اذیت می کرد و احتیاج داشتم یک دوره ای را بگذارانم و دریک سری از فیلمهایی بازی کنم که ثابت شود من صرفا بازیگر گیشه نیستم .اولین قدم ام دراین راه فیلم گاو خونی بود . بعد از آن شمعی در باد که البته فکر می کنم کمی شبیه به حال و هوای فیلمهای قبلی و گیشه ای ام بود . باکمی فضای مناسب برای بازی . اولا پیشنهادی که آن سالها از طرف خانم بنی اعتماد به من شد پیشنهاد بسیار جذابی بود .چون از طرف خانم بنی اعتماد بود با آن سابقه درخشان .دوم اینکه اصل پذیرش چنین نقشی برای من جذاب بود همان کسی که همه در موردش می گفتند دنبال نقش یک است .می خواهد سو پر استار باشد و به چهره اش دست نزند . برایم مهم بود که حالا ببینند رفته نقشی را بازی کرده که نه تنها خودش بازیگر اصلی نیست بلکه بک گراندی است که باید روی تخت بخوابد و حتی چهره اش هم مطرح نیست .در تمام مدت تست گریم چه قدر همه سعی کردند که کاری کنند تا صورت این شخصیت زشت تر شود.

/زادبوم شریف/

به داوودی اعتماد بسیاری داشتم .مجموعه عوامل فیلم خوب بودند ویک گروه حرفه ای پشت آن بود .زاد بوم به شدت شریف است و برای همین به عنوان یک فیلم شریف هم رویش حساب می کنم.

/«بی پولی» نعمت الله/
حمید نعمت الله یک پدیده استثنایی است.این مطلبی است که بهرام رادان درباره همکاری با نعمت الله در فیلم بی پولی گفته وافزوده : اگرنعمت الله همین طور ادامه دهد یک جریان ساز حیرت انگیز خواهد بود. اگر مسیر را گم نکند چون بالقوه از آنهایی است که اگر پنج سال دیگر او را ببینی و بگویی کجایی الأن؟ بگوید راه را گم کردم و بپرسد کجا بودم. این خاصیت را دارد. خاصیت آدم‌هایی که خیلی می‌دانند و چون خیلی می‌دانند و خیلی می‌خوانند ... در فیلم بی پولی آنقدرروزهای خوبی داشتیم که فراموش نمی کنم.ما ۶۲روز سر بی پولی بودیم وحیرت انگیز بود که من اصلا خسته نشدم .تاروز آخر هم کار کردن خیلی برایم لذت بخش بود.

/مخاطب همه زندگی رادان است/

مخاطب برای بازیگری مثل رادان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است :مخاطب همه زندگی من است. آن کسی که من را دوست دارد جزو دارایی من است. مثل این است که تو بگویی حساب بانکی ات برایت اهمیتی ندارد. خب معلوم است؛ حساب بانکی مردمی ‌تمام اندوخته‌ای است که من در تمام این سال‌ها داشتم. ما تجارت فرهنگی می‌کنیم. آدم در تجارت باید اندوخته اش را حفظ کند و سعی هم کند به سرمایه گذاری‌هایی دست بزند که این اندوخته را چند برابر کند. ما هم همین کار را داریم می‌کنیم، ما هم کاری می‌کنیم که بر مخاطب خودمان اضافه کنیم. اتفاقا ً من از آن آدم‌هایی هستم که ذائقه مخاطب خیلی برایم ارزشمند است، ولی تفکرش. نه تعددش. اشتباهی که دوستان می‌کنند این است که همه اش دنبال تعدد و «چند نفر»‌ها هستند. می‌گویند، آقا، ده نفر جزو طرفداران فلانی اند ولی طرفداران آن یکی چهار نفرند. نمی‌آیند بگویند آن چهار نفر چه موقعیت اجتماعی ای دارند، از چه طبقه ای هستد، از چه تفکری می‌آیند. من ترجیح می‌دهم آدم‌ها را وارد یک قالب فرهنگی کنم که در آن قالب فرهنگی من را دوست داشته باشند...

/تردید واروژکریم مسیحی دوست داشتنی/

تردید به دلیل ماجراهای تولید فیلم ، خیلی خسته ام کرد به دلیل فشار کار زیادی که بود .اما عشق به واروژ و شخصیت دوست داشتنی اش باعث شد همه با جان ودل کار کنند.فیلم تردید فیلم بسیار مشکلی بود و ما روزهایی تا ۱۷- ۱۸ ساعت هم کار می کردیم .

/بها دادن به فیلمسازان جوان : از کاهانی تاشهبازی/

من اگر متولی بودم به یکسری از جوانها خیلی بها می دادم .مثل نعمت الله ، اصغر فرهادی، مونا زندی، پرویز شهبازی ،عبدالرضا کاهانی.اینها کسانی هستند که باید خیلی به آنها بها داد چون ذهن بشاش و پویایی دارند.برای همین در دل موقعیت ها و حوادث می آیند و فیلم خودشان را می سازند وکاری هم ندارند که اثرشان به شاهکار قبلی نزدیک است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار