کد خبر: ۲۱۲۳۹۷
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۷

ناصر موسوي‌لارگاني*

بر كسي پوشيده نيست که بازارهاي مختلف اقتصادي نسبت به ساير حوزه‌ها مانند اجتماع و سياست و فرهنگ به تحولات و گفتارهاي مقامات ذي‌ربط حساس‌ترند و براي همين هم برخي‌ها مي‌گويند كه اقتصاد حرارت سنج رويدادهاي مختلف است. علت بيان اين جمله هم چيزي نيست جز اينكه شاخص‌هاي اقتصادي به سرعت به هر سخن يا تحولي واكنش نشان مي‌دهند. براي يافتن تجربه‌هايي از اين دست هم لازم نيست زياد دور برويم. سال گذشته همين ايام به واسطه برخي سخنان مقامات اقتصادي و سياسي بازار به سرعت واكنش نشان داد و تلاطم قيمتي حدودا يكساله‌اي آغاز شد.

اين تلاطم با برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري و هويدا شدن آرامش در بخش‌هاي مختلف به‌تدريج فرو نشست و انتظار اين بوده و هست كه مقامات جديد دولت بخصوص متوليان اقتصاد يا كمتر سخن بگويند يا اينكه به گونه‌اي سخن بر زبان جاري كنند تا دوباره موجب تلاطم يا شبه تلاطم در بازارهاي مختلف نشوند. در اين راستا مسئولان اقتصادي بخصوص رئيس كل بانك مركزي بايد توجه داشته باشند كه اظهارنظر و گفته‌هاي آنها مي‌تواند تاثير بسزايي در زندگي مردم بگذارد و بهتر است در اين خصوص با دقت عمل كنند و اگر چنين اتفاقي روي ندهد، نتيجه آن هماني مي‌شود كه هفته گذشته درخصوص بازار ارز پيش آمد. در واقع در روزهايي كه بازار ارز به دليل چشم‌انداز مثبت پيش آمده به سمت كاهش قيمت‌ها و تقويت پول ملي پيش مي‌رفت، ناگهان رئيس كل بانك مركزي حدود 3هزار تومان را به عنوان كف قيمتي دلار در نظر گرفتند و باعث شدند تا كاهش نرخ ارزهاي خارجي متوقف شود.

 اين مسئله باعث اعتراض برخي از كارشناسان و نمايندگان در مجلس شد. البته اينجانب هم روز گذشته در تذكري كتبي از رئيس‌كل بانك مركزي درخواست كردم تا كمتر به مصاحبه بپردازد و تعيين كف قيمتي به نوعي دخالت در بازار است كه پسنديده نيست. براي بيان اين تذكر دلايل خاص خودم را داشتم. سال گذشته و با افزايش قيمت ارز، بسياري از كالاها گاه تا دويست درصد ظرف چند هفته افزايش قيمت پيدا كردند؛ حتي كالاهايي كه ارتباطي به نرخ ارز نداشتند هم افزايش قيمت پيدا كردند. در شرايطي كه به دلايل مختلف از جمله چشم‌انداز مثبت در حوزه سياست خارجي باعث شده بود تا حباب قيمت ارز شكسته شود و روبه كاهش باشد، اظهارات رئيس كل بانك مركزي باعث شد تا ناگهان كاهش قيمت‌ها متوقف شود و بار ديگر روند صعودي طي كند.

ايشان در حالي حدود 3هزار تومان را كف قيمت دلار عنوان كردند كه با كاهش قيمت ارز و به تبع آن طلا، اميدي در دل مردم زنده شده بود كه موجي از ارزاني در راه است كه با گفته‌هاي ولي‌الله سيف اين اميد كمرنگ شد. البته اقدام رئيس‌كل به لحاظ قانوني هم محل تامل است. چرا كه مجلس در هنگام تصويب قانون بودجه سال 92 كف قيمت ارز را حدود قيمت مركز مبادلات ارزي در نظر گرفته است و قيمت ارز در بازار آزاد هم مي‌توانست تا حدود قيمت مركز مبادلات يعني 2500 تومان كاهش بيابد كه با مصاحبه رئيس كل بانك مركزي اين فرصت از دست رفت. انگيزه بانك مركزي هر چه باشد، باز هم ايرادهاي جدي به آن وارد است.

 اگر گفته شود كه به دليل حمايت از توليد داخلي و صادرات اين حرف‌ها بيان شده است بايد يادآور شد كه تراز تجاري كشور منفي است و ما در كالاهاي مختلف و بخصوص كالاهاي‌اساسي واردكننده هستيم و سود چنداني از اين طريق به معيشت مردم نخواهد رسيد و آنها دچار مشكل خواهند شد. از سوي ديگر اگر دولت قصد دارد با جلوگيري از كاهش قيمت ارز،‌ وضعيت كسري بودجه يا ذخيره ارزي خود را بهبود بخشد،‌ بايد به ياد داشته باشد،‌ راه حل دائمي اين مسئله تقويت توليد ملي و رشد اقتصادي واقعي است. در نهايت توصيه بنده به رئيس كل محترم بانك مركزي اين است كه مانند بسياري از روساي بانك‌هاي مركزي در ديگر كشورها كمترين ميزان اظهارنظر و مصاحبه را داشته باشند و بدانند كوچك‌ترين گفته‌هاي آنها مي‌تواند وضعيت زندگي بسياري را تحت‌تاثير قرار دهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: