کد خبر: ۱۹۱۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۵

رقابتهای یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در یک هفته مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سه قطبی شده است ولی پیش بینی می شود روحانی وقالیباف به دور دوم راه یابند.

دکتر امیر دبیری مهر پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی در گفتگویی رسانه ای با اعلا م این مطلب گفت : اولین ضلع این رقابت طرفداران حفظ وضع موجود هستند که حول سعید جلیلی و جبهه پایداری جمع شده اند .البته تفاوت این ضلع با جریان محمود احمدی نژاد این است که معتقد ند سیاستهای 8 سال گذشته باید با قوت و شدت بیشتری ادامه پیدا کند و نباید تحت تاثیر انتقادهای مطرح شده دچار خود باختگی و مرعوب شدگی شد . جالب اینجاست که طبقه متوسط شهری نیز این رویکرد اقای جلیلی و حامیانش را کاملا درک کرده و از احتمال روی کار امدن جلیلی ابراز نگرانی می کند . البته به غلط عده ای نیز برای انحراف افکار عمومی از قرابت این جریان با وضع کنونی به جفا از حمایت برخی از مقامات ارشد نظام و نهادهای تاثیر گذار از جلیلی سخن می گویند در حالی که هم تاکید مکرر رهبری در تکذیب این شایعه و هم مجادله ولایتی و جلیلی در مناظره سوم بی اساس بودن این شایعه را نشان داد.

این استاد دانشگاه در خصوص ضلع دوم انتخابات گفت :ضلع دوم اصلاح طلبانی هستند که از سر ناچاری حول یک شخصیت غیر اصلاح طلب یعنی حسن روحانی جمع شده اند. اقای روحانی تا کنون خود را اصلاح طلب معرفی نکرده و سوابق او نیز با اصلاحات قرابتی ندارد از جمله اینکه هنوز سخنرانی آتشین و تهدید امیز ایشان علیه دانشجویان معترض کوی دانشگاه در سخنان پیش از خطبه های نماز جمعه را فراموش نکردیم . اقای روحانی نماد بازگشت به گذشته یعنی دولت سازندگی و اصلاحات است . در واقع کسانی که دلشان برای دوران هاشمی و خاتمی تنگ شده است تحت تاثیر سخنان روحانی تصور می کنند با پیروزی او می توان کشور را 10 سال به عقب برد .هرچند گله مندی وانتقاد شدید طبقه متوسط شهری از مواضع و عملکرد احمدی نژاد در شکل گیری این گرایش نقش اساسی داشته است اما نکته مهم این است که اقای روحانی به تعداد سالهای انقلاب در مصادر بالایی اجرایی و تصمیم گیری بوده و معلوم نیست با تغییر و جابجایی ایشان قرار است چه اتفاقی بیفتد.

دکتر دبیری مهر ضلع سوم انتخابات یازدهم را محمد باقر قالیباف خواند که درواقع نماد توانایی در ایجاد تغییر در مدیریت با رویکرد جامعه محوری است . وی افزود: جالب اینجاست در حالی که همه نامزدهای و رقبای قالیباف و رسانه های خارجی نوک پیکان تخریب خود را علیه قالیباف نشانه گرفته اند اما همچنان در نظر سنجی های معتبر ملی او در صدر انتخاب مردم قرار دارد و این نشان می دهد که مردم ایران درک درستی از گفتمان اقای قالیباف دارند و آن ضرورت ونیاز به تغییر مدیریت در ایران اسلامی است که کارنامه اقای قالیباف در شهرداری و نیروی انتظامی نشان داده این توانایی در او وجود دارد.

این پژوهشگر سیاسی در خصوص ائتلاف احتمالی اصلاح طلبان گفت : روز به روز احتمال کنار رفتن عارف به نفع روحانی بالا می رود اما بعید است در مرحله اول خاتمی وهاشمی بطور علنی از روحانی حمایت کنند زیرا هزینه زیادی برای انها دارد بویژه اگر روحانی نتواند به مرحله دوم برسد اما اگر روحانی به مرحله دوم برسد به احتمال بالا هاشمی و خاتمی از روحانی حمایت خواهند کرد.

دکتر دبیری مهر افزود: رقیب اصلی روحانی در این انتخابات محمد باقر قالیباف است که حضور او در مرحله دوم انتخابات تقریبا قطعی شده است اما اگر اصولگرایان در این هفته با بکارگیری عقلانیت سیاسی به نفع قالیباف کنار بروند حتی احتمال پیروزی قالیباف در مرحله اول هم وجود دارد اما اگر در صحنه بمانند کار به دور دوم می کشد و در دور دوم اصولگرایان ناگزیر ستادها و حمایتهای خود را به سوی قالیباف سوق خواهند داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۴
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۳/۱۹
2
12
واقعاااااااااااااااااااااااااااااا!!!!!!!!!!!!