کد خبر: ۲۲۷۲۳۰
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۷
مهدي تقوي*
دولت لايحه بودجه سال 93 را سر موقع تقديم مجلس كرده است. اين به موقع بودن باعث شده پس از سال‌ها شاهد در گرفتن بحث‌هاي جدی كارشناسي بين نمايندگان مجلس و نمايندگان دولت و كارشناسان اقتصادي در مورد رديف‌ها و منابع و درآمدها و هزينه‌هايي كه براي سال 93 در نظر گرفته شده باشيم. در اين بين نكته‌اي كه در يكي دو روز گذشته بيشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته حرف‌هاي برخي نمايندگان مجلس در مورد خوشبينانه بودن منابع درآمدي براي سال 93 است. به‌اعتقاد این دسته از نمایندگان در لایحه بودجه 93 پیوند بیش از حد خوش‌بینانه‌‌ای میان درآمدهای عمومی بودجه که بالغ بر 195هزار میلیارد تومان است، با تحولات خارجی ایجاد شده است.

البته در ابتدا باید گفت اعداد و ارقامي كه در لايحه بودجه ذكر مي‌شود به نوعي پيش‌بيني از وضعيت آينده است و نمي‌توان هيچ‌كدام از آنها را قطعي در نظر گرفت. در اين مدت نمايندگان بسياري از غير واقعي يا واقعي بودن بودجه حرف به ميان آورده‌اند. نمايندگان دولت و وكلاي مجلس بايد اين موضوع را در نظر بگيرند كه اين اعداد و ارقام يك نوع پيش‌بيني است و شرايط مختلفي از جمله وضعيت سياست‌هاي داخلي و خارجي و شرايط اقتصاد جهاني و... بر آن تاثير‌گذار است. حالا كه بودجه سر موقع به مجلس رفته امكان كار كارشناسي بيشتر روي اين سند مالي مهم وجود دارد. قاعدتا دولت براي تنظيم اين بودجه از كارشناسان زبر دست استفاده كرده است و آنها هم اين قدر تجربه دارند كه مدعي نيستند اعداد و ارقام ذكر شده در بودجه صد در صد تحقق مي‌يابد. بنابراين در تعديل كردن و تغيير و تحولاتي كه در مجلس هم قرار است روي رديف‌هاي بودجه انجام شود بايد از نظرات كارشناسي كساني كه مسئول بودجه ريزي براي سال 93 بوده‌اند استفاده شود. در واقع هر كدام از طرفين براي نظرات شان در مورد بودجه استدلال‌هايي دارند و هر دو طرف هم بايد اين استدلال‌ها را بشنوند. يكي از موضوعاتي كه ممكن است در اين لايحه مورد مناقشه باشد درآمدهاي نفتي و قيمت تعيين شده براي هر بشكه نفت است. در واقع اين بخش از بودجه به دليل وابسته بودن بخش عظيمي از منابع درآمدي به آن از اهميت زيادي برخوردار است.

ما در اين زمينه گزارش‌هاي مهمي از سازمان‌هاي بين‌المللي و منابع داخلي در اختيار داريم كه بهتر است نمايندگان مجلس و دولت اين گزارش‌ها را به دقت مورد توجه قرار دهند و هر چه ما پيش‌بيني‌مان از قيمت نفت و وضعيت بازار آن دقيق‌تر باشد. در مورد كسري بودجه كم‌تر به مشكل بر مي‌خوريم و ضمن اينكه وضعيت وصول درآمدهاي مالياتي در سال‌هاي گذشته هم بايد مورد توجه قرار گيرد. مجلس بايد تلاش كند قانون بودجه را طوري تنظيم كند كه اتكاي دولت به درآمدهاي نفتي كمتر و منابع درآمدي از محل ماليات‌ها افزايش يابد البته در اين بين نبايد تكاليفي هم بر دوش دولت گذاشته شود كه امكان انجام ضعيف باشد.
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
چند رسانه ای صفحه خبر