کد خبر: ۲۱۷۸۱۷
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۱۵
سيدبهلول حسيني*
مسكن مهر در ذات اصلي خود طرح و برنامه‌اي بود که بزرگان نظام همواره بر آن تاكيد داشته و از اهداف اصلي جمهوري اسلامي بوده است. به عبارتي دادن سرپناه به مردم به‌ويژه افرادي كه در تنگنا و محروميت هستند و امكان تامين مسكن برايشان مقدور نيست بسيار مفيد و جزو الزامات قانوني نظام است.

 ارائه طرح مسكن مهر هم با اين هدف و در كليات امر، بسيار مطلوب و مفيد بود اما مسكن مهر در دولت احمدي‌نژاد داراي دو اشكال اساسي و عمده بود. اول اينكه اين طرح مشمول عده بسياري از مردم شد و دايره آن بسيار وسيع گشت. شايد بتوان گفت از 75 ميليون نفر جمعيت كشور اگر طرح يا مبحثي مطرح شود كه مردم شاملش شوند هر تعداد كه مشمول باشند در آن شركت می‌كنند حال ممكن است بسته به نيازشان هم نباشد. در مسكن مهر دولت فقط يك شرط را مطرح كرد و آن اينكه واجدان شرايط نبايد تا به حال ملك يا خانه‌اي را به نام داشته باشند كه اين عامل بسيار كلي و غيراصولي در نظر گرفته شد.

دومين اشكال اين طرح اين بود كه به‌طور تلويحي اجازه داده نمي‌شد كه خريد و فروش يا معامله‌اي در آن داشته باشند اما عملا اين اتفاق رخ نداد و شاهدبوديم كه دلال بازي و خريد و فروش حتي در امتيازهاي اين مسكن‌ها به‌وفور اتفاق افتاد. اما دولت جديد هم با اين رويكرد كه طرح مسكن مهر موجب افزايش 50 درصدي تورم شده است و بايد متوقف شود رويكرد علمي و جامعي نداشته و هيچ‌گونه پايه واساس علمي ندارد. به اعتقاد بنده توقف مسكن مهر بسيار نادرست بوده وخطاست. توقف ثبت‌نام براي مسكن مهر صددرصد اشتباهي استراتژيك در حوزه مسكن است و اين طرح بايد ادامه يابد و البته بايد اصلاح شود.

به نظرم دو روش براي اصلاح آن مفيد است: ابتدا اينكه مسكن مهر بنابر زادگاه هر متقاضي و محل تولد، تعلق گيرد و دوم اينكه مطلقا اجازه خريد، فروش، رهن يا اجاره به متقاضيان داده نشود. هر كس مسكن مهر مي‌خواهد بايد در آن زندگي كند. به عبارتي مسكن مهر بايد درست تعريف شود و تنها به افرادي واگذار شود كه فاقد مسكن هستند و آن را به عنوان سرپناه مي‌خواهند نه كالايي براي خريد و فروش. ناگفته نماند در صورت تعريف درست و استفاده مناسب از مسكن مهر اين طرح به هيچ عنوان تورم‌زا نيست و اگر واگذاري آن با شرايط سخت مانند عدم اجازه فروش و اجاره‌دادن باشد از تورم‌زايي آن حتما پيشگيري مي‌كند.

پروژه مسكن مهر از ابتدا براي اقشار كم‌درآمد جامعه پايه‌ريزي شد، لذا در اين طرح بايد تدابيري اتخاذ شود كه به اين اقشار جامعه آسيبي وارد نشود. بسياري از پروژه‌هاي مسكن مهر هنوز نيمه‌كاره مانده و تكميل نشده است، در صورتي كه مردم مبالغ زيادي به دولت پرداخت كرده‌اند، لذا صرفنظر كردن كلي و اساسي از طرح مسكن مهر توسط دولت فعلي امكان‌پذير نيست.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر