کد خبر: ۲۰۷۲
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۰:۳۹

سخنگوی سابقه دار کارگزاران در اهانت علیه احمدی نژاد، به بهانه تبلیغات به نفع میرحسین موسوی، رئیس جمهور اصولگرا را خطرناک تر از بنی صدر خواند.

به هاشمى که ضربه زدى ببينيم با موسوى چه مى کني؟! (خبر ويژه)

سخنگوی سابقه دار کارگزاران در اهانت علیه احمدی نژاد، به بهانه تبلیغات به نفع میرحسین موسوی، رئیس جمهور اصولگرا را خطرناک تر از بنی صدر خواند.

حسین مرعشی که به بهانه آغاز به کار ستاد موسوی در بندرعباس حضور یافته بود، با حمله به احمدی نژاد و دولت گفت: رفتارهای دولت احمدی نژاد از بنی صدر خطرناک تر است و مردم باید با حضور در انتخابات به کسانی که به اصالت نظام تنه می زنند سیلی بزنند(!)

مقایسه احمدی نژاد با بنی صدر در حالی است که بنی صدر به خاطر موضع ضدانقلابی و لیبرالش به خدمت آمریکایی ها درآمده بود و مرعشی نیز پیش از این تصریح کرده «کارگزاران حزبی لیبرال است» و «اسلام نظام حقوقی و سیاسی و اقتصادی ندارد». سخنان بی ادبانه مرعشی در تبلیغات زنده تلویزیونی (سال 84) علیه احمدی نژاد لطمه جدی به آقای هاشمی رفسنجانی زد.

مرعشی در ادامه سخنانش در بندرعباس با شبهات برخی از حضار نسبت به تبار سیاسی میرحسین موسوی و اصلاح طلب بودن وی مواجه شد. سخنگوی کارگزاران از این شبهه ها ابراز نگرانی کرد و گفت: من از جوانان اصلاح طلب می خواهم برای از بین بردن تردیدهایشان درباره موسوی، تبار سیاسی وی را مطالعه کنند تا بفهمند موسوی در واقع بنیانگذار جریان چپ است و تمام سردمداران اصلاحات اعضای کابینه وی بوده اند.

سخنگوی کارگزاران در اظهارات مغشوش خود توضیح نداد در حالی که حزب متبوعش به عنوان جریانی سوپر راست از مواضع چپ ابراز برائت می کند، با چه منطقی برای اثبات اصلاح طلب بودن موسوی، به سابقه چپ گرایی وی استناد می نماید!


حيف که دم خروس بيرون زده! (خبر ويژه)

کروبی ضمن انتقاد به تخریب چهره دیگران در فعالیت های انتخاباتی، طیف تندروی جبهه اصلاحات را به دلیل اقدام به تضعیف خویش مورد اعتراض قرار داد.

به گزارش روزنامه اعتماد ملی، مهدی کروبی که در جمع رؤسای ستادهای انتخاباتی اش صحبت می کرد، ضمن انتقاد به تحرکات تخریب گرایانه برخی جریان های اصلاح طلب، خاطرنشان کرد: «طرح این مباحث که کاندیدایی پایگاه رای ندارد برنامه ای حساب شده از سوی یک جریان خاص است که نباید توجه کرد. ایشان اگر اعتقادی به کار ندارند، در این مدت انتخابات فعالیتی نکنند و به تضعیف دیگران نپردازند».

این اظهارنظر کروبی در حالی صورت گرفت که خود وی در ادامه صحبت هایش به تخریب دکتر احمدی نژاد به عنوان یکی از نامزدهای انتخابات آتی پرداخت و گفت:«من بارها به استفاده از بیت المال برای کارهای تبلیغاتی از سوی دولت اعتراض کرده ام... من نسبت به این تخلفات انتخاباتی تذکر می دهم و در صورت لزوم با نگارش نامه اعتراض می کنم ولی واقعیت این است که اکنون همه امکانات در اختیار این جریان است و ما چیزی در اختیار نداریم.»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیانی سرشار از نا امیدی، از گسستگی میان هوادارانش خبر داد و ابراز داشت: «آنچه مسلم است دولت با شدت و جدیت کار می کند ولی متأسفانه ما اکنون درگیر یک سری مسائل در درون مجموعه خودمان هستیم.»


بازى گورباچف-يلتسين با کروبى و موسوي! (خبر ويژه)

عضو مرکزیت حزب مشارکت، دبیرکل حزب اعتمادملی را غضنفر خواند. سعید حجاریان ضمن انتقاد شدید از کروبی به دلیل عدم کناره گیری از انتخابات گفته است که هرگز نمی گذارم اصلاح طلبان از وی حمایت کنند.

حجاریان همچنین گفته است: غضنفری به نام کروبی وجود دارد که نه به شورای حکمیت و نه به نظرسنجی و نه به هیچ مکانیسمی تن نمی دهد و تحت هیچ عنوان حاضر به کناره گیری نیست.
وی با بیان این که اصلاح طلبان پایگاه اجتماعی سال های 76 را ندارند، مخالفت خود با حضور مجدد خاتمی در صحنه انتخابات را اعلام کرده و او را به دلیل این تصور که «به راحتی می تواند پیروز انتخابات شود» مورد انتقاد خوانده است.

گفته می شود با توجه به حمایت احزاب اصلی مدعیان اصلاحات (سازمان مجاهدین، کارگزاران، مشارکت و مجمع روحانیون) از موسوی، کروبی نهایتاً مجبور است کناره گیری کند اما در عین حال برخی از افراطیون وابسته به همین احزاب با جمع شدن به گرد کروبی- و با اطلاع از برنامه ریزی افراطیون درباره وی - پروژه «هل دادن موسوی به سمت تندروی و اتخاذ مواضع افراطی» از طریق کروبی را دنبال می کنند.

در این پروژه ابتدا کروبی تشویق به اتخاذ مواضع تند نظیر تغییر قانون اساسی، حذف نظارت استصوابی و... می شود با این توجیه که «اگر شما مایلید نامزد نهایی اصلاح طلبان باشید، باید مواضعی قاطع تر و روشن تر اتخاذ کنید». در این چرخه رادیکالیسم، موسوی برای ماندن در گود رقابت و با این پیام که «نامزد نهایی شما هستید اما ترجیح شما بر کروبی باید توجیه داشته باشد»، به سمت اتخاذ مواضعی رادیکال تر از کروبی هل داده می شود! و این در حالی است که موسوی نگران است با از حد گذراندن مواضع رادیکال، بد گمانی اصولگرایان و نظام نسبت به خود را شدت بخشد.

افراطیون که هماهنگ با خارج عمل می کنند می گویند با مواضع فعلی نامزدهای اصلاح طلب فضا کاملاً سرد! است و برای جلب حامیان سابق که اکنون هیچ اعتمادی به این جریان ندارند، باید بحث های تند را داغ کرد که چاره آن هل دادن- غیر ارادی و ناآگاهانه- نامزدهای این جریان از سوی همدیگر است.

رضا تقی زاده همکار رادیو فردا، بی بی سی و دویچه وله طی تحلیلی در سایت ضدانقلابی ایران امروز با اشاره به سردی فضا برای جریان رادیکال می نویسد: حضور موسوی نیز تاکنون از ایجاد موج محسوس در افکارعمومی بازمانده است. در سمت دیگر این معرکه، کروبی قرار دارد که برخلاف دست بسته موسوی، کارتهای خود را رو کرده است. او آشکارا از تلاش خود، در صورت پیروزی، بمنظور اصلاح قانون اساسی یاد می کند. او اعلام داشته که مخالف نظارت استصوابی است و از نظارت داخلی و خارجی بر جریان انتخابات، با هدف صیانت از رای مردم، استقبال می کند. او اعلام داشته که از جریان آزاد انتشار اطلاعات حمایت خواهد کرد، که مخالف انحصار نظام در مالکیت و مدیریت رادیو و تلویزیون است، که تلویزیون های خصوصی را اجازه کار خواهد داد، تلویزیونهای ماهواره ای را تعطیل نخواهد کرد...! کروبی می داند که برای انتخاب شدن، نیازمند رایی است که هرگز به نام او نوشته نخواهد شد.
وی به رغم ابراز ناامیدی نسبت به نامزدهای اصلاح طلبان نوشت: در این گردونه کوچک، حمایت طرفداران درون سازمانی اصلاحات از دست باز کروبی، در مقابل دست همچنان بسته مانده موسوی، دست کم موجب خواهد شد که نامزد اصولگرای طرفدار اصلاحات اخلاقی و اقتصادی، به تدریج در خودداری از دادن وعده به مردم تجدیدنظر کند.

آمریکایی ها پیش از این شیوه تحریک نامزدها به تندروی از طریق یکدیگر را بین گورباچف و یلتسین در شوروی سابق به اجرا گذاشته بودند. استراوب تالبوت از همکاران وزارت خارجه آمریکا که در پوشش مدیر مجله تایم در مسکو فعالیت می کرد در خاطرات خود از این سناریو می گوید «نقش ها تقسیم شده بود. گروهی از فعالان آمریکایی با گورباچف و برخی دیگر با یلتسین در تماس مداوم بودند. به گورباچف اطمینان داده می شد که در نهایت طرف او را خواهیم گرفت و همزمان یلتسین را تشویق می کردند که اگر او بر ضعف های ساختاری جماهیر شوروی تاکید کند، از او حمایت خواهیم کرد.»


نمى شود ماه عسل رفت با 5 دهک پايين مشکل داريم! (خبر ويژه)

مشاور موسوی و خاتمی، مشکل بزرگ اصلاح طلبان در انتخابات را 5 دهک پایین جامعه دانست!
به گزارش ایلنا و ایرنا محمدرضا تاجیک طی سخنانی در نشست دانشجویی ستاد میرحسین موسوی گفت: ما باید بتوانیم بر فقدان قدرت پشت گفتمان خود فائق آییم. مشکل بزرگ اصلاح طلبان چهار، پنج دهک پایین جامعه است. ما آنجا شبکه انسانی نداریم.

وی با اشاره به اختلافات پیش آمده پس از کناره گیری اجباری خاتمی گفت: نباید اجازه دهیم این مسائل حزبی شود. به هر حال امروز آقای خاتمی پشت سر مهندس موسوی ایستاده و ایجاد کدورت و سنگینی فضا به نفع هیچ کس نیست.

تاجیک با نگرانی از دیدار اخیر رئیس جمهور با ایرانیان مقیم خارج یاد کرد و آنها را «ایرانیان سکولار»؟! معرفی کرد.

وی همچنین در همایش سخنرانان حامی خاتمی تصریح کرد: ماه عسل گفتمان های زیبا گذشته است. ما اکنون نیازمند گفتمانی هستیم که از درون آن برنامه ها را بیرون بکشیم. این گفتمان نباید صرفاً به آینده های دور نگاه کند و آینده زیبایی را ترسیم کند. بلکه باید به زندگی روزمره مردم بیاید و مردم آن را لمس کنند.

مشاور موسوی و خاتمی گفت: ما باید نشان دهیم موسوی حامل یک گفتمان است و فاقد گفتمان نیست.


ترديد در راى آورى بدل خاتمى (خبر ويژه)

توصیه های خاتمی به موسوی در دیدار پنج شنبه گذشته، از نگرانی نامزد انصرافی اصلاح طلبان نسبت به شیوه تبلیغاتی موسوی حکایت می کند.

براساس اخبار منتشره، خاتمی در ملاقات مذکور از موسوی خواسته در روش های تبلیغاتی خود تجدیدنظر کرده و با اصلاح و تغییر روش های انتخاباتی، شعارهای ملموس تری را در سخن گفتن با مردم برگزیند. به گزارش «جهان» و «الف»، خاتمی همچنین از موسوی خواسته در مقابل انتقادها سکوت کند و رفتار واکنشی نشان ندهد. به نظر می رسد تجربه خاتمی در اتخاذ مواضع شبه روشنفکرانه و دور افتادن از واقعیت های ذهن و زندگی مردم باعث توصیه های اخیر شده باشد.
خاتمی همچنین از موسوی خواسته کروبی را مدیریت کند چرا که اگرچه فعلا به حاشیه افتاده اما باید به نحوی از او خواست کنار بکشد، ولو گفتن این که «اگر لازم است من کنار بکشم.»

عدم اقبال جدی به نامزد مورد حمایت خاتمی و برآورده نشدن توقع اصلاح طلبان باعث شده تا طیفی از این مجموعه درباره لزوم حذف کروبی تردید کنند و این پرسش را مطرح سازند که اگر کروبی کنار رفت و موسوی هم تا آخرین روزها نتوانست موج حداقلی ایجاد کند، آیا همچنان باید به پای او نشست؟
در همین زمینه عیسی سحرخیز از عناصر افراطی، به سایت «تریبون» گفت: هر کدام از این دو بزرگوار دارای اهداف و برنامه های تا حدودی متفاوت هستند و به صورت کلی نمی توان گفت که کدام یک در صورت پیروزی اهداف اصلاح طلبانه را بهتر پیش خواهند برد اما در مجموع آقای کروبی به خاطر نقش موثری که در سال های اخیر داشتند در میان مردم بیشتر به عنوان یک چهره اصلاح طلب شناخته شده هستند، به خصوص که آقای میرحسین موسوی نیز تاکنون بر این که نامزد جناح خاصی نیستند تاکید داشته اند و نمی خواهند خود را به عنوان کاندیدای جریان خاصی معرفی کنند.

از سوی دیگر محمدرضا یزدان پناه از روزنامه نگاران زنجیره ای، کروبی را متهم به خراب کردن پل های پشت سر کرد و نوشت: اگر این طور نبود شاید توافق با او برای اصلاح طلبان آسان تر از حمایت از میرحسین بود که هم با ورودش به عرصه، خاتمی را از دور خارج کرد و هم حتی خود به اصلاح طلب بودنش واقف نیست.

اما احمد شیرزاد عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم، این وضعیت اضطراری و حمایت اجباری از موسوی را این گونه توضیح می دهد که «کناره گیری خاتمی ایام عید را به کاممان زهرمار کرد... با وجود این که خاتمی مفقود است اما باز هم ارادتی به کروبی نیست. خلاصه ماییم و موسوی.

رویدادهای عرصه سیاست و دست تقدیر همه پل های پشت سرمان را خراب کرده است... بدون تردید موسوی بازنده، کار چندانی پیش نخواهد برد. شاید علت تردید احزاب و شخصیت ها در اعلام حمایت از موسوی در هفته های اول بعد از کناره گیری خاتمی همین امر بود که از او انتظار نداشتند با شعار و شیوه ای به عرصه بیاید که کمترین احتمال بردی به همراه ندارد. موسوی نیز نباید تردید کند که اگر آرایی به سبدش ریخته شود عمدتا آرای اصلاح طلبان است به همین دلیل موسوی دست به عصا که یکی به نعل بزند و یکی به میخ قابل حمایت نبود. خوشبختانه به نظر می رسد مهندس این را خوب فهمیده و جدی جلو آمده است.


عزا (گفت و شنود)

گفت: یکی از مدعیان اصلاحات در همایش حامیان مهندس موسوی گفته است مشکل اصلی ما آن است که 5 دهک پائین جامعه یعنی مردم تهی دست و کم درآمد از اصلاح طلبان دل خوشی ندارند.
گفتم: یکی دیگر از همین مدعیان هم گفته است طی 8 سال حاکمیت خود کار چندانی برای مردم انجام نداده ایم و نمی توان امیدی به رویکرد آنان به اصلاح طلبان داشت!

گفت: عضو مرکزیت یک گروه اصلاح طلب هم گفته است اصلاحات سر ندارد.

گفتم: عضو مرکزی یک تشکل دیگر مدعی اصلاحات نیز اعلام کرده که از پیروزی ناامیدیم. باید به همان نقش اپوزیسیون ادامه دهیم.

گفت: با این حساب چرا اینهمه پول خرج می کنند و ستاد می زنند و نشریه اجاره می کنند و سفر تبلیغاتی می روند و...؟!

گفتم: چه عرض کنم؟!گدایی در خانه ای را زد و به بچه صاحبخانه که در را باز کرده بود گفت؛کمی پول بدهید. بچه گفت؛ پولی نداریم. پرسید؛ اندکی نان بدهید، جواب داد خودمان هم گرسنه ایم. گدا گفت؛ پیراهن نیمدار بدهید، جواب داد؛ نداریم، خودمان هم برهنه ایم. گدا، گفت برو به پدرت بگو بیاید. بچه گفت؛ پدرم به مجلس عزای یکی از دوستانش رفته است. گدا گفت؛ برو بگو بیاید که عزای واقعی در خانه خودتان است!!
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: