کد خبر: ۱۹۷۸
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۹:۳۲

مطمئناً آن کانديدايي که از محبوبيت کمتري برخوردار است به خاطر پيروزي اصلاح‌طلبان از عرصه رسمي انتخابات به عنوان کانديدا کناره‌گيري مي‌کند و کانديداي ديگري که احتمال رأي آوري بيشتري را داراست در عرصه باقي مي‌ماند.

حزب اعتماد ملی به اجماع کاندیداهای اصلاح‌طلب خوش‌بین است و برای این امر راهکار هم دارد.

به گزارش «فردا» اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی گفت: اجماع اصلاح‌طلبان بر يک نامزد مطمئناً احتمال پيروزي اصلاح‌طلبان را بيشتر مي‌کند در نتيجه حزب اعتماد ملي نيز با مساله اجماع اصلاح‌طلبان موافق است اما بايد در نظر بگيريم که اجماع يکسري ملزومات و نيازهايي دارد که حزب ما نيز با اين ابزار و ملزومات اجماع را امر پسنديده‌اي مي‌داند.

گرامی مقدم با بیان اینکه در ابتدا کانديداها و سمپات‌هاي آنها بايد اخلاق انتخاباتي را رعايت بکنند و به جاي نقد يکديگر به اثبات برنامه‌هاي خودشان اقدام کنند، درباره راهکار حزب خود برای اجماع افزود: راهکار حزب براي اجماع اين است که تا ماه آينده گروه‌ها و شخصيت‌ها و طرفداران هر دو نامزد به کار خود بپردازند تا يک برداشتي از هر نامزد در جامعه ايجاد شود. بعد از آن رفته رفته در اين بين آمادگي اجماع نيز ايجاد مي‌شود. بعد از آن نيز يک ارزيابي دقيق و علمي به وسيله نظرسنجي‌هايي که نزديک انتخابات انجام مي‌شود، صورت گرفته و اگر فاصله دو کانديدا زياد بود مطمئناً آن کانديدايي که از محبوبيت کمتري برخوردار است به خاطر پيروزي اصلاح‌طلبان از عرصه رسمي انتخابات به عنوان کانديدا کناره‌گيري مي‌کند و کانديداي ديگري که احتمال رأي آوري بيشتري را داراست در عرصه باقي مي‌ماند.

وی در پاسخ به این سوال که اگر اختلاف رأي دو کانديدا زياد نبود و هيچ يک حاضر به کناره‌گيري نشود چه باید کرد؟ گفت: در اين صورت مردم با حضور در انتخابات يکي از دو کانديدا را انتخاب مي‌کنند و اگر انتخابات به دور دوم کشيده شود مطمئناً اجماع بين اصلاح‌طلبان شکل خواهد گرفت. همان طور که اشاره کردم اگر خود کانديداها به اجماع نهايي نرسند اين مردم هستند که در زمان انتخابات کانديداي مورد نظر خود را انتخاب مي‌کنند و در صورت کشيده شدن انتخابات به دور دوم که بسيار نزديک به واقع است اجماع اصلاح‌طلبان روي کانديداي رفته شده به دور دوم شکل خواهد گرفت.

سخنگوی اعتماد ملی که با روزنامه اعتماد گفت‌و‌گو کرده در پاسخ به این سوال که آیا شما به اجماع اصلاح‌طلبان قبل از انتخابات خوش‌بين هستيد؟ گفت: قطعاً. من اميدوار هستم در آينده اصلاح‌طلبان به سمتي حرکت کنند که عقلانيت بر فضاي اجماع حکمفرمايي کند و در اين صورت اجماع نيز قطعاً شکل خواهد گرفت. اگر اندکي صبر پيشه کنيم و بگذاريم انتخابات روند طبيعي خود را طي کند من به آينده اجماع خوش‌بين هستم. نبايد با عجله و بي‌صبري روند انتخابات را بر هم زد چرا که در آن صورت نمي‌توان انتظار خاصي از هر کدام از اين دو کانديدا داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: