کد خبر: ۲۰۲۱
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۹

نقی تقینژاد

معلم زبان انگلیسی دوره راهنمایی بنده همیشه اشاره ای به موضوع« اصلاح الگوی مصرف» داشتند البته با دیدی روشن و از زاویه ای دیگر! بدون مقدمه نتیجه بگیرید برای بنده از همان دوران، الگوی مصرف و مشابه آن دغدغه خاطربوده است مثل برخی عزیزان مسئول. البته وارد این بحث نشده ام تا مدام در رثای آن داد و بیداد راه بیندازم.

ایشان در آن زمان طفولیتمان نکته ای مهم را فرموده بودند که هر کجایند یا خدا رحمتشان کند و یا باز هم خدا رحمتشان کند و هم حفظشان:

«پسران من! شمائی که آمده اید زبان انگلیسی را خوب یاد بگیرید، تو را به خدا، تلفظ و معنی لغات را همین ابتدای کار، درست یاد بگیرید چون اگر غلط یاد بگیرید، باید دو کار مشکل را انجام دهید و دوبارکاری برای آدم عاقل زشت است... من الگوی مناسب را یادگیری صحیح در همین اول کار می دانم. چرا که شما دچار زحمت خواهید شد و بایستی دوکار غیرضروری را انجام دهید و عمرتان تلف خواهد شد (عمرتان را بدون در نظر داشتن الگوی مصرف صحیح تلف نکیند!) یکی آن که شکل غلط کلمه ای را که یادگرفته اید، باید فراموش کنیدو از یاد ببرید، دوم آن که تلفظ صحیح کلمه را دوباره حفظ کنید. عزیزان من خودتان را دچار مشکل این چنینی نکنید...!»

حال با این خاطره وارد بحث اصلاح الگوی مصرف می شویم. موارد اصلاح الگوی مصرف به دو دسته مهم و اهم تقسیم بندی کرد. مسائلی چون بنرین، نان، برق و آب که به حق ما هم مانند هزار فرد دیگر بر اصلاح آن تاکید می کنیم تا خدا ناکرده نخ نما نشوند! مهمترین اند.
اما...!

اما ،30 سال از عمر پربرکت انقلاب می¬گذرد و طی این همه سال سیاستهایی در این مملکت وجود داشته است که بدون اغراق می توان گفت همین سیاستها یکی از بزرگترین عامل اسراف و تبذیر به شمار می آیند و از قرار معلوم با این سیاستگذاری، نمی شود اصلاح کرد!

برای مثال، الگودهی صحیح در تولید و مصرف تمامی مراحل بعمل آوری نان از کاشت تا برداشت گندم تا پخت نان چرا باید چند سال اخیر دغدغه خاطر عزیزان مسئول قرار گرفته باشد ؟ نان و مصرف آن سالیان سال است که در چرخه زندگی مردم نقش بسزایی داشته و دارند و نحوه استفاده مردم و بعمل آوری آن چندان تغییری نکرده است . سی سال زمان طولانی برای رسیدن به یک نتیجه نیست؟!

چرا این چند سال اخیر در فکر فراگیر کردن بذر اصلاح شده گندم بوده ایم و یا شیوه صنعتی پخت نان را گوشزد می کنیم؟! این مسئولان با 30 سال سهل انگاری و تنبلی خود چه جوابی دارند؟! از آمار و وضعیت پخت نان معلوم بود و هست که وضعیت نان در مملکت به کجا می رفت. راستی چه کسانی در این ا مر قصور کرده اند؟ عزیزان با سیاستهای خود چرا در اندیشه الگوهای سیاستگذاری بهتر از این نبوده اند؟ایشان چه جوابی برای اهمال کاری خود دارند؟!

سیاستگذاری ها در کدام راستا قرار گرفته است که اکنون با این مشکل عدیده روبرو هستیم؟ چه کسانی بابد جوابگوی جوانان مملکت باشند که در دروس ابتدایی خود از معلم آموخته اند: « واردات اقلام غیرضروری را در زمان طاغوت یکی از بی کفایتی های آنان تلقی می شد؟ و به ازای نفت و ارز مملکت اقلام آرایشی وارد و رایج می شده است ». چرا می بایستی اکنون ایران ما یکی از وارد کنندگان بزرگ اقلام آرایشی بانوان باشد؟! قربان فرهنگ سازی پیرامون اصلاح مصرف بروم که مشخص نیست در کدام صیغه باید جاری شود ؟!...کدام سیاست و کدام کشک باعث این چرخش یکصد و هشتاد درجه ما شده است؟! من به عنوان یک ایرانی حق دارم بپرسم چرا بشکه بشکه نفت خام بعد از این همه سال بدون فرآوری و تبدیل آن به کالاهای پر ارزش نفتی صادر می شود و بعد از سی سال هنوز تازه اندر خودکفایی بنزین می اندیشم. آیا همین تولید بنزین و صادرات آن به جای نفت خام ارزان قیمت از مسئله هسته ای کم اهمیت تر است؟! در حالی که تحریم بنزین یکی از اهرم های فشار اجنبی ها به شمار می آید!

کدام مسئول به خود اجازه داده است که پیکان عهد بوق _ که هم اکنون به صورت پیکان وانت! نیز تولید می شود_ با مصرف 17 لیتری خود که آن را نیز ارتقا داده و حال 11 لیتر مصرف می کند! به عنوان اتومبیل فراگیر در دسترس مردم قرار دهد؟ کدام مسئول به خود اجازه می دهد ذائقه مردم را تعیین و برای آنها تعیین تکلیف کند و با تولید پیکان، سرمایه مملکت(بنزین ) را بسوزاند و آلودگی هوا را رواج دهد و اسم آن را بگذارد حمایت از تولید داخلی...؟! مردم ایران بزرگوارتر از آنند که برخی کالای داخلی معیوب را به خاطر سیاستگذارانی که قادر نیستند اتومبیل استاندارد ،تولید کنند در بازاری بی رقیب و یک تازانه قالبشان کنند؟!آنهم به قیمت اتلاف حجم بزرگی از سرمایه های مملکتشان. اگر ایشان همین الان به «سمند سورن» و نمونه های دیگر افتخار می کنند خوب هم می دانند که با پیکان عهد بوق چه سرمایه عظیمی را تلف کرده اند و در مقابل اتومبیل« ملی» هر چند مطابق با استانداردهای جهانی، اما بی ارزش_ در مقابل حیف و میل سرمایه آنچنانی_ تولید کرده اند!

این قصه سر دراز دارد، مسئولان در اصلاح الگوی مصرف و سیاست گذاری خود باید تجدیدنظر اساسی داشته باشند. مردم برای این انقلاب هزینه های هنگفتی پرداخت کرده اند که پول نفت و هر چیز دیگر در مقابلش ناچیز است. مردم شهیدانی در راه انقلاب فدا نموده اند که قیمت گذاشتنی نیست و هر مسئول بی مسئولیت باید شیوه جدیدی بیا ندیشد و بداند که همین مردم نظاره گر اصلاح الگوی رفتاری برخی مسئولان هستند که توانایی سیاستگذاری صحیح را ندارند.

برگردیم، نقطه را از سر سطر!

اول الگوی مصرف قبلی خود را از ذهنمان و کردارمان پاک کنیم بعداً چاره ای برای الگوی مصرف صحیح بیاندیشیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: