کد خبر: ۱۹۵۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۴:۱۰

نتايج بررسيها نشان مي دهد 70 درصد مشکلات مربوط به بيماريهاي کليوي در کشور در سنين 20 تا 44 ساله رخ مي دهد اما بيش از 50 درصد اهداكنندگان كليه در رده سني 25 تا 26 سال قرار دارند.

"هاشم قاسمي " مديرعامل انجمن خيريه حمايت از بيماران کليوي ايران، بيشترين اهدا کنندگان کليه در کشور را افراد 25 تا 26 ساله معرفي كرد كه در قبال دريافت پول، اقدام به فروش عضو خود به بيماران نيازمند مي كنند.

به گزارش مهر، قاسمي اظهارداشت: نتايج بررسيها نشان مي دهد 70 درصد مشکلات مربوط به بيماريهاي کليوي در کشور در سنين 20 تا 44 ساله رخ مي دهد اما بيش از 50 درصد اهداكنندگان كليه در رده سني 25 تا 26 سال قرار دارند.

ايران با 25 هزار پيوند در اهداي کليه از پيوند زنده در جايگاه برتر جهاني ايستاده است اين در حالي است که 75 درصد از بودجه بهداشت و درمان دنيا صرف درمان بيماريهايي مي شود که مرتبط با کليه است.

تحقيقات علمي نشان مي دهد سالانه حدود يک ميليون سال از عمر سالم ايرانيها به دليل ابتلا به انواع بيماريهاي کليوي کم مي شود.

قاسمي حداکثر سن اهدا کنندگان کليه را 35 سال بيان كرد و در اين زمينه گفت: شرايط جسماني افراد بالاي 35 سال اين امکان را نمي دهد که مگر در شرايط و موارد خاص، بتواند کليه خود را اهدا کند.

بيماران نيازمند کليه معمولا بين يک تا چهار ماه در انتظار هديه دهنده هستند و اين در حالي است که بيش از 95 درصد کليه هاي اهدايي به صورت فروش کليه انجام مي شود.

قيمت هر كليه؛ پنج ميليون تومان

مديرعامل انجمن حمايت از بيماران کليوي همچنين با تکذيب شايعاتي مبني بر گران شدن قيمت کليه گفت: در حال حاضر آنچه به عنوان هزينه بستري و مراقبتهاي بعد از عمل پيوند به اهدا کننده کليه پرداخت مي شود حداکثر 5 ميليون تومان است.

قاسمي تصريح كرد كه اخبار مربوط به افزايش قيمت کليه اهدايي، شايعه بوده و زائيده افکار سودجويان است.
مديرعامل انجمن حمايت از بيماران کليوي ايران توضيح داد: آنچه در حال حاضر به اهدا کننده کليه آن هم براي هزينه هاي بستري و مراقبتهاي بعد از عمل پرداخت مي شود حداکثر 5 ميليون تومان است که يک ميليون آن را دولت و 4 ميليون مابقي را دريافت کننده کليه پرداخت مي کند.

وي با عنوان اين مطلب که انجام عمل پيوند کليه نيازمند شرايط خاصي است، گفت: با توجه به مرخصي پزشکان در روزهاي پاياني سال و تعطيلي که تا 15 فروردين ادامه داشت عمل پيوند کليه از هفته گذشته آغاز شده است.

در حال حاضر انجمن خيريه حمايت از بيماران کليوي ايران داراي 137 شعبه و دفتر در سراسر کشور است که بيماران دياليزي نيازمند پيوند مي توانند با مراجعه به اين مراکز نسبت به پيگيري امور مربوط به درمان خود اقدام کنند.

بالغ بر 35 هزار نفر بيمار دياليزي و پيوندي در کشور وجود دارد که روند درماني آنان از وضعيت چندان مطلوبي برخوردار نيست و در حال حاضر بيش از 3300 دستگاه دياليز كار درمان آنان را انجام مي دهد كه نمي تواند همه آنان را تحت پوشش بگيرد.

فقر‌؛ مشوق فروش كليه

قاسمي از افزايش اهداي کليه از سوي بستگان و خانواده هاي درجه يک بيماران در کشور خبر داد و گفت: سال گذشته شاهد افزايش پيوند کليه از خانواده بيماران کليوي بوديم که حاصل فرهنگ سازي و اطلاع رساني رسانه ها بوده است.

مديرعامل انجمن حمايت از بيماران کليوي ايران در عين حال ضمن هشدار نسبت به سوءاستفاده برخي از بيماران نيازمند پيوند کليه گفت: بيماران دياليزي و خانواده هاي آنان توجه داشته باشند براي دريافت کليه فقط از طريق مبادي قانوني اقدام کنند.

بنا به گزارشها، هم اكنون خريد و فروش كليه به بازاري داغ براي عده اي سودجو تبديل شده و در اين ميان، جواناني كه در تامين برخي هزينه ها و مخارج زندگي خود درمانده اند، به فروش آن با قيمتهاي مختلف روي مي آورند.
با اين حال، قاسمي گفت كه ما فروش کليه را محدود ساخته ايم زيرا در غير اينصورت، امکان داشت قيمت آن به 10 تا 15 ميليون تومان هم برسد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: