کد خبر: ۲۰۳۰۷۴
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۰
صادق آیینه‌وند*
پاره‌ای از اندیشمندان که وارسته‌اند و فرهیخته، از این بنده خدا خواسته‌اند تا درباره هیات دولت پیشنهادی رییس‌جمهور محترم دکترحسن روحانی-دام اقباله- سخن بگویم. گرچه در این زمانه به قول غزالی: «هرکس کلمه‌الحق بگوید، درودیوار به معادات او برخیزد.»

 ولی بنابر اصل اخلاقی کتمان‌نکردن علم و امتناع از شهادت در وقت مقتضی، لازم دیدم چند نکته‌ای برای اطلاع مردم شریف، نجیب و متدین ایران و نمایندگان آنها در مجلس محترم شورای اسلامی درباره این وزیران که خوشوقتانه همه آنها را می‌شناسم به عرض برسانم والامر الیهم. 

اولا، شایسته است بگویم که آفرین بر این انتخاب و آفرین بر این انتخاب‌کننده و درود بر این جمهوری‌اسلامی و از این همه مهم‌تر، سلام، تعظیم و احترام نثار این مردم عزیز باد که چنین فرزندان شایسته‌ای تربیت کرده‌اند و امروز دولتمردانی کاردان، پاکدست، دلسوز، مدبر و هوشمند و مبدع را پیش‌روی مجلس شورای اسلامی گذاشته‌اند. پاینده و سرفراز باد این سرزمین و مردمان آن ایران عزیز که بحق باید گفت همیشه وزیرانی لایق همانند خواجه نظام‌الملک و خواجه نصیرالدین و خواجه‌رشیدالدین فضل‌الله و حسنک وزیر و عمیدالملک و امیرکبیر و قائم‌مقام را برای خدمت تقدیم جامعه بشری کرده است. از این دار و دیار همیشه باید امید داشت.    

 اما درباره وزیران پیشنهادی دوله‌الرییس، دکتر روحانی باید اشاره کنم که من بخشی از آنها را بیش از 20سال است که از نزدیک می‌شناسم و بعضی را هم کمتر، ولی با آنها آشنا هستم. می‌توان گفت ترکیبی چنین توانمند که بتوان آنها را در دولتی جمع کرد کمتر اتفاق افتاده است و من این کابینه را نیرومند‌ترین کابینه در طول انقلاب اسلامی در جمهوری اسلامی به‌شمار می‌آورم.

این کار به سبب گذشت زمان و تجربه، پختگی و ساخته شدن مدیرانی چنین لایق و برجسته است. اما آنها را که از نزدیک  و بیشتر از 20سال است می‌شناسم، عبارتند از:  مهندس بیژن نامدارزنگنه، شخصیت برجسته کرد از خاندانی بزرگ و خوشنام، مدیری هوشمند، توانا، پرمطالعه، عمیق و متفرس. در علوم انسانی هم دارای مطالعات است و نکته‌ها می‌داند. قرآن را خوب خوانده و با رموز و پیامش آشناست.

در تمدن اسلامی و تاریخ و فرهنگ اسلام و ایران صاحب رای است. ذهنی وقاد و هوشی سرشار دارد، دین باور است و عامل به اخلاق. باید گفت دولتمردی کم‌نظیر است که هم در نظر و هم در عمل سرآمد است و بحق باید او را شیخ‌الوزرا نامید.  دکتر جعفر میلی‌منفرد، این بزرگوار را بیش از 36سال است که می‌شناسم، از دوران دانشجویی. البته هم‌رشته نیستیم ولی همفکر بودیم در انجمن‌های اسلامی، در دانشگاه‌های تهران، قبل از انقلاب.

 انسانی است هوشمند، آرام، مدیر، متخلق، دین‌باور و عامل به آن و دانشمند و صاحبنظر در تخصص خود. از کسانی است که مقام و مرتبه تاثیری در رفتار ایشان ننهاده است و من اکنون ایشان را که می‌بینم همان خاطره مشاهده قبل از انقلاب را به یاد می‌آورد؛ قدی رشید، چهره‌ای متبسم و هوشی سرشار و تواضعی و اخلاصی مثال زدنی. باید به هوش و انتخاب رییس‌جمهور محترم آفرین گفت. نعم الطالب و نعم المطلوب.

دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، چشم‌پزشک و جراح مشهور و نام‌آور چشم‌پزشکی ایران. باید گفت پروفسور شمس پدر چشم‌پزشکی ایران است و دکتر هاشمی بنیانگذار آکادمیک چشم پزشکی ایران به شکل روزآمد. طبیبی است محبوب، مورد احترام مردم ایران، متخصص، خدوم، متواضع، دین‌باور و عامل از خانواده‌ای شریف و اصیل از خراسان. بنده ایشان را سیدالاطبا خطاب می‌کنم. امروز بیمارستان فوق تخصصی نور که در خاور میانه بی‌نظیر است به همت ایشان و همکاران دانشمند و برجسته ایشان برپاشده و من خود دیده‌ام که از کشورهای دیگر هم برای معالجه می‌آمده‌اند و می‌آیند.

ایشان چشم پزشکی را به نقاط محروم برده و موسسه‌ای خیریه و سیار را تاسیس کرده و مجانی به مناطق محروم و بیماران آن کمک و آنها را درمان می‌کنند. وزیری مانند دکتر سیدحسن هاشمی افتخاری است برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایشان مقام وزارت را ارتقا می‌دهند نه مقام وزارت، ایشان را.

دکتر علی ربیعی، چهره‌ای وارسته، دلسوز، هوشمند و امین؛ ایشان را سال‌ها از دور می‌شناختم ولی توفیقی دست داد در دو سال اخیر از نزدیک با ایشان بیشتر آشنا شدم. مردی است دلسوز، خادم، مردم‌دوست و عاشق خدمت به مردم ایران، فاضل است و استاد جامعه‌شناسی است و در تعلیم دانش هم موفق است. دین باور است و عامل و پرهیزگار.

مسعود سلطانی‌فر، این چهره خدوم را من از زمانی که استاندار همدان بود می‌شناسم. مردی دوست‌داشتنی، خدوم و عاشق خدمت و صاحب پشتکار بالا و در کار اداره اموری که به او محول شود، جدی و استوار و توانمند است و دین‌باور و عامل.

حسین دهقان، این بزرگوار، دولتمرد هوشمند، مدبر و خدوم را از 25سال پیش در لبنان و سوریه می‌شناسم که در آن زمان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بودم. توانمندی، اخلاص، ایمان و دلسوزی ایشان برای من اثبات شده است. ایشان از دانش نظامی و سیاسی بهره‌مند و در اداره امور محول شده، توانمند و مبدع است. باید این انتخاب را به رییس‌جمهور محترم تبریک گفت.

دکتر عبدالرضا رحمانی‌فضلی، این چهره را من بیش از 20سال است که می‌شناسم، از طریق دانشگاه، دکترای جغرافیا دارد و فاضل است؛ چهره‌ای آرام دارد و مودب و متخلق است. مرد عمل است و استوار و علاقه‌مند به خدمت و دین‌باور و عامل.

علی جنتی، به‌مناسبت‌های فرهنگی و ارتباط با وزارت ارشاد و در زمانی که ایشان مسوولیتی داشتند با ایشان آشنا شدم، شاید بیش از 20سال است؛ فاضل است و خدوم و علاقه‌مند به امور فرهنگی، مدبر است و هوشمند، استوارگام برای کار و پیشرفت کشور، متدین و عامل.

آنچه نوشتم برای آن بود که کتمان آگاهی درباره مومنان و خادمان ملت نکرده باشم و چنین می‌پندارم که شاید بعضی از خصوصیات را نمایندگان مجلس ندانند. شایسته بود این اطلاعات را به محضرشان تقدیم می‌کردیم.

این بنده خدا پس از ماه مبارک و در ایام عید سعید فطر، آبادی، سربلندی، جاودانی، عزت این کشور و مردم عزیز آن را می‌خواهد و به قول شاعر حکیم ابن‌یمین:
دو قرص نان اگر گندم است وگر از جو    
دو تای جامه اگر کهنه است وگر از نو
چهارگوشه دیوار خود به‌خاطر جمع     
که کس نگوید از اینجا بخیز و آنجا رو
هزار مرتبه بهتر به نزد ابن‌یمین    
ز فر مملکت کی‌قباد و کی‌خسرو
خدا را سپاسگزاریم بر نعمت‌ها و دعا می‌کنیم برای دولتمردان و خدمتگزاران کشور
و آخر دعوانا ان الحمدللّه ربّ‌العالمین

استاد تاریخ دانشگاه تربیت مدرس*

برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر