کد خبر: ۲۰۹۶
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۸۸ - ۱۶:۱۰

اين ستاره اكشن‌كار آسيايي روز قبل در يك نشست تجاري گفته بود مردم چين و هنك كنگ نيازمند آن هستند تا توسط دولت مركزي كنترل شوند. اين اظهارات سر و صداي خيلي زيادي در هنك كنگ و تايوان به پا كرده و باعث اعتراض چهره‌ها و شخصيت‌هاي سرشناس اجتماعي در اين كشورها شده است.

اظهارات اخير «جكي چان» درباره كنترل مردم چين و هنگ‌كنگ باعث جنجال تازه‌اي در آسياي جنوب شرقي شده است.

به گزارش فارس، اين ستاره اكشن‌كار آسيايي روز قبل در يك نشست تجاري گفته بود مردم چين و هنك كنگ نيازمند آن هستند تا توسط دولت مركزي كنترل شوند. اين اظهارات سر و صداي خيلي زيادي در هنك كنگ و تايوان به پا كرده و باعث اعتراض چهره‌ها و شخصيت‌هاي سرشناس اجتماعي در اين كشورها شده است.

«يونگ ووك هونگ» يكي از رهبران جنبش دموكراسي در هنگ‌كنگ در واكنش تندي نسبت به اظهارات «جكي چان»، گفت: سخنان او توهيني به مردم چين است. مردم چين حيوانات دست پرورده خانگي نيستند كه نيازي به كنترل داشته باشند. جامعه چين به شدت نيازمند يك سيستم دموكراتيك است تا بر اساس آن حق اعتراض داشته باشد و بتواند از يك قانون مترقي بهره‌‌مند شود.

يكي از حقوقدانان برجسته چين نيز اظهارات «جكي چان» را نژادپرستانه ارزيابي كرد و گفت: مردم سراسر جهان قانون‌گذار اصلي كشورهاي خود هستند و دولت‌هاي خود را هدايت و رهبري مي‌كند چرا مردم چين نبايد از چنين حق انساني برخوردار باشد. در هنگ كنگ هم اعتراضات زيادي به اظهارات چان شد. روشنفكران و حقوقدانان تايواني هم به شدت سخنان چان را محكوم كردند. كشور تايوان كه سال 1949 و بعد از يك جنگ داخلي از چين جدا و مستقل شد اظهارات چان را ارتجاعي و نژادپرستانه ارزيابي كرده است.

يك حقو‌ق‌دان برجسته تايواني در اين رابطه گفت: «جكي چان» خودش طرفدار آزادي و دموكراسي است و آزادي و دموكراسي را براي خودش مي‌خواهد، پس چطور مي‌شود كه وقتي صحبت جامعه چين، هنگ كنگ و تايوان مي‌شود او به طرفداراي از استبداد مي‌پردازد و مي‌گويد مردم اين كشورها بايد توسط قانون‌گذاران دولتي تحت كنترل قرار بگيرد.

وي در ادامه گفت: اين اظهارات نشان مي‌دهد كه «جكي چان» هنوز معني دموكراسي را نفهميده است.

تحليل‌گران سياسي روز قبل پس از اظهارات تند «جكي چان» در ارتباط با كنترل مردم چين و هنگ كنگ توسط دولت مركزي پيش بيني كرده است كه اين حرف‌ها با واكنش شديد منفي مردم و نيروهاي اجتماعي سه كشور فوق رو به رو شود.

نكته جالب اين است كه «جكي چان» هم‌گام كشتار دانشجويان چيني توسط ارتش در ميدان «تيان‌من» در ژوئن سال 1989 به دفاع از دانشجويان پرداخت.

«جكي چان» در زمان برگزاري بازي‌هاي المپيك چين در سال گذشته مشاركت فراواني در دو مراسم افتتاحيه و اختتاميه آن داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: