کد خبر: ۲۲۶۶۹۳
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
سيدجواد مهدوي‌عادلي*
اگرچه هنوز تحريم‌هاي غرب بخصوص آمريكايي‌ها عليه ايران لغو نشده است ليكن اينگونه به نظر مي‌رسد اين تحريم‌ها دير يا زود فرو‌مي‌پاشند و اصولا بازار اقتصادي ايران با ده‌ها ويژگي منحصربه فردش تحريم‌پذير صدرصد نيست. البته اين موضوع يعني تحريم‌ناپذيري اقتصاد ايران بيش از همه بر آمريكا و شركاي اروپايي‌اش معلوم است و به همين دليل هم برخي رقابت‌هاي پيدا و پنهان را براي حضور در بازارهاي ايران شروع كرده‌اند.

ايران از يكسو داراي منابع عظيم گاز است كه انتقال اين گاز به اروپا مي‌تواند قاره يخ زده اروپا را از دست ترك تازي‌هاي روس‌ها نجات داده و به انحصار گازي روسيه در اروپا پايان دهد و از آن طرف هم ايران با داشتن جمعيتي 75 ميليوني و ذخاير و منابع متعدد از نفت گرفته تا انواع معادن و... جذابيت لازم را براي جلب بزرگ‌ترين كمپاني‌ها و شركت‌هاي غربي و ساير نقاط دنيا فراهم كند.

از همين رو طي دو سالي كه از سخت‌تر شدن تحريم‌هاي اروپا و بخصوص آمريكا عليه ايران گذشته است، اگر چه تحريم‌ها به اقتصاد ايران فشار آوردند اما آمريكا و شركاي اروپايي‌اش هرگز نتوانستند اقتصاد ايران را به محاصره كامل درآورند. چرا كه اقتصاد بزرگي مانند ايران محاصره پذير نيست. ضمن اينكه زيان تحريم‌هاي اقتصادي علاوه بر ايران متوجه برخي كشورهاي بزرگ اروپايي مانند فرانسه هم شد. حداقل زيان اروپا از تحريم اقتصادي و نفتي و بانكي ايران اين بود كه منابع سرشار ارزي ايران از بانك‌هاي اروپايي كوچ كرد، جريان نفت ايران به اروپا قطع شد و برخي شركت‌هاي بزرگ اروپايي مانند رنو و پژوي فرانسه گرفتار زيان‌هاي مالي ميليارد دلاري شدند و مديران اين شركت‌ها هم به زيان هنگفتي كه از ناحيه قطع رابطه اقتصادي با ايران متحمل شده بودند، اعتراف كردند.

با اين حال توافقنامه ژنو وضعيتي را ايجاد كرده كه برخي از اين كشورها مانند فرانسه در صدد گسترش فعاليت‌هايشان در ايران و برخي ديگر مانند ايتاليا هم درصدد باز كردن جا پايي براي خود در بازار ايران هستند. ضمن اينكه بسياري از شركت‌هاي بازرگاني و نفتي و... اروپايي و حتي آمريكايي هم ابراز تمايل كرده‌اند در بازار سود ده ايران به فعاليت بپردازند هر چند كه مديران اين شركت‌ها همچنان منتظر پايان تحريم‌ها هستند.

البته اين فقط يكسوي ماجراست. چرا كه بازار بزرگي مانند بازار ايران نبايد به همين راحتي‌ها جولانگاه كالاهاي ساخته شده شركت‌ها و كارخانه‌هاي اروپايي و حتي آمريكايي شود. بازار ايران از چنان اهميتي برخوردار است كه به‌راحتي مي‌توانيم شرايط خود را براي حضور دوباره شركت‌هاي اروپايي در ايران تعيين كنيم. به اين معنا که بازار مصرف ايران را دربست به كالاهاي ساخته شده ندهيم و در قبال واگذاري بخشي از بازار مصرف ايران به شركت‌هاي غربي، به مقوله انتقال تكنولوژي نيز توجه كنيم و از آن مهم‌تر شرايطي را تعيين كنيم كه اين شركت‌ها در آينده نتوانند رفتاري را مانند آنچه پژو و رنو در ايران با ما كردند، دوباره تكرار شود. حال كه غربي‌ها بخصوص اروپايي‌ها تمايل نشان داده‌اند به ايران برگردند بهتر است ما هم شرايط خود را اعلام كنيم تا تنگي‌هايي كه طي دو سال اخير به‌واسطه جا زدن فرانسوي‌ها در ايران به وجود آمد، تكرار نشود.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
صالح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۹/۲۴
0
0
مطلب خوب و درستی بود... ما باید از فرصت کاهش تحریم ها و بهبود روابط، بیشترین تلاش و تمرکزمون رو روی توجه به امور تولیدی و اقتصاد داخلی متمرکز کنیم تا اون رو قوی تر کنیم تا د اینده لااقل بتونیم نیازهای کشور خودمون رو خودمون تامین کنیم.اینکه پژو و رنو و شرکت های دیگه مایلند وارد بازار ایراان بشن در واقع بیانگر ضعف صنایع ماست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر