کد خبر: ۱۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۲:۰۰

شهردار تهران علت انصراف از نامزدی در انتخابات را فراهم نبودن فضا و شرایط عنوان کرد.

يخ دولت ائتلافى در ميان اصولگرايان نگرفت (خبر ويژه)

شهردار تهران علت انصراف از نامزدی در انتخابات را فراهم نبودن فضا و شرایط عنوان کرد.

قالیباف در گفت وگو با «لحظه نیوز» گفت: «من هر جا لازم باشد خدمت می کنم چه در شهرداری چه جای دیگر، ولی چون در عرصه انتخابات ریاست جمهوری برای حضور بنده اتفاق نظر حاصل نشد، ترجیح دادم در این فضا حاضر نباشم. اگر باورمان آن باشد که قدرت در الگوی سیاست ورزی اسلامی، وسیله ای برای خدمت است، دیگر نباید در شرایطی که فضا مهیا نیست اصرار بر حضور داشته باشیم.»
گفته می شود محسن رضایی پس از ناامیدی از نامزدی آقایان ولایتی و لاریجانی- علی رغم پیگیری هایی که انجام داد - سراغ قالیباف رفت اما سرانجام قالیباف هم این پیشنهاد را نپذیرفت.

نزدیکان محسن رضایی اوایل هفته گذشته اعلام کرده بودند وی 25 فروردین (سه شنبه هفته قبل) نامزدی خود را به عنوان نامزد دولت ائتلافی اعلام می کند، اما گویا عملی نشدن ائتلاف و بی محتوا ماندن «دولت ائتلافی» باعث شد تصمیم مذکور به هم بخورد. چالش اصلی «دولت ائتلافی» حمایت قریب به اتفاق طیف ها و گروه های اصولگرا از رئیس جمهور است و مخالفان کم شمار وی نیز ترجیح داده اند در تقابل با قاطبه اصولگرایان قرار نگیرند. این طیف در میان اسامی گوناگونی نظیر میرحسین موسوی، محسن رضایی - و بعضاً قالیباف- در تردد بوده اما حاضر به موضع گیری شفاف و صریحی که پاسخگوی پرسش های جدی جبهه اصولگرایان باشد، نشده است.

محسن رضایی در حاشیه کنگره حزب توسعه و عدالت با اشاره به چند نشست با آقایان ولایتی، قالیباف و لاریجانی از تیرماه سال گذشته گفت: با آمدن خاتمی این جلسات تعطیل شد و با کنار رفتن وی، جلسات ما دوباره فعال شده است.

وی گفت: ترجیح می دهم دوستان دیگر نامزدی را قبول کنند و بنده به آنها کمک کنم.

اما امیرعلی امیری قائم مقام حزب توسعه و عدالت درباره علت به تأخیر افتادن بیانیه انتخاباتی محسن رضایی می گوید: «کاندیداتوری محسن رضایی در قالب طرح دولت ائتلافی و طی این فرآیند باید به نتیجه برسد. در مرحله اول کاندیداهای مختلف مانند لاریجانی، ولایتی، قالیباف و رضایی مطرح شدند.

در مرحله دوم از بین چهار نفر، به دو کاندیدا یعنی رضایی و قالیباف رسیدند که در مرحله بعدی از بین این دو نفر یکی به عنوان کاندیدای نهایی معرفی می شود.» او دلیل دیگر تأخیر بیانیه محسن رضایی را انصراف نسبی قالیباف عنوان می کند و می گوید: با توجه به اینکه احتمال بازگشت قالیباف به صحنه انتخابات وجود دارد بیانیه انتخاباتی ائتلاف دولت کارآمد به تأخیر افتاد اما طی روزهای آینده این بیانیه صادر می شود.

گفتنی است سناریوی دولت ائتلافی را اولین بار برخی عناصر کارگزارانی برای عبور از احمدی نژاد و شکاف انداختن در میان اصولگرایان مطرح کردند که با استقبال کسانی چون رضایی و ناطق نوری مواجه شد اما در عمل با عدم استقبال اصولگرایان روبرو گردید.


دور تازه "فتنه"براى تهاجم به اسلام و مسلمانان (خبر ويژه)

سیاستمدار هتاک هلندی و سازنده فیلم ضداسلامی «فتنه» گفت در صدد است ادامه فیلم مذکور را بسازد.

خیرت ویلدرس به رویتر گفت: «در این فیلم می خواهم تهدیدهای اسلام علیه آزادی بیان را نشان دهم» وی در فیلم فتنه با اهانت به قرآن کریم مدعی شده بود کتاب دینی مسلمانان خشونت را تبلیغ می کند.

موضع ضداسلامی و وقاحت ویلدرس ( رئیس حزب آزادی و نماینده پارلمان هلند) به حدی بود که دادستانی کل هلند بهمن ماه گذشته درخواست پیگرد قضایی وی را به مراجع قضایی فرستاد. وزارت خارجه انگلیس هم به خاطر ترس از تحریک مسلمانان در این کشور، سفر این عنصر ضداسلامی به لندن را لغو کرد.

ویلدرس به رویتر می گوید: «ما باید بیشتر موضع تهاجمی داشته باشیم نه دفاعی، فیلم جدید من موضع تند و تیز علیه کشورهای اسلامی خواهد بود.»

به گزارش سایت ضدانقلابی رادیو زمانه، «دولت هلند همچنان نگران ساخته شدن این فیلم است و از آن هراس دارد که تولید این گونه فیلم ها به خشو نت و تفرقه مذهبی در کشور دامن زند. به نظر می رسد تجربه ترور فیلمساز هلندی تئو ون گوگ به وسیله یک مسلمان مراکشی در سال 2004 به خاطر ساختن فیلم ضداسلامی «تسلیم» عامل اصلی نگرانی دولت هلند باشد». خیرت ویلدرس هم اکنون تحت محافظت قرار دارد.

گسترش اتخاذ موضع تهاجمی و کینه توزانه علیه مقدسات اسلامی در حالی است که اخیرا یک دولتمرد سابق ایرانی با نخست وزیر سابق دانمارک (دبیرکل فعلی سازمان نظامی ناتو) که حامی کاریکاتورهای ضداسلامی است، در ترکیه دیدار کرد و منفعلانه دست وی را به گرمی فشرد!


اين سکوت است يا عبور؟! (خبر ويژه)

چند رو ز پس از انتشار خبر ملاقات موسوی با هاشمی رفسنجانی و ابراز حمایت هاشمی از نامزد اصلاح طلبان در انتخابات، یک نماینده سابق مجلس فاش کرد که هاشمی رفسنجانی در جلسه جامعه روحانیت خواستار حمایت اصولگرایان از یکی از 4 نفر (ناطق نوری، حسن روحانی، ولایتی یا لاریجانی) به جای احمدی نژاد شده است!

حجت الاسلام علی زادسر نماینده سابق مجلس متن گفت وگوی خود با آقای هاشمی رفسنجانی را در اختیار برخی سایت ها از جمله جمهوریت قرار داد. هاشمی در این مصاحبه، درباره موضع خود نسبت به انتخابات می گوید:« در مورد انتخابات اعتقاد من همان است که در جلسه جامعه روحانیت بحث شد و آن این است که چنانچه همه کسانی که خود را به هر نوعی جزو اصولگرایان می دانند، یکی از چهار نفر مطرح شده یعنی حجج اسلام ناطق نوری و روحانی و آقایان لاریجانی و ولایتی را، نامزد کنند و متفرق نشوند. بنده نیز به سهم و توان خود از نامزدی آن نامزد واحد، حمایت خواهم کرد و با جریان اصلاح طلب هم موافقت بشود که سهم مناسبی را در کابینه و مدیریت اجرایی کشور داشته باشد.»
اگر چه هاشمی رفسنجانی امید به چنین طرحی را فراوان دانست اما روشن است که اصلاح طلبان نامزد خود را دارند و طرح چنین مباحثی صرفا زمان را از گروه هایی نظیر جامعه روحانیت برای همراهی با احمدی نژاد می گیرد. حزب کارگزاران ساعاتی پس از دیدار با آقای هاشمی حمایت خود از میرحسین موسوی را رسما اعلام کردند.

آقای هاشمی در این گفت وگو روابط خود با رهبر انقلاب را عمیق و نزدیک توصیف کرد و عمل به نظرات ایشان را برای خود حجت شرعی و قانونی دانست اما درباره حمایت از دولت گفت: به عملکرد دولت انتقاداتی دارم و به جز در مورد تخلف از سیاست های کلی که نظارت بر آن از وظایف مجمع است، سکوت کرده ام تا با نظرات علنی مقام معظم رهبری، مخالفتی انجام نگیرد(!)

وی اگرچه درباره تورم و گرانی گفت: «در گذشته نیز اشکالات اقتصادی و تورمی بوده اما هرگز چنین نبوده»، اما به رکورد تورم 49 درصدی در دولت خود که پس از آن هرگز تکرار نشد، اشاره ای نکرد.
گفتنی است با وجود حمایت قاطع اکثر اعضای جامعه روحانیت از احمدی نژاد و عملکرد و مواضع اصولگرایانه وی، این نهاد هنوز نتوانسته موضع رسمی اتخاذ و اعلام کند.


هر دم از اين باغ... (خبر ويژه)
یک گزارش دریافتی کیهان نشان می دهد میرحسین موسوی اخیراً با دو تن از اعضای گروهک غیرقانونی نهضت آزادی دیدار کرده است.
گزارش ها حاکی است این دو نفر با نام های «ح» و «م» (از اعضای شورای سیاسی گروهک نهضت آزادی) دیداری محرمانه با موسوی داشته اند و در آن دیدار میان آنها و موسوی مذاکراتی درباره فضای سیاسی کشور انجام شده است.
این گزارش نشان می دهد دو طرف تمام تلاش خود را برای مخفی ماندن خبر این دیدار انجام داده اند. موسوی پیش از این نیز با سازمان مجاهدین انقلاب مخفیانه دیدار کرده بود که خبر آن از جانب سازمان به بیرون درز کرد.
موسوی در آن دیدار خود را دارای نزدیکی فکری به سازمان مجاهدین خوانده ولی ضمناً تاکید کرده بود مایل است حمایت آنها از وی علنی نشود تا او بتواند از درون اصولگرایان یارگیری کند. هنوز موسوی یا کسی از اطرافیان وی توضیح نداده است که دیدار با نهضت آزادی چه نسبتی با خط امام و انقلاب می تواند داشته باشد؟!


نگرانى دوباره عضوجامعه روحانيت نسبت به حاميان موسوى (خبر ويژه)
ابراز نگرانی امام جمعه شمیران نسبت به حضور افراطیون سازمان مجاهدین(انقلاب) و حزب مشارکت در ستاد میرحسین موسوی، تندروها را به تب و تاب انداخت. این تب و تاب از آن جهت است که حجت الاسلام دعاگو از نزدیکان و حامیان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام محسوب می شود و موضع وی می تواند به آشفتگی بیشتر در جبهه اصلاحات و نیز نگاه بدبینانه تر جریان هایی نظیر جامعه روحانیت نسبت به نامزدی موسوی منجر شود.
ایلنا ضمن مصاحبه با محسن دعاگو، مدعی شد که تیتر کیهان برای اظهارات وی در نماز جمعه هفته گذشته(نگرانی از نفوذ سازمان مجاهدین و مشارکت در ستاد موسوی) دروغ است و در سخنان وی وجود ندارد. دعاگو اگرچه کیهان را متهم به تنگ نظری و تندروی و داوری های بی مبنا کرد اما گفت اگر از بنده در خصوص حضور جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب در اداره ستادهای انتخاباتی میرحسین موسوی پرسیده شود خواهم گفت «این حضور موجب «نگران سازی» وفاداران به انقلاب اسلامی، اعتمادسوزی و ریزش آراء سیاسی است. انشاءالله چنین اتفاقی رخ ندهد و اگر باشد به گوهر اصلاح و جبران آراسته گردد.»
چنانچه ملاحظه می شود آقای دعاگو در گفت وگوی اخیر هم بر نگرانی از حضور مجاهدین و مشارکت در ستاد موسوی تاکید می کند و این در حالی است که وی در خطبه های نماز جمعه نیز که از سوی خبرگزاری ها مخابره و در کیهان درج شد، تأکید کرده بود «من جبهه مشارکت را برانداز می دانم و اعضای این حزب تا توبه نکرده اند نباید در کارها مشارکت کنند چون قابل اعتماد نیستند... سومین کاستی در جبهه اصلاح طلب اصولگرا]شعار ادعایی موسوی[ احتمال شکل گیری بسترهای نگران ساز با نفوذ تشکل های سیاسی لیبرال، سکولار و پلورال در عرصه حاکمیت ملی است. جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب تا از مواضع ناهنجار گذشته در حوزه ساختار سیاسی، قانون اساسی و هویت نظام جمهوری اسلامی توبه نکنند، حضورشان در عرصه های حکومتی، کشور را با خطر بحران های سیاسی، اجتماعی و رکود علمی و فنی روبرو می سازد».
حجت الاسلام دعاگو در این گفت وگو با وجود انتقاد از «برخی اشتباهات، کاستی ها و تندروی ها در دولت به عنوان یک حقیقت تلخ و ناروا» گفت: «در حوزه مردم گرایی، ساده زیستی، مواضع انقلابی، حجم بی سابقه تلاش های اجرایی، نقش آفرینی در رشد و شکوفایی علمی و فنی جمهوری اسلامی و افزایش امید و اعتماد در بین قشر وسیعی از هموطنان از جمله موفقیت های آقای احمدی نژاد است که آشکار و غیرقابل انکار است».
البته کیهان فشارهای ناشی از اتخاذ چنین مواضع اصولگرایانه ای را درک می کند!


وزارت خارجه آمريکا در تعليق! (خبر ويژه)
رسانه های غربی از استیصال و سردرگمی آمریکا در قبال عزم ایران برای توسعه فناوری هسته ای خبر می دهند.
دویچه وله آلمان در این زمینه با تأکید بر اینکه «توپ در زمین واشنگتن است»، به موضع متناقض آمریکا در زمینه مذاکرات بدون پیش شرط و در عین حال تأکید هیلاری کلینتون وزیر خارجه مبنی بر اینکه «ما از تعلیق کوتاه نیامده ایم» اشاره می کند و می افزاید: «به احتمال زیاد ایران در آینده نیز از سیاست اتمی خود، بویژه از غنی سازی اورانیوم، امتناع نخواهد کرد. همین چند روز پیش بود که در مراسمی باشکوه کارخانه جدید تولید سوخت اتمی در ایران افتتاح شد. برای تهران، این نمایش توان و استقلال خود است. در واشنگتن نیز به تدریج این را درک می کنند که تهران از این سیاست صرفنظر نخواهد کرد.
آنطور که معلوم می شود، آمریکا آماده است تا با برنامه ایران برای غنی سازی اورانیوم کنار بیاید، البته اگر تهران موافقت کند که آن را در سطح کنونی متوقف کند. در عین حال «هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا چنین امکانی را رد کرد، زیرا این به معنای امتناع از سیاست کلی شورای امنیت است که ممنوع سازی کامل غنی سازی اورانیوم را مطالبه می کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار