کد خبر: ۲۰۱۶۸۱
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۷

محمدرضا پورابراهيمي*

در مباني اقتصاد جهاني اصلي اساسي و زير بنايي به نام تجارت آزاد جهاني وجود دارد كه بنياد اقتصاد و تجارت بين‌الملل برمبناي اين اصل چيده شده است. طبيعي است هر نوع تحركي از سوی هر كشوري براي ضربه واردكردن به اين اصل مي‌تواند به تضعيف اقتصاد و تجارت جهاني و نهايتا ضربه واردكردن به امنيت بين‌الملل منجر شود. تصميماتي كه در روزهاي گذشته در مجلس نمایندگان آمريكا در قبال ايران اتخاذ شده است، نمونه‌اي از تلاش‌ها براي ضربه واردكردن به تجارت آزاد بين‌الملل به حساب مي‌آيد چرا كه آمريكا سعي دارد با تسري قوانين داخلي خود به ساير نقاط جهان، تجارت بين‌الملل و معاملات ميان كشورهاي ديگر كه به آمريكا ارتباطي ندارد را با قواعد و قوانين داخلي خود تطبيق بدهد در حالي‌كه چنين اقدامي تضاد اساسي با قوانين اقتصاد جهاني دارد.

در طرح تحريم‌هاي تازه تصويب شده در مجلس نمايندگان آمريكا آمده است هر كشوري كه نفت ايران را خريداري كند تنبيه مي‌شود. پيش از اين هم مشابه چنین تحريم‌هايي در كنگره آمريكا تصويب شده بود اما آنطور كه در طرح جديد تحريم ايران آمده، قرار است دامنه اين تحريم‌ها گسترده‌تر باشد و مباني آن هم سفت و سخت‌تر از گذشته باشد. موضوع اينجاست كه چنين مصوبه‌هايي كه از سوي مقامات آمريكايي از كنگره گذرانده مي‌شود با «تجارت آزاد جهاني» تعارضات ماهوي دارد. از سوي ديگر اين تصميمات مي‌تواند مبنا و پايه‌اي براي در پيش گرفتن چنين رويكردهايي در آينده از سوي كشورهاي قدرتمند ديگر شود.

اگر چنين اقداماتي نظير اقدامات و تحريم‌های يكجانبه آمريكا باب شود قطعا حتي بخش كوچكي از اقتصاد جهاني سالم نخواهد ماند و به سمت اختلال پيش خواهد رفت. زيرا بعيد نيست كه ديگر كشورهاي غربي هم راه و سلوك آمريكا را در پيش بگيرند و قوانين دلخواه داخلي خود را به ديگر كشورها تسري دهند و آن را به اجبار به ساير جهانيان تحميل كنند. با عادي‌سازي شدن چنين تصميم و اقداماتي مناسبات جهاني و بين‌المللي فرو مي‌پاشد. به زبان بهتر هر اقدام، تصميم، سياست و رفتاري در نظام جهاني كه نظم بازار آزاد كه اتفاقا غربي‌ها مدعي اصلي آن هستند را زير سوال ببرد در عرصه بين‌المللي محكوم و حتي جرم به حساب مي‌آيد. رفتاري كه آمريكايي‌ها در قبال كشورهايي كه با آنها تقابل ايدئولوژيك نظير ايران دارند خود مي‌تواند جرمي جهاني به حساب آيد. زيرا سياست‌هاي آمريكايي مستقيما نظم، صلح و تجارت جهاني را در خطر قرار مي‌دهد و دچار اشكال جدي مي‌كند. همچنين رفتار اخير كنگره آمريكا اين پيام را به دولت آينده داد كه نبايد گفت‌وگويي مبني بر ديپلماسي را در اولويت قرار دهند بلكه آنها بايد سر و سامان دادن به وضعيت اقتصادي داخلي كشور و بهره‌برداري از توانايي دروني كشور را مبنا و معيار عملكرد خود قرار دهند. پس از آن است كه دولت مي‌تواند سراغ ديپلماسي خارجي و گفت‌وگو و رفع تحريم‌ها برود و مشكلات را پله پله رفع كند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: