کد خبر: ۲۱۲۰
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۸:۳۰

نتايج اين تحيق به دانشمندان فرصتي مي‌دهد تا دريابند كه در يك بزن بزن كيهاني يعني زماني كه برخي از بزرگترين اجرام اسماني در كائنات با يكديگر برخورد مي‌كنند، چه اتفاقي رخ مي‌دهد. اين اطلاعات با استفاده از داده‌هاي رصدخانه پرتوايكس چاندرا متعلق به ناسا، تلسكوپ فضايي هابل و رصدخانه كيك در هاوايي بدست آمده است.

دانشمندان علم نجوم با تركيب اطلاعات حاصل از سه تلسكوپ مختلف پرجمعيت ترين برخورد مجموعه‌هاي كهكشاني را شناسايي كرده‌اند.

به گزارش ايسنا، نتايج اين تحيق به دانشمندان فرصتي مي‌دهد تا دريابند كه در يك بزن بزن كيهاني يعني زماني كه برخي از بزرگترين اجرام اسماني در كائنات با يكديگر برخورد مي‌كنند، چه اتفاقي رخ مي‌دهد. اين اطلاعات با استفاده از داده‌هاي رصدخانه پرتوايكس چاندرا متعلق به ناسا، تلسكوپ فضايي هابل و رصدخانه كيك در هاوايي بدست آمده است.

با اين اطلاعات اختر شناسان توانستند ژئومتري و حركت سه بعدي را در منظومه‌اي موسوم به "MACSJ 0717" شناسايي كنند.

اين منظومه حدود 4/5 ميليارد سال نوري از زمين واقع شده است.

محققان دريافته‌اند كه چهار مجموعه كهكشاني مجزا در يك تلفيق سه گانه حضور دارند و اين نخستين باري است كه چنين پديده‌اي به طور مستند به ثبت رسيده است.

مجموعه‌هاي كهكشاني بزرگترين اجرام آسماني هستند كه با نيروي جاذبه در كائنات نگه داشته شده‌اند. در منظومه "MACSJ 0717"، جرياني از كهكشانها، گاز و مواد غباري در حال ريختن به درون منطقه‌اي است كه هم اكنون مملو از كهكشان است. مثل يك آزادراه كه خودروها از آن به درون يك پاركينگ پر از خودرو تخليه مي‌شوند اين جريان كهكشانها باعث شده ست كه پشت سر هم انفجار و برخورد رخ دهد.

اختر شناسان مي‌گويند: اين منظومه نشان مي‌دهد كه چطور مجموعه‌هاي كهكشاني عظيم با محيط خود در مقياسهاي چند ميليون سال نوري تعامل مي‌كنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: