کد خبر: ۲۳۳۶۶۷
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۴

سخنگوی سازمان آتش نشان تهران جزئیات سقوط مرگبار دو زن در جریان آتش سوزی خیابان جمهوری و مشکل پیش آمده برای نردبام هیدرولیکی تشریح کرد.

جلال ملکی اظهار داشت: ساعت 11:30 دیروز حریق گسترده یا در خیابان جمهوری به سازمان آتش نشانی اطلاع داده شد. نخستین گروه آتش نشانان 3 دقیقه بعد خود را به محل حادثه رسانده و بعد از مشاهده گستردگی حریق چند ایستگاه آتش نشانی همراه تشک نجات و دو دستگاه نردبام هیدرولیکی در محل حاضر شدند.

 وی افزود: زمانی که آتش نشانان خود را به محل  آتش سوزی رساندند دو زن خود را از پنجره آویزان کرده و بدون توجه به  هشدار ها و تذکر آتش نشانان قصد پرتاب خود به پایین را داشتند.

سخنگوی سازمان آتش نشان تهران  خاطرنشان کرد در ه مان لحظه یکی از نردبام های هیدرولیکی در پایین ساختمان مستقر و جک نردبام زده شد اما به دلیل اشکالات فنی در قطعات کامپیوتری متاسفانه پله های نردبام باز نشد.

وی ادامه داد: جایگزین کردن نردبام دیگر حدود 2 دقیقه زمان نیاز داشت که در همین حین یکی از زنها خود را به پایین پرتاب کرد. آتش نشانان بلافاصله نردبام را باز کرده اما نفر دوم نیز خود را به پایین انداخت.

ملکی افزود: اگر این دو زن 2 دقیقه صبر می کردند نردبام دوم باز شده و آنها به پایین منتقل می شدند. 2 دقیقه پس از سقوط این افراد آتش نشانان با باز کردن نردبام دوم 5 نفر از محبوس شدگان در ساختمان را به پایین انتقال دادند.

وی در خصوص علت نصب نکردن تشک نجات در زیر ساختمان نیز گفت:  تشک نجات مکان وسیعی را برای نصب کردن نیاز دارد و همچنین با وجود دو دستگاه دمنده برای باد کردن تشک حدود یک الی دو دقیقه  زمان نیاز است که این زمان در استانداردها جهانی لحاظ شده است.

سخنگوی سازمان آتش نشان تهران در پایان خاطرنشان کرد: ترس و عجله این دو زن و عدم توجه آنها به توصیه های آتش نشانان مرگ دلخراش آنها را رقم زد. در این آتش سوزی 25 نفر در میانه شعله های آتش محبوس بودند که آتش نشانان 8 تن آنها را از طریق نردبام و 15 تن دیگر را از طریق راه پله ها خارج کردند. سه نفر از آتش نشانان نیز در این حادثه دچار مصدومیت شدند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۵
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
1241
41
باز نشدن نردبان هم جرو استانداردهای جهانیه؟
ایشان مثله اینکه یادشان رفته اون 2 نفر در آتش گیر افتاده بودند و خیلی راحت میگه اگه 2 دقیقه صبر میکردند نردبان باز میشد.
میشه ایشان دو دقیقه فقط یک تکه ذغال ۀتشین رو در دستشون بگیرن تا درکی از حرفشون داشته باشند؟
ناشناس
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
582
43
" ترس و عجله اين دو زن و عدم توجه به توصيه هاي آتش نشانان" يعني چي؟ بدبخت بيچاره از ترسش و از گرما و دود مگه ميتونسته صبوري كنه تا آيا نردبام باز شود يا نشود!! وقتي يه زن، روز تعطيل ميره سركار يعني از نظر مادي خيلي تحت فشاره و دستش تنگه... خدا رحمتشون كنه و به بازمونده هاشون صبر و به نيروهاي امدادي و تجهيزاتشون سرعت و مدرنيته (طبق استانداردهاي جهاني) بده!!!!!
مهدی عطائی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۳
دوست عزیز تو اون اتاق 7 نفر آدم بودن که همشون نجات پیدا کردن جز این دو مرحوم که به حرف مأموران گوش نکردند و ترسیدند.
شیرین
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
469
41
کمی برای جان مردم ارزش قائل باشید نردبان باز نشد !تشک فضای زیاد می خواهد !دستگاه دمنده نبود !حتما ترافیک هم بود وهزار مسئله دیگه کمی فیلمها وامتداد رسانیهای خارجی راببینیدچند ماه پیش دراتوبان صیاد پرایدی لای گاردریل گیر کرده بود 5ساعت همان جا بود ویکی ازسرنشینها فوت کرده بود آتش نشانی هم تماشا میکرد
مهدی عطائی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۲۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۳
برای تشک نجات که نیاز به چندین متر مربع فضا نیاز داره و زیر ساختمان با وجود دکه ، جوب و پیاده رو و... فضای کافی به اون رو نمیده. شما اگه به توصیه ی پزشک گوش ندهید و کل دارو رو یکجا مصرف کنید آیا باید پزشک رو مقصر دونست یا خود فرد رو، آن دو مرحوم نیز اگه مثل بقیه افراد حاضر در اون اتاق به حرف مأموران گوش داده بودند الان در کنار خانوادشون بودن. روحشون شاد.
تهرانشين و كارشناس رسمي استاندارد
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۳۰
292
31
افسوس..نااگاهي و عدم بكارگيري قوانين استاندارد براحتي جان 2مادر را گرفت ...
آخرین اخبار