کد خبر: ۲۲۷۹
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۳:۵۰

طی هفته‌های اخیر روزانه صدها تماس تلفنی از مبدأی نامعلوم در آلمان با منازل شهروندان ایرانی برقرار می‌شود و طی آن، اقدام به تخلیه تلفنی می‌شود.

برقراری هزاران تماس مشکوک از آلمان با شهروندان ایرانی در تهران و شهرستان‌ها تحت پوشش نظرسنجی، با بی‌تفاوتی نهادهای مسئول مواجه شده است.

به گزارش آینده، طی هفته‌های اخیر روزانه صدها تماس تلفنی از مبدأی نامعلوم در آلمان با منازل شهروندان ایرانی برقرار می‌شود و طی آن، اقدام به تخلیه تلفنی می‌شود.

در این تماس‌ها، فرد پرسش‌گر که از لهجه وی مشخص است ایرانی‌تبار است، تحت پوشش نظرسنجی انتخاباتی، اقدام به سوالات متعددی از شهروندان می‌کند.

در یکی از موارد تخلیه تلفنی که با منزلی در خیابان دماوند تهران تماس گرفته شده بود، فرد پرسش‌گر که خانمی میان سال بود،‌ با عنوان کردن این که تنها از خانم‌ها سوال می‌کند و تعداد مورد نیاز طرح نظرسنجی در محدوده زیر 20 سال و بالاتر از 45 سال تکمیل نشده، خواستار صحبت کردن با خانم‌هایی در این محدوده سنی شده است.

وی سپس به صورت ماهرانه سوال‌ها را در حیطه سیاسی و شرکت یا عدم شرکت در انتخابات و کاندیدای موردنظر آغاز کرده و سپس وارد سایر حوزه‌ها از جمله مسایل اقتصادی و رفاهی، اجتماعی و فرهنگی شده و حتی در حوزه مسایل مذهبی مانند «آیا نماز می‌خوانید یا روزه می‌گیرید؟»، «آیا پارسال هم روزه گرفته‌اید؟» می‌شود.

فرد پرسش‌گر که از مهارت بالایی در تخلیه تلفنی برخوردار بوده، در این تماس، حدود 100 سوال را در 15 دقیقه با میانگین هر سوال 9 ثانیه مطرح کرده و براساس شیوه پیشرفته، طراحی سوال پاسخ‌ها را شفاف و در گزینه‌هایی پیش‌بینی شده دریافت می‌کند.

مصاحبه‌گر در انتها از شهروندان ایرانی سوال می‌کند که آیا می‌تواند مجدداً به صورت تلفنی با آن‌ها ارتباط برقرار کند؟

این شیوه تخلیه تلفنی که جایگاه طبقاتی، تمایلات سیاسی، مذهبی و فرهنگی افراد را کاملاً شناسایی کرده و همراه با ثبت شماره تلفن آنان می‌تواند به بانک اطلاعاتی خطرناکی تبدیل شود که توسط سرویس‌های جاسوسی یا گروه‌های تروریستی علیه امنیت کشور به کار گرفته شود،‌با این حال مسئولان مربوطه تاکنون حساسیت چندانی به این اقدامات نشان نداده‌اند.

برخی منابع آگاه از طراحی و اجرای این پروژه تخلیه تلفنی توسط موسسه TNS آلمان خبر می‌دهند و البته گزینه‌های دیگری نیز در این باره در دست بررسی می‌باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: