کد خبر: ۱۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۹:۱۸

اخیرا قرضاوی در یک سخنرانی گفته بود: "اگر چنین فتوایی وجود دارد آنرا به من نشان دهید. اگر کسی این فتوا را دیده است بگوید من آنرا در فلان کتاب یا مجله دیده ام."

یک محقق مصری به ادعاهای قرضاوی مبنی بر فتوای معروف شیخ شلتوت پاسخ داد.

به گزارش «شفاف» در حالیکه شیخ یوسف القرضاوی روحانی وهابی ساکن قطر اخیرا مدعی شده بود فتوای معروف شلتوت مبنی بر اینکه پیروی از تشیع جایز است واقعی نیست و وی چنین فتوایی صادر نکرده است اما یک محقق دینی مصری در پاسخ به قرضاوی مقاله ای در پایگاه اسلام آنلاین منتشر کرده و متن فتوای شیخ شلتوت را آورده است.

بنابراین گزارش اخیرا قرضاوی در یک سخنرانی گفته بود: "اگر چنین فتوایی وجود دارد آنرا به من نشان دهید. اگر کسی این فتوا را دیده است بگوید من آنرا در فلان کتاب یا مجله دیده ام."

عصام تلمیه، در پاسخ به قرضاوی گفته است که متن فتوا در مجله های رسالة الإسلام، الأزهر و المجتمع العربي که هر سه در دهه 50 در مصر منتشر می شده اند آمده است.

گفتنی است متن فتوا بدین شرح است:"مذهب جعفری معروف به شیعه امامیه اثناعشری مذهبی است که عمل به آن مانند سایر مذاهب اهل سنت جایز است و سزاوار است مسلمانان اين مطلب را بدانند و از تعصب و طرفداري هاي بي جا و بدون حق و حمايت از مذهب معيني خودداري کنند. دين خدا منحصر درهیچ مذهبي نيست. هر کس به مقام اجتهاد برسد مجتهد است، و در نزد خداي تعالي عملش مقبول خواهد بود. و جايز است براي کسي که اهليت نظر و اجتهاد را ندارد از ايشان تقليد کند و به آنچه در فقهشان مقرر داشته اند عمل بنمايد، و در اين مسئله بين عبادات و معاملات تفاوتي نيست".

علاوه براین عصام تلمیه تاکید میکند که شیخ شلتوت به این فتوا اهتمام کامل داشت نه اینکه تنها فتوایی صادر کند ودیگر به آن توجهی نکند.

وی همچنین برای رد ادعای قرضاوی نام افراد مشهوری را که در آن زمان با این فتوا مخالفت کرده اند هم آورده است.

عصام تلمیه همچنین میگوید کتابهای شیخ شلتوت که توسط قرضاوی منتشر شده اند قبل از صدور این فتوا نوشته شده بوده اند و به همین دلیل هم این فتوا در آنها وجود ندارد.

گفتنی است فتوای مهم شیخ شلتوت گام مهمی در مسیر تقریب مذاهب اسلامی و وحدت شیعه و سنی بود که در پی روابط وی با آیت الله بروجردی و فعالیتهای دارالتقریب صادر شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
CANADA
۰۷:۵۳ - ۱۳۸۸/۰۱/۳۰
0
0
با سلام
لقب وهابی دادن به ایشان صحیح نیست بلکه وهابیون او را نیز تکفیر میکنند و کتابهای خیلی خیلی تندی هم علیه او نوشته اند.
با تشکر