کد خبر: ۲۰۰۱
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۱:۰۲

ملک عبدالله پادشاه عربستان که درمدت حکومتش دستورات جدی برای حضور زنان در فعالیتهای اجتماعی صادر کرده اکنون علاوه بر فشار چهره های مذهبی باقدرتی از درون روبرو است که جمعیت آنرا برخی منابع نزدیک به 20 هزار نفر عنوان میکنندجمعیتی که باوجود 40 درصدی مردان ،تحت سیطره جدی مادران ،زنان وخواهرانشان هستند.

بیماری کنونی ملک عبدالله پادشاه عربستان تاریخچه حضور آل سعود را در رسانه های مختلف درحال ورق زدن است زیرا با وجود خاندان 20هزار نفری سلطنتی این گمانه درحال نموده است که بزودی درگیری گسترده ای برسرقدرت دربین شاهزادگان سعودی رخ خواهد داد.

به گزارش البرز اما انتشار آمار ازدواج های عبدالعزیز پدر دوپادشاه کنونی و درگذشته عربستان ازنکات جالبی بوده که اکنون مورد توجه قرار گرفته است .

براساس این اخبار عبدالعزیز برای آنچه که حفظ قدرت ویکپارچگی ارضی ازآن یاد میشود اقدام به دراختیار گرفتن 235 زن مینماید که نقش مهمی در حفظ ثبات امنیت سیاسی این کشور ایفا نمودند.
هریک از آنان که به یک قبیله تعلق داشتند با حضور در دربار سعودی نه تنها موجبات حفظ امنیت را فراهم کردند بلکه خاندان تندرو و وهابی آل سعود را وارد مرحله تازه ای کردند.

وجود بیش از 50 فرزند دختر از این زنان که بیشتر ازنیمی ازفرزندان عبدالعزیز را تشکیل میدهد چند سال بعد ازمرگ پدرشان رنگ ولعاب پادشاهی را به سمت وسویی جدید سوق داده اند.
ملک فهد بعد از پدر جانشینی او را برعهده میگیرد بشدت تحت سیطره مفتی های وهابی قرار داشت وازهمین رو دربار را بیشتر به یک اندرونی تبدیل ساخت تا برادر ناتنی اش با آتش زیر خاکستری که او برایش فراهم ساخته دست وپنجه نرم کند.

ملک عبدالله که ازاو بعنوان روشنفکرترین پادشاهان آل سعود هم یاد میشود این لقب را بیشتر ازآنچه نوع فکرش است به خواهران و نسوان دربار مدیون است زیرا او اکنون چاره ای ندارد جز شکستن برخی خطوط قرمزی که مفتی های تندرو علیه زنان درجامعه کشیده اند،چرا که این بیم وجود دارد که با حضور نزدیک به 20 هزارنفر در خاندان سلطنتی این زنان باشند که تعیین کننده تکلیف آینده این کشور باشند.

براساس این گزارش ملک عبدالله که اخبار متناقضی از سلامت وی نیز همزمان درحال انتشار است اولین پادشاه سعودی محسوب میشود که خط قرمز تندرویهای وهابیون درقبال زنان عبور کرده است .

او برای اولین بار به زنان دراین کشور اجازه داد تا بتوانند پشت فرمان خودروهای شخصی خود نشسته وبرای اینکار گواهی نامه اخذ کنند.

این اقدام پادشاه عربستان پس از آن صورت گرفت که برخی زنان عربستان درچهره های مردانه اقدام به رانندگی درخیابانها میکردند .

حضور زنان گرداگرد این پادشاه سعودی راه را برای بسیاری ازجریانهای سیاسی واجتماعی باز کرد که ازآن جمله میتوان به تاسیس بزرگترین دانشگاه زنان دراین کشور اشاره کرد که بانفوذ یکی ازشاهزادگان سعودی کلنگ آن زده شد.

قرار است دانشگاه شاهزاده نورابنت عبدالرحمان سال 2010 در حومه رياض افتتاح شود. اين دانشگاه يك كتابخانه، چند مركز كنفرانس،‌ 15 دانشكده، چند آزمايشگاه و يك بيمارستان 700 تختخوابي و مراكزي براي تحقيق درباره فناوري نانو، علوم زيستي و فناوري اطلاعات خواهد داشت.

تاسیس این دانشگاه آنقدر مهم به نظر میرسید که پادشاه شخصا درمراسم ویژه ای که به همین منظور ترتیب داده شده بود حضور یافت .

این پادشاه سعودی که اخیرا دست به بازنگری بزرگی درترکیب کابینه دولت زد علاوه بر تغییرات جدید در4وزارتخانه ومناصب فرماندهی ،قوه قضائیه وشورای مشورتی این کشور برای اولین بار یک زن را وارد کابینه کرد.
این تغییرنگرش که باحضور خانم نوره الفیض، بعنوان معاون در وزارتخانه آموزش وپرورش همراه بود بالاترین پست برای یک زن در عربستان سعودی باتفکر تند وهابیون بشمار میرود.

او برای اولین بار دستور پخش فوتبال زنان را ازتلویزیون میدهد واین یعنی عقب نشینی جدی دربرابر تحرکات نسوان عرب درخاک عربستان .

شیعیان نیز ازاین نفوذ بی بهره نمانده اند زیرا بازگشایی قبرستان متبرک بقیع به روی زنان اگر چه با کارشکنی شرطه های امر به معروف همراه شد اما دستوری بود که شخص پادشاه صادر کرد که طی هفت دهه گذشته دراین کشور ازسابقه کم نظیری برخوردار است .

ملک عبدالله علاوه بر فشار چهره های مذهبی اکنون باقدرتی از درون دربار روبرو است که جمعیت آنرا برخی منابع نزدیک به 20 هزار نفر عنوان میکنندجمعیتی که اگر چه بیشتر از نیمی ازآنان را زنان تشکیل میدهند امام الباقی نیز به واسطه مادران ،همسران و یا خواهرانشان به نوعی تحت نفوذ هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: