کد خبر: ۲۰۴۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۵:۴۴
کنفدراسیون فوتبال آسیا Asian Football Confederation مسئول فوتبال آسیا است.این کنفدراسیون هم اکنون استرالیا را نیز شامل خود دارد. ای اف سی در سال 1954 درمانیل فیلیپین تأسیس شد. مقر این سازمان در بوکیت جلیل کوالالامپور مالزی قرار دارد.

به گزارش «شفاف»، رئیس کنونی این سازمان محمد بن حمام قطری است. "محمد بن همام" رييس قطري AFC در حالي با شيخ "سلمان" بحريني بر سر کرسي اين کنفدراسيون در کميته اجرايي فدراسيون بين المللي فوتبال (فيفا) رقابت مي‌کندکه اين انتخابات قرار است روز 8 مه (18 ارديبهشت) در بيست و سومين کنگره کنفدراسيون فوتبال آسيا در کوالالامپور برگزار شود.

اين نزاع قدرت، چالش جالبي را براي فدراسيون فوتبال ايران به وجود آورده است.

از سويی بن همام کارنامه مثبتي براي فوتبال ايران در چنته دارد.

وي در سال 2007 قبل از بازي‌هاي آسيايي وقتي ايران توسط فيفا محروم شد، به حمايت از فوتبال ايران پرداخت.

علاوه بر اين، رايزني فدراسيون فوتبال ايران با بن همام منجر به حضور چهار تيم از ايران در مسابقات ليگ قهرمانان باشگاه‌هاي آسيا در سال 2009 شد.

همین دلایل مسئولان فوتبال ایران را بر آن داشت تا به حمایت از بن همام قطری بپردازند.

از همین رو مسئولان فدراسیون فوتبال طی جلسات و مذاکرات متعدد حمایت همه جانبه خود از نماینده قطری را ابراز نمودند.

اما خبر ها نشان داد برای نخستین بار بن‌همام اعلام کرد که شاید از حضور در انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا انصراف بدهد. بن‌همام در این باره گفت: «اگر مردم آسیا بر این باورند که کارهای من مثمرثمر نیست و آنها فکر می‌کنند که کس دیگری می‌تواند نظرات‌شان را بهتر انجام دهد، مشکلی نیست. این یک رای اعتماد است و من نمی‌خواهم برای دو سال دیگر خودم را تحمیل کنم.»

این تصمیم بن همام اشتباه فدراسیون فوتبال را نشان می داد که به احتمال قوی شرایط دشواری را در سال جاری پیش‌روی فوتبال ایران قرار خواهد داد

بنا بر این گزارش، اما از سوی دیگرعلی‌آبادی و شیخ حمد ، رئیس شورای المیک آسیا و از طرفداران شیخ سلمان در جلسه‌ای توافق کردند که علی‌آبادی برای رسیدن به کمیته بین المللی المپیک ioc تلاش کند

در دیدار روزشنبه محمد علی آبادی میزبان مرد کویتی بود که برای جلب حمایت از شیخ سلمان بحرینی در انتخابات کنفدراسیون آسیا به تهران آمده بود. علی کفاشیان ، رئیس فدراسیون فوتبال و محمد رضا رحیمی رئیس فدراسیون هندبال دو مقام بلندپایه مذاکره کننده ایرانی همراه با علی آبادی و افشارزاده بودند. بحث مهم این نشست انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا بود. جایی که بن همام قطری رئیس فعلی باید رقابت کند با صف سابق حامیانش یعنی کشورهای دیگر عربی. البته درحالی که انتظار می رفت مرد قطری قدرت بی چون و چرای آسیا باشد اما حالا رقیب با استفاده از لابی سیاسی سعی در کنار زدن بن همام دارد.

با این وجود پیشنهاد شیخ حمد بقدری برای علی آبادی وسوسه انگیز بود که خیلی زود دست برادری با شیخ حمد را بفشارد و بگوید:« ‌دیدگاه‌های ما با دیدگاه‌های شیخ احمد نزدیک است. هر دو طرف تمایل دارند که در مدیریت ورزشی آسیا و جهان نقش بسزایی ایفا کنند و این نظر مشترک است.»
پیشنهاد حضور رئیس کمیته ملی المپیک ایران درکمیته بین المللی المپیک که رویایی بزرگ برای علی آبادی است و می تواند او را در صف مردانی چون مصطفی هاشمی طبا قرار دهد؛

این در حالی است که شيخ سلمان تاکنون از حمايت زيادي در بين مقامات فوتبال ايران برخوردار نبوده است .

اخیرا رقابت شیخ سلمان بن خلیفه رییس فدراسیون فوتبال بحرین با محمد بن همام ، رئیس قطری ای اف سی، بر سر ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا و به تبع آن عضویت در کمیته اجرایی فیفا، کشورهای آسیایی را عملا به دو گروه حامی بن همام و طرفدار شیخ خلیفه تقسیم کرده و با نزدیک تر شدن به روز برگزاری مجموع عمومی ای اف سی و برگزاری انتخابات در روز 8 می، این اختلافات شدت یافته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار