کد خبر: ۲۰۹۴
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۵:۳۰

براساس برخي آمارهاي رسمي در زمان حاضر ‌گندم با سرانه مصرف حدود 190 کيلوگرم در سال، نقش محوري در امنيت غذايي جامعه ايران دارد. به موازات 30 درصد اراضي کشور زيرکشت گندم بوده و بالاترين يارانه کشور به آرد و نان تعلق دارد.

در صورت تحقق پيش بيني وزير جهاد کشاورزي مبني بر توليد 15 ميليون تن گندم در سال زراعي جاري، ‌کشورمان پس از دو سال خشکسالي، بار ديگر از واردات اين کالاي استراتژيک بي نياز خواهد شد.

به گزارش ايرنا، براساس برخي آمارهاي رسمي در زمان حاضر ‌گندم با سرانه مصرف حدود 190 کيلوگرم در سال، نقش محوري در امنيت غذايي جامعه ايران دارد. به موازات 30 درصد اراضي کشور زيرکشت گندم بوده و بالاترين يارانه کشور به آرد و نان تعلق دارد.

** روند واردات
نگاهي به آمار واردات نشان مي دهد ايران در سال 77 با واردات شش ميليون و 800 هزار تن گندم بزرگترين واردکننده گندم در جهان بود و سه سال بعد از آن نيز به طور متوسط سالانه چهار ميليون تن گندم وارد کشور شد.

جشن خودکفايي گندم کشور را از واردات بي نياز اما خشکسالي هاي پي در پي طي دو سال زمينه واردات گندم را به داخل فراهم کرد.

اما نکته مهم اينکه،‌ سالانه 11 ميليون تن گندم به عنوان اصلي ترين نياز غذايي در کشور مصرف مي شود، در دوران جشن خودکفايي و سال هاي بعداز آن، ميزان توليد گندم از 11 ميليون تن هم گذشت.

** هفتمين مصرف کننده جهان

دفتر آمار وزارت کشاورزي آمريکا در تازه ترين آمار خود درسال جاري (88)، ‌از ايران به عنوان هفتمين مصرف کننده گندم جهان نام برده است.

براساس اين گزارش، جمهوري اسلامي ايران با سرانه مصرف 194 کيلوگرم در سال به عنوان هفتمين مصرف کننده بزرگ گندم در سطح جهان شناخته شد.

در ميان کشورهاي جهان استراليا که يکي از بزرگترين توليدکنندگان گندم است، از نظر مصرف گندم در جايگاه نخست جهان قرار گرفته است.

سرانه مصرف گندم در استراليا 308 کيلوگرم در سال است که اين بالاترين سرانه مصرف گندم در سطح جهان محسوب مي شود.

روسيه با مصرف سرانه 247 کيلوگرم و ترکيه با مصرف سرانه 244 کيلوگرم نيز به ترتيب رتبه هاي دوم و سوم را از اين نظر به خود اختصاص داده اند.

کانادا با مصرف سرانه 234 کيلوگرم، اوکراين با مصرف سرانه 206 کيلوگرم و الجزاير با مصرف
سرانه 201 کيلوگرم به ترتيب در رتبه هاي چهارم تا ششم قرار گرفته اند.

براساس اين گزارش ايران نيز با مصرف سرانه 194 کيلوگرمي رتبه هفتم جهان را از نظر حجم بالاي مصرف گندم به خود اختصاص داده است.

** واردات گندم در سال 87

ايران در سال 87 معادل 904 ميليون و 794 هزار و 177 کيلوگرم گندم (کمتر از يک ميليون تن) به ارزش 356 ميليون و 220 هزار و 166 دلار از ايالات متحده آمريکا وارد کرد.

براساس آمارهاي رسمي از گمرک، کشورمان در سال 87 در مجموع 5 ميليارد و 919 ميليون و 480 هزار و 564 کيلوگرم گندم از 15 کشور دنيا وارد کرده که در اين ميان سوئيس، کانادا و ايالات متحده آمريکا به ترتيب در رتبه هاى اول تا سوم قرار گرفته اند.

همچنين سوئيس با صادرات يک ميليارد و 506 ميليون کيلوگرم به ارزش 532 ميليون و 323 هزار و 980 دلار در رتبه اول، کانادا با صادرات يک ميليون و 378 ميليون کيلوگرم به ارزش 511 ميليون و 555 هزار و 411 دلار در رتبه دوم و ايالات متحده آمريکا با صادرات 904 ميليون و 794 هزار کيلوگرم به ارزش 356 ميليون و 220 هزار و 166 دلار در رتبه سوم قرار گرفته اند.

آلمان، روسيه، فرانسه، قزاقستان، اتريش، آرژانتين، استراليا و امارات متحده عربى، انگليس، لبنان، ازبکستان و ترکيه از جمله ديگر کشورهايى هستند که ايران مبادرت به انجام واردات گندم از آنها کرده است.

** کارگروه کنترل بازار واردات

در اوايل امسال 88 ‌نيز کارگروه کنترل بازار‌ ‌واردات دو ميليون و 180 هزار تن گندم مازاد بر پنج
ميليون تن موضوع مصوبه خرداد ماه‌‌ ‌سال گذشته را به تصويب رساند ‌که بدين ترتيب مجوز واردات‌ ‌گندم در سال جاري‌ ‌با بيش از دو ميليون تن افزايش به هفت ميليون تن مي‌رسد‌‌.‌

براساس مصوبه اخير نمايندگان ويژه رييس‌جمهور در ‌اين کارگروه، دو ميليون و 180 هزار تن گندم مازاد بر پنج ميليون تن‌‌ ‌موضوع مصوبه خردادماه سال پيش با هدف جبران کسري گندم مصرف خبازي در سال 88 به تصويب رسيده است.

بنابراين شرکت بازرگاني دولتي ايران مجوز واردات هفت ميليون تن گندم را دريافت کرده است‌‌.‌

در مصوبات سال جديد شرکت بازرگاني دولتي‌ ‌مجاز است نسبت به واردات پنج ميليون تن گندم اقدام کند‌. ‌

مديرعامل شرکت بازرگاني دولتي پيشتر درباره چگونگي واردات اين ميزان گندم مورد‌ ‌نياز کشور گفته بود: ميزان واردات بر حسب تشخيص و نياز خواهد‌ ‌بود و برنامه‌ريزي متناسب با نياز و مصرف کالاهاي اساسي انجام مي‌شود.

"‌مجيد پارسانيا"‌ افزود: از‌ ‌آنجا که برنامه‌هاي سال جديد از سال قبل پيش‌بيني شده بود، مقاديري از گندم مورد‌ ‌نياز سال جديد در برنامه‌ واردات قرار گرفته که به مرور تحقق مي‌يابد.‌

معاون وزير بازرگاني درباره عملکرد سال 87 اين‌‌ ‌شرکت در حوزه‌ واردات کالا، گفت: از مجموع واردات و خريد داخلي مورد نياز کشور حدود‌ ‌‌5/10‌‌ ‌ميليون تن گندم مورد نياز کشور تأمين شد‌‌‌.‌‌

معاون وزير بازرگاني درباره وضعيت خريد تضميني گندم تا پايان سال 87 گفت: خريد تضميني
گندم همانند سال‌هاي گذشته انجام گرفت.

عملکرد سال 87 شرکت بازرگاني دولتي نشان مي دهد از مجموع واردات و خريد داخلي مورد نياز کشور حدود‌ ‌‌5/10‌‌ ‌ميليون تن گندم مورد نياز کشور تأمين شد‌‌‌.‌‌
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: