کد خبر: ۲۰۳۸۱
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۱۹:۳۶
در روزهایی که تعداد مشتریان رسانه های گروهی روندی نزولی را طی می کند، انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد تعطیلات آغاز هفته آینده، به نجات بازار خبری آمد و موجب گرمی این بازار شد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که بخش های مختلف خبری صدا و سیما با استناد به اطلاعیه هیات وزیران، شنبه و یکشنبه آینده را تعطیل اعلام کردند. اما یکی دو روز بعد، یک مقام دون پایه دولت، این اخبار را تکذیب کرد.

محمد جعفر محمد زاده رییس دفتر معاون اول رییس جمهور گفت: با توجه به اینکه اجلاس وزرای خارجه کشور‌های عضو گروه جی 15 در روز‌های شنبه و یکشنبه آینده و اجلاس سران این گروه در روز دوشنبه در تهران برگزار خواهد شد، ستاد برگزاری این اجلاس در حال هماهنگی با وزارت آموزش و پرورش برای تعطیلی مدارس شهر تهران است. در صورت نهایی شدن این امر توسط وزارت آموزش و پرورش رسماً اعلام خواهد شد.

اودلیل این تصمیم را رفاه حال شهروندان تهرانی اعلام کرد؛ بی آن که مشخص کند برگزاری یک اجلاس سیاسی و تعطیلی مدارس در شرایطی که والدین آنها باید در محل کار خود حاضر شوند، چه تاثیری بر رفاه حال شهروندان تهرانی دارد.

او افزود: اخبار منتشر شده درباره تعطیلی ادارات دولتی در روز‌های شنبه و یکشنبه کاملاً‌ نادرست است و شایعات مطرح شده کاملا کذب است .

تعطیلی آموزش
هر چند پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، تعطیلی مراکز دولتی را طبق مصوبه 19 اردیبهشت هیئت دولت تکذیب و تعطیلی مدارس شهر تهران را هم احتمالی دانست اما مرتضی تمدن، استاندار تهران از تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های شهر تهران در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده خبر داد.

به گزارش فارس، بر اساس مصوبه روز19 اردیبهشت، هیئت دولت، در روزهای شنبه 25 و یکشنبه 26 اردیبهشت ماه، مراکز دولتی و آموزشی را در تهران تعطیل اعلام کرد.

در نخستین واکنش ها به این تصمیم، دانشگاه های تهران، صنعتی شریف و هنر اعلام کردند که در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل نیستند.

همچنین سه دانشگاه سطح شهر تهران تصمیم در این زمینه را به هیئت رئیسه دانشگاهها واگذار کرده اند و سایر دانشگاهها بر عدم تعطیلی تاکید کردند.

در حال حاضر سه دانشگاه خواجه نصیر، تربیت مدرس و شهیدبهشتی هنوز اطلاعیه رسمی در مورد وضعیت تعطیلی یا عدم تعطیلی دانشگاه را در روزهای یادشده اعلام نکرده اند و تصمیم گیری در این زمینه را به تصمیم هیئت رئیسه واگذار کرده اند.

در همین زمینه دانشگاه آزاد اسلامی نیز اعلام کرده است فعالیت های روزمره در بخش های اداری دانشگاه آزاد در روزهای شنبه و یکشنبه 25 و 26 اردیبهشت ادامه دارد و کلاس ها نیز تنها در روز 25 اردیبهشت ماه به دلیل تقارن کلاس ها با حوزه امتحانی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برگزار نمی شود.

بخشهای اداری دانشگاههای علم و صنعت، الزهرا (س)، صنعتی امیرکبیر و امام صادق (ع) اعلام کرده اند که این دانشگاه ها تعطیل نیستند و فعالیت آموزشی ادامه دارد.

دانشگاه جامع علمی کاربردی نیز اعلام کرده است تا پایان امروز تصمیم نهایی را اعلام خواهد کرد.

تعطیلی برای جی 15
رامین مهمان ‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز 19 اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرآنلاین در مورد تعطیلی‌ها گفته بود: ممکن است این تعطیلات برای برگزاری بهتر اجلاس گروه 15 در تهران باشد.

وی تاکید کرد: تشریفات و حفاظت از گروهای دیپلماتیک ،آمادگی بالا و برنامه‌ریزی دقیقی را می‌طلبد که ممکن است هیئت دولت تصمیم گرفته باشد برای بهتر برگزار کردن این اجلاس دو روز اول هفته آینده را تعطیل کند.

چهاردهمین اجلاس گروه 15 که ایران ریاست فعلی آن را برعهده دارد، روز دوشنبه 27 اردیبهشت با حضور روسای جمهوری و مقامات کشورهای هند، اندونزی، مالزی، سریلانکا، الجزایر، مصر، کنیا، نیجریه، زیمبابوه ، سنگال، ونزوئلا، برزیل، مکزیک،آرژانتین، شیلی ، کلمبیا، پرو، جاماییکا برگزار می‌شود. از شمارش تعداد این کشورها تعجب نکنید. گروه جی 15 که در سال 1989 به تاسیس شد، هم اکنون 19 عضو دارد اما با همان نام G15 شناخته می‌شود.

تعطیلی پایتخت‌ به بهانه یک کنفرانس در ایران تازگی ندارد. پیش از این روزهای هفدهم تا بیستم آذرماه 1376 با مصوبه هیأت وزیران دولت خاتمی به دلیل برگزاری هشتمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی، تمام وزارتخانه‌ها، سازمان ها و نهادها و مؤسسات دولتی و مراکز آموزشی در شهر تهران تعطیل شده بود.

اعتراض در شورای شهر
در جلسه روز گذشته شورای شهر تهران، عمده اعضای آن نسبت به تصمیم در مورد تعطیلی مدارس تهران در فصل امتحانات آخر سال به‌شدت اعتراض کرند.

محمدعلی نجفی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با طرح سئوالاتی از رئیس شورای شهر تهران جلسه را آغاز کرد.

او گفت: ظاهرا دولت آخر هفته را برای مدارس تعطیل اعلام کرده این در حالی است که اکثر مدارس به امتحانات میان‌ترم رسیده‌اند و روزهای پایان سال تحصیلی برایشان اهمیت زیادی دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: امسال سال همت و کار مضاعف نامگذاری شده اما عجیب است که چرا دو روز برای مدارس تعطیل اعلام شود.

چمران رئیس شورای شهر نیز در پاسخ به نجفی گفت: هیچ خبری از تعطیلات ندارم اما ظاهرا در هیات دولت در این زمینه اختلاف‌نظر وجود داشت اما بعد از آن به این نتیجه رسیدند که تعطیلات تنها برای مراکز آموزشی باشد؛ این بحث، بحث سیاسی کشور است.

شکیب رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر نیز در مقام دفاع از دولت تصریح کرد: در گذشته نیز زمانی که سران کشورهای اسلامی قرار بوده به تهران بیایند یک هفته را به طور کامل تعطیل می‌کردند اما در حال حاضر دو روز را تعطیل اعلام کرده‌اند.

در مقابل او اما بیادی نایب رئیس شورای شهر تهران نیز گفت: مردم از ما که نماینده شورای شهر هستیم سئوال می‌کنند و باید پاسخی داشته باشیم.

رئیس شورای شهر تهران که در این زمان از اظهارات اعضای شورای شهر عصبانی شده بود گفت:‌ باید وارد دستور جلسه شویم و وقت شورای شهر را نگیریم. بهتر است پاسخ خود را از هیات دولت بگیرید.

بیادی در پاسخ گفت: چطور این حرف را می‌زنید بالاخره باید به مردم پاسخ دهیم یا خیر؟

رئیس شورای شهر تهران به بیادی اعلام کرد: ممکن است مردم از شما در مورد نحوه کشته شدن فرزندان حضرت آدم سئوال کنند آیا باز می‌خواهید به آنها جواب دهید؟

پروین احمدی‌نژاد عضو شورای شهر نیز گفت: دوستان شورای شهر دوست دارند در تمام مسائل دخالت کنند.

رواج تنبلی
ایران به روایتی بعد از پرو و به قولی دیگر به تنهایی در مقام اول بیشترین تعطیلات رسمی سال در میان کشورهای جهان است و سنگاپور با 10 روز در رتبه آخر ایستاده است. جالب آن که سنگاپور در رده بندی های دیگر جهانی از جمله تجارت، تولید ناخالص ملی و میزان درآمد همیشه در رده های اول قرار دارد.

سال هاست که تعطیل بودن روزهای تعطیل در ایران مورد مناقشه صاحبنظران فن سیاست و اقتصاد و جامعه و فرهنگ است و موافقان و مخالفان آن در برابر هم صف آرایی کرده اند.

مخالفان که بیشتر کارشناسان اقتصادی هستند به آمارهای جهالنی استناد می کنند که نشان می دهد در روزهای قبل و بعد از تعطیلات ، تعداد تاخیرها؛ غیبت ها ترک های زود هنگام و مرخصی های متوالی زیاد می شود و میزان تولید ناخالص داخلی به صورت معناداری پایین می آید. این صاحبنظران ادعا می کنند که بر طبق محاسبات آنها در صورت کاهش تنها پنج روز از تعطیلات رسمی کشور بیش از 7000 میلیارد ریال از هزینه های دستمزدی که بابت روزهای تعطیل رسمی به اقتصاد مملکت تحمیل می شود کاسته خواهد شد.آثار و فشارهای مخرب ناشی از تعطیلات زیاد، شاید در بخش های دولتی متکی به چاه های نفت چندان نمایان نباشداما در بخش نصف خصوصی کاملا مشهود است.

در برابر این مخالفان هستند موافقانی اغلب از جنس مسئولان اجتماعی که مدعی اند تعطیلات رسمی قادر است کمک شایانی به افزایش روحیه شادی و شادمانی در میان مردم یک جامعه روبه توسعه نظیر ایران بکند.

میانگین کار مفید هفتگی در ایران فقط 6 تا 9 ساعت است، در حالی که این رقم در ژاپن 49 تا 60 ساعت و در کره جنوبی به 54 تا 72 ساعت می رسد. موافقان برای اثبات این ادعا کشور انگلستان را مثال می آورند که تعطیلاتش از ایران هم بیشتر است اما میزان بهره وری و کار آن قدر بالاست که جبران زیادی روزهای تعطیل را می کند.

البته در بعضی کشورها صنعت گردشگری در روزهای تعطیل آن رونق می گیرد که جبران مافات کرده عقب ماندگی اقتصادی حاصل از خوابیدن کار و تولید را ترمیم می کند. برای مثال تعطیلات در کشور فیلیپین توانسته میزان تولید را تا 5/3 درصد افزایش دهد که علت اصلی آن رشد صنعت گردشگری و توریسم شامل رستوران داری، هتل داری و حمل و نقل در این کشور است.

تعطیلی دو روزه تهران درحالی صورت می گیرد که بنا بر نامگذاری سال جاری به سال «همت مضاعف و کار مضاعف» از سوی مقام معظم رهبری درابتدای سال، سخن بر سر کوتاه و کم کردن تعطیلات مطول برای گسترش بیشتر فعالیت های جمعی و عمومی در کشور بود.

اکنون اما دولت دراقدامی کم سابقه باتعطیل کردن دو روز و پیوند آن با تعطیلات دیگر، درحد خود شوکی بزرگ به مناسبات اقتصادی و اجتماعی وارد ساخته است. اخذ تصمیمات خلق الساعه و شوک واردکردن به نظام ها و ساختارهای اجتماعی و معطل ساختن امور اجرایی آنقدر که زیان آفرین است، ثمردهی ندارد.

فراموش نکرده‌ایم که رهبر معظم انقلاب در چند سال گذشته بارها بر این نکته تاکید فرمودند که باید نسبت به فراوانی تعطیلات کشور فکری بشود.

چندی پیش معاون اول رئیس جمهور ضمن تاکید بر کاهش تعطیلات در کشور به بررسی آثار اقتصادی - اجتماعی تعطیلات در کشور پرداخت. او از رکود کارهای اداری و اقتصادی کشور؛ سرگردانی مردم بخصوص آنانکه برای کارهای اداری یا اقتصادی به تهران یا شهرهای دیگر رفته‌اند؛ کاهش بهره‌وری در بخش‌های مختلف جامعه ؛ اخلال در روند جاری امور کشور؛ عقب افتادگی در کارها و هزینه کردن بیت‌المال و منابع ملی بدون کمترین بهره برداری برای رسیدن به چشم انداز 20 ساله به عنوان مهم ترین مشکلات ناشی از تعطیلات گسترده در کشور یاد کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: