کد خبر: ۱۹۶۹
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۵:۲۰

وبلاگ ابتکار سبز

طی هفته گذشته بارها و بارها از سوی خبرنگاران درمورد کاندیداتوری ام مورد سوال قرار گرفتم.
راستش اولش من هم مثل شما و مثل این خبرنگاران عزیز، بی خبر بی خبر بودم که یک دفعه خبر کاندیداتوری خودم را توی سایت ها دیدم. اتفاقا این موضوع همزمان شد با مطالب سخنگوی شورای نگهبان در مورد اینکه حضور خانم ها برای کاندیداتوری ریاست جمهوری هیچ منع قانونی خاصی ندارد.

بنابراین در پاسخ به این دوستان پرسشگر گفتم که ورود زنان به عرصه انتخابات ریاست جمهوری باعث می‌شود سقف‌های شیشه‌ای که نه مبنای شرعی و نه قانونی دارند از بین برود و به اصول آرمانی انقلاب نزدیک‌تر شویم.

در عین حال تصریح کردم که هنوز تصمیم قطعی در این مورد نگرفته ام و پاسخ نهایی به این مساله را موکول می‌کنم به زمانی که تصمیم قطعی گرفته شود.

در هر حال فکر می کنم همه فعالان زن و نیز فعالان سیاسی از اظهارات سخنگوی شورای نگهبان که گفته بود شورای نگهبان کلمه رجل را تفسیر نمی‌کند و زن‌ها هم می‌توانند کاندید ریاست جمهوری شوند استقبال کنند. این گفته سخنگوی شورای نگهبان نقطه تحول بسیار خوبی است.
متاسفانه سقف های شیشه‌ای موانع فکری، فرهنگی و اجتماعی است که عرصه را برای زنان تنگ می کند و سبب می شود برخی از اتفاقات در جامعه ایران فاصله زیادی با مبانی اعتقادی و آنچه در قانون اساسی به آن تصریح شده، داشته باشد.

آنچه از دوران انقلاب و سال های نخست آن بیاد دارم شاهدی بر اینست که ‌امام راحل می‌توانست بگوید زنان در حد مسائل جزیی و نیازهای شخصی و معیشتی خود، سوادی داشته باشند و فعالیتی انجام دهند اما از یک سقفی حق ندارند فراتر روند . درحالی که ایشان با صراحت گفت زنان در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند. در این مورد تفاوتی میان دیدگاههای امام و مقام رهبری نیز نمی بینم و حداقل به خاطر تجاربم طی مسئولیت دولتی ام هرگز احساس نکردم که ایشان مسئولین را به چشم زن یا مرد می بینند. بلکه به توانایی هایشان توجه داشتند.

آقای خاتمی در سال 76 یکی از این سقف‌های شیشه‌ای را برداشت و زنان برای اولین بار وارد کابینه جمهوری اسلامی شدند. آن اتفاق علاوه بر اینکه همگرایی خوبی را در بین اقشار مختلف مردم، نخبگان و مدیران برای حمایت از اولین زنی که به عرصه اجرایی کشور گام نهاده است به وجود آورد، نشان داد که حضور زنان درعرصه‌های عالی اجرایی می‌تواند به حل و فصل بسیاری از مشکلات کمک کند. این اتفاقات زنان ایرانی را امیدوار می‌کند که محدودیت‌ها و سقف های شیشه‌ای و نگاه‌های ارتجاعی نسبت به زن‌ها از بین خواهد رفت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: