کد خبر: ۲۰۳۴۷۱
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۶
حسین عبده‌تبریزی*
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، فراتر و برتر از هر کارشناس دیگری با معضلات امروز اقتصاد ایران آشنایند. کافی است مشکلات و ریسک‌های بودجه کل کشور را در نظر آورند. با گذشت پنج‌ماه از سال، دولت تدبیر و امید چگونه ‌باید بودجه را اجرایی و قانون را رعایت کند؟ دور از دسترس‌بودن بخش بزرگی از درآمدهای بودجه بر آنان محرز است.

 در باران رگباران پنج‌ماه گذشته، برخلاف قانون، ارز به قیمت 26‌‌‌12 تومان به فروش رسیده که معنای آن، عدم‌تحقق درآمد است. در باقیمانده ماه‌های سال دستیابی به درآمدهای مالیاتی و خصوصی‌سازی نیز ناممکن به‌نظر می‌رسد. از آن سوی، چون عمده هزینه‌ها شامل پرداخت به‌کارکنان دولت و یارانه‌هاست؛ امکان کاهش مصارف بودجه نامحتمل به‌نظر می‌رسد. 

هر نوع ضعف و تاخیر در عرصه تعادل‌بخشیدن به بودجه، باعث افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی، بانک‌ها و بخش خصوصی می‌شود و در کنار ضرورت فروش ارز بیشتر دولت به بانک مرکزی، پایه پولی باز هم بسط می‌یابد و از این رویداد گریزی نیست. غیر از بودجه دست‌نیافتنی، نمایندگان خوب می‌دانند تورم سینه‌کشیده تا لبه 50درصد، چه سیلابی دهشتناک بر دره اقتصاد جامعه می‌ریزد. مشکل صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی ناتوان حتی از پرداخت مستمری‌های ماهانه، آتشی است که بر خیمه اقتصاد خانوارها افتاده است. خروج از شرایط رکود تورمی در باقی روزهای سال 1392، محتمل به‌نظر نمی‌رسد. اینکه در چنین شرایطی تولید شتاب گیرد، بیشتر معجزه‌ای را ماند. بی‌کاری مشکلی است که پیش‌روی هریک از نمایندگان مردم بیداد می‌کند. غمکده اقتصاد ایران از هجوم تحریم‌های ظالمانه و نابخردانه بیگانگان در امان نیست.

 عمده تحرک از اقتصاد گرفته شده و انعطاف و قدرت مانور مدیران اقتصادی سخت محدود شده است. در شرایطی چنین دشوار، کشور نهایت همدلی و همکاری نمایندگان مردم را می‌طلبد تا اقتصاد به مسیر اعتدال، علم و کارایی بازگردد. انصاف را که مدیران اقتصاد معرفی‌شده دولت تدبیر و امید پروای آشیانه عافیت نداشته‌اند که در این زمانه و گذرگاه دشوار از تاریخ ایران، عزم و عزیمت کرده‌اند که مرهمی بر شعله زخم مردم باشند.

مجلسیان می‌دانند اینان مردمانی با سابقه خدمت بلندند و فارغ از گذر زمان و موی سپید آماده‌اند تا از تارک سپیده اذان تا عرق‌ریزان غروب تسلای خاطر مردمی باشند که سخت نیازمند خدمت صادقانه آنانند. مردمانی که از این فهرست دولت امید می‌شناسم، مردانی‌اند که هوای چشمه خورشید در سر دارند، نیمه‌شب را از فجر تشخیص می‌دهند و آماده‌اند دوش زیر بار‌گران شرایط دشوار اقتصادی امروز بسپارند. خدای را که در میانه این همه دشواری، درنگ و تاخیر جایز نیست.

دلیل چندانی برای رای به این اهالی نام‌آشنای سرزمین خود نیاز ندارید. آیا مهر تجربه، تخصص، پیشینه ممارست آنان در گره‌گشایی از مشکلات، مهارت‌های مدیریتی و انگیزه و شجاعت خدمت آنان را بر پیشانی بلندشان نمی‌بینید. آیا این همه نشانه با معیارهای مورد نظر مجلسیان منطبق نیست. هجوم برق و صاعقه را می‌بینید، بگذارید تا هرچه زودتر به میعادگاه خصم تورم و رکود رهنمون شوند.

 قدم دریغ مدارید: ایران سرزمین شماست و شما نمایندگان مردم این سرزمینید؛ آنان هم روندگان دایم و خستگی‌ناپذیر نماینده‌ای دیگر از ملتند. این جامه‌سپیدان مرد رهند که اینک بر گذر رای شما ایستاده‌اند. بگذارید این صاحبان عزم و اراده خدمت کنند؛ بگذارید با هیمه جان خود در کوره اقتصاد کشور بتابانند.
اقتصاددان*

برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر