کد خبر: ۱۹۹۳
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۰:۱۶

دولت گام هايي در مسير برداشتن تحريم‌ها و بازگرداندن پرونده ايران به آژانس و حل مسائل با سازمان ملل برداشته ولي بايد بيشتر تلاش كنيم تا اين اقدامات نتيجه دهد

وزير اسبق اطلاعات با بيان اينكه نظرسنجي ها نشان مي دهد احمدي نژاد در رقابت‌هاي انتخاباتي از موسوي جلوتر است پيش بيني كرد كه تداوم شرايط موجود پيروزي دوباره محمود احمدي نژاد را رقم خواهد زد.

حجت الاسلام علي فلاحيان وزير اطلاعات دولت هاشمي رفسنجاني كه جبهه اصولگرايان مترقي را تاسيس كرده و دبيري آن را عهده‌دار است، در گفتگو با فارس اظهار داشت: درحال حاضر صحنه انتخابات دو قطبي است و جهت گيري نيروهاي اصولگرا به سمت احمدي نژاد است و مجموعه جريان مقابل پشت سر ميرحسين موسوي قرار گرفته و مهدي كروبي كانديداي سايه آنهاست.

وي يادآور شد كه امكان دارد در روزهاي آينده، صحنه انتخابات تغيير كند و افرادي تحت عنوان "دولتي ائتلافي " يا به عنوان "نيروهاي مستقل " وارد عرصه شوند و بخواهند در قامت جريان سوم موجي جديد ايجاد كنند، اما جذب آرا به سوي آنها، بستگي به شرايط و تحولات آينده دارد.

فلاحيان با اشاره به نتايج نظرسنجي ها گفت:در حال حاضر احمدي نژاد در رقابت‌هاي انتخاباتي از موسوي پيش و راي آورترين گزينه براي اصولگرايان است و تداوم شرايط موجود و حمايت مجموعه گروه‌هاي عضو جبهه پيروان خط امام و رهبري از احمدي نژاد پيروزي وي را رقم مي‌زند.

دبير جبهه اصولگرايان مترقي با اشاره به اين كه جبهه متبوعش جرياني مستقل اما همسو با جريان اصولگرايي است خاطر نشان كرد كه اين جبهه هنوز تصميمي در زمينه انتخابات آتي اتخاذ نكرده است.

وزير اطلاعات دولت هاشمي رفسنجاني در كنار تداوم شرايط موجود و حمايت قاطع اصولگرايان از احمدي نژاد، استفاده از "فرصت‌هاي موجود در عرصه بين المللي " را مولفه مهمي براي كسب پيروزي مجدد رئيس جمهور فعلي در انتخابات رياست جمهوري دهم مي داند و توضيح مي دهد: آمريكايي ها مي دانند كه مسير غلط دولت هاي گذشته آنها راه به جايي نمي برد و به همين دليل در بررسي مسائل جهاني از رويكرد نظامي دست كشيده اند.

وي ادامه داد: امروز رويكرد آمريكايي ها در مواجهه با ديگران سياسي و اقتصادي است و آنها نمي خواهند كه بيش از اين در عراق و افغانستان هزينه بپردازند و در صحنه فلسطين نيز دولت نتانياهو حاضر به پذيرش دولت فلسطيني نيست و از اين رو آمريكا براي حل مسائل منطقه نيازمند نقش آفريني ايران است.

عضو مجلس خبرگان رهبري خاطر نشان كرد: پر رنگ شدن نقش ايران در تحولات منطقه باعث ناراحتي اسرائيلي ها و سران برخي كشورهاي عربي شده است صهيونيست ها از اينكه ايران مقتدر محور تحولات خاورميانه مي شود عصبي هستند و كشورهايي مانند مصر و عربستان هم از اينكه صحنه را به ايران واگذار مي كنند براي گرفتن امتياز از ما بدرفتاري مي كنند.

فلاحيان افزود: اروپايي ها هم به شدت نگران هستند با حل چالش ميان ايران و آمريكا و تغيير روابط دو كشور سر آنها كلاه برود و به همين دليل پيش دستي مي كنند و با اصلاح در موضع گذشته خود با عجله پيشنهاد مي كنند بدون پيگيري بحث تعليق فعاليت ‌هاي هسته اي آمادگي آن را دارند كه با ما مذاكره كنند.

وي افزود:آمريكايي ها مايلند مسائل خود را با ايران به طور دو جانبه از طريق غير نظامي حل كنند ولي مشكل اساسي اين است كه خود آمريكايي ها فعلا قوي در اين عرصه ظاهر نمي شوند و به دليل اينكه مي خواهند اين روند را بعد از انتخابات خرداد ماه پيگيري كنند و يا روي پيشنهادات كار جدي نكرده اند فقط شعار مي دهند و گام عملي بر نداشته اند.

وي خاطر نشان كرد:اگر احمدي نژاد بتواند با ديپلماسي مناسب در فرصت باقيمانده تا انتخابات از ظرفيت به وجود آمده در عرصه بين المللي به درستي استفاده و به گونه اي مديريت كند كه بدون عدول از منافع ملي بتوانيم تغييري در رفتار آمريكايي ها ايجاد كنيم و يا تحولي در روابط دو كشور به وجود آيد و مثلا تحريم‌ها عليه ما را بردارد، بدون نياز به هيچ مولفه ديگري پيروز صحنه انتخابات خواهد بود.

وزير اسبق اطلاعات و عضو مجلس خبرگان رهبري در پايان گفت: دولت گام هايي در مسير برداشتن تحريم‌ها و بازگرداندن پرونده ايران به آژانس و حل مسائل با سازمان ملل برداشته ولي بايد بيشتر تلاش كنيم تا اين اقدامات نتيجه دهد و اگر اين كار انجام شود، پيروزي بزرگي نصيب دولت مي شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: