کد خبر: ۲۱۳۲۴۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۵

اميرعلي ابوالفتح*

با بروز بحران مالي در ايالات متحده آمريكا و به پايان رسيدن سال مالي 2013 در 30 سپتامبر، اين بحران جنبه جدي‌تري را به خود گرفت و حال شاهد هستيم كه دولت فدرال آمريكا به نوعي تعطيل شده است. اين بحران به حدي توانسته پيش برود كه سفر باراك اوباما به مالزي لغو شد. اين در حالي است كه جلسه روز گذشته كنگره بي‌نتيجه مانده و حال اعضاي كنگره چشم به 17 اكتبر دارند.بايد گفت كه بحران بودجه كشور آمريكا نه تنها ابعاد داخلي دارد بلكه مي‌تواند ابعاد جهاني نيز داشته باشد ومن فكر مي‌كنم اگر دموكرات‌ها و جمهوري‌خواهان در جلسه آينده خود به توافق نرسند عملا كشور آمريكا از پرداخت تعهدات مالي و بين‌المللي مانند اصل وفرع اوراق قرضه دولتي ناتوان مي‌شوند و به نوعي به سمت ورشكستگي پيش خواهند رفت.

 اين اوراق به ارزش 2 تريليون دلار براي كشورهايي كه آنها را خريداري كرده‌اند حائز اهميت است وبه نظر مي‌رسد اين بحران از مرز‌هاي ايالات متحده آمريكا بيرون خواهد رفت و به كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، كشورهاي عربي عضو اپيك خواهد رسيد. بايد گفت كه اين مشكلات را مي‌توان از 2 جنبه مورد ارزيابي قرار داد. نكته اول رتبه اعتباري آمريكاست كه دولت براي دريافت وام از طرف‌هاي خارجي جهت رفع كسري بودجه بايد پول بيشتري را به عنوان سود بپردازد و همين قضيه مشكلات بيشتري را براي آمريكا در بر خواهد داشت، نكته دوم اينكه پول ملي آمريكا ارز اصلي مبادلات بين‌المللي است و ادامه بحران در اين كشور ارزش دلار را در مقايسه با يورو، ين و پوند كاهش خواهد داد. از طرف ديگر كشورهايي مانند انگليس و چين به دليل گران شدن ارز آنها با افت صادرات مواجه خواهند شد.

حال اين بحران از سوي مقامات آمريكا به عنوان آخر زمان مالي ياد مي‌شده و آنها تمام تلاش خود را دارند كه در 17 اكتبر به نتيجه‌اي مثبت درخصوص سقف بدهي‌ها برسند. اگر چه تا به‌حال دو مرتبه دولت فدرال آمريكا به دليل مسائل سياسي تعطيل شده است اما تا به‌حال سابقه نداشته كه سقف بدهي افزايش پيدا كند و اين اتفاق رخ دهد. اين در حالي است كه توليد 20 درصد ناخالصي جهان را آمريكا در اختيار دارد. از سوي ديگر بحران مالي بيشترين بازخورد را در بخش‌هاي محيط‌زيست، گردشگري واجتماعي داشته و بخش‌هاي دفاعي كمترين مشكل مالي را به خود ديده‌اند. آژانس محيط‌زيست مجبور شده تا 95 درصد كاركنان خود را به مرخصي اجباري بفرستد اما وزارت دفاع، 50 درصد نيروهاي غيرنظامي سيا و اف بي‌آي به مرخصي اجباري فرستاده شده‌اند و اين كاهش تعدادي از پرسنل دستگاه‌هاي امنيتي حال در شرايطي پيش آمده كه آمريكا در بسياري از نقاط جهان ذيل مبارزه با آنچه كه تروريسم بين‌المللي نام گذاشته، نيروهاي امنيتي خود را گسيل كرده است.

 با اين اوصاف همگان چشم به جلسه 17 اكتبر دارند و پيش‌بيني آن بسيار سخت است. هر دو طرف بر سر مواضع خود ايستاده‌اند و هيچ كدام كوتاه نخواهند آمد و كوتاه آمدن هركدام از طرفين جمهوري‌خواه يا دموكرات به معني زير پا گذاردن ايدئولوژي‌هاي آنها و حزب متبوع محسوب مي‌شود تا جايي‌كه اوباما اعلام كرده كه جمهوري‌خواهان براي اين مسئله وارد نبرد شده‌اند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: