کد خبر: ۱۹۹۴
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۸۸ - ۰۹:۳۴
به دوربان نرو

آیا مصلحت اندیشی و دورنگری در سیاست خارجی که همواره مورد توجه دولت نهم بوده و دستاوردهای فراوانی نیز درپی داشته است، حکم نمی کند که جناب آقای دکتر احمدی نژاد از حضور در این اجلاس که دام خطرناکی به نظر می رسد، اجتناب کنند.

مدیرمسئول روزنامه کیهان طی یادداشتی نسبت به حضور دکتر احمدی نژاد در اجلاس "دوربان" هشدار داد.

به گزارش «شفاف» حسین شریعتمداری در این یادداشت نسبت به تبعات حضور احمدی نژاد دراین اجلاس هشدار داد و نوشت: گزارش ها و شواهد موجود از دام خطرناکی حکایت می کند که آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی در اجلاس «دوربان 2» پهن کرده اند.

به ادعای وی مقصود از این اجلاس که قرار است از روز 31 فروردین ماه تا 3 اردیبهشت ماه -20 تا 42 آوریل 2009- در ژنو برپا شود، بازنگری در بیانیه پایانی اجلاس «دوربان یک» است که در سال 2001 در دوربان آفریقای جنوبی تشکیل شده بود.

گفتنی است در اجلاس «دوربان یک» نزدیک به 3500 سازمان غیردولتی -NGO- از کشورهای مختلف حضور داشتند. در آن اجلاس سازمان های غیردولتی در بیانیه پایانی اجلاس بر «نژادپرست بودن رژیم صهیونیستی» تاکید ورزیدند، که خروج اعتراض آمیز نماینده آمریکا از اجلاس را به دنبال داشت.

از نگاه شریعتمداری رژیم صهیونیستی برای برپایی اجلاس «دوربان 2» با پیش شرط های ویژه! تلاش گسترده ای کرد و اکنون قرار است این اجلاس با ساختاری که آمریکا، اروپا و رژیم صهیونیستی تدارک دیده اند در ژنو تشکیل شود.

به نوشته کیهان قرار است در اجلاس «دوربان 2» به سازمان های یاد شده نقش موثری داده نشود و برای حفظ ظاهر تنها یک نشست یک روزه قبل از نشست پایانی اجلاس برای آنها در نظر گرفته شده است که به طور طبیعی نمی توانند در محتوای بیانیه پایانی اجلاس نقشی داشته باشند.

در پیش نویس 140ماده ای برای بیانیه پایانی اجلاس «دوربان2» که در همایش مقدماتی اعضای شرکت کننده- اعم از نمایندگان دولت ها و سازمان های غیردولتی- تهیه شده بود بر مواردی نظیر محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها، نقض آشکار حقوق بشر از سوی این رژیم و نژادپرست بودن آن تاکید شده بود ولی کشورهای اروپایی به این بخش از مفاد پیش نویس اعتراض کرده اند و از سوی دیگر برخی کشورهای عربی نیز پیشاپیش خواستار خارج کردن موضوع فلسطین از بیانیه پایانی شده اند که درپی این درخواست ذلت بار و خیانت آمیز، تمامی محورهای مربوط به فلسطین مظلوم از بیانیه پیشنهادی حذف شده است!

گفتنی است که در این اجلاس بر خلاف اجلاس قبل، و با اعمال نظر آمریکا و اسرائیل از نماینده فلسطین برای حضور در اجلاس دعوت نشده است! بنابراین، از هم اکنون و قبل از برپایی «اجلاس دوربان2» نتیجه و مفاد بیانیه پایانی مشخص است. یعنی حذف محکومیت قبلی رژیم صهیونیستی و به جای آن، محکومیت مقاومت فلسطین!! ضمن آن که تاکید بر واقعیت داشتن «هولوکاست» نیز در بیانیه پایانی گنجانده شده است!

شریعتمداری در ادامه وزیر امور خارجه را مورد پرسش قرار داده و نوشته است: و اما، جناب آقای متکی طی مصاحبه ای از حضور آقای دکتر احمدی نژاد در اجلاس «دوربان2» خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود که نتیجه این اجلاس مانند اجلاس اول و علی رغم خواست غربی ها به نفع مقاومت فلسطین و علیه جنایات رژیم اشغالگر قدس باشد که با توجه به آنچه اشاره شد باید پرسید؛ آیا کمترین زمینه ای برای این امیدواری وجود دارد؟! و آیا مصلحت اندیشی و دورنگری در سیاست خارجی که همواره مورد توجه دولت نهم بوده و دستاوردهای فراوانی نیز درپی داشته است، حکم نمی کند که جناب آقای دکتر احمدی نژاد از حضور در این اجلاس که دام خطرناکی به نظر می رسد، اجتناب کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: