کد خبر: ۲۳۶۷۲۸
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۴

احسان تقدسي*

يكم: در روزهاي گذشته انتقادات پيرامون نحوه اجراي طرح اهداي سبدكالا به اقشار كم‌درآمدتر جامعه آنقدر در فضاي كشور پررنگ شد كه كمتر كسي به بررسي اين سوال كه چه شد «دولت تكنوكرات ها» اينگونه با شتاب به سمت رفتارهاي «پوپوليستي» و عوامگرايانه‌اي كه ياران دولت در زمان دولت‌هاي نهم و دهم بزرگ‌ترين منتقد آن بودند، حركت كرد؟ به عبارتي ناظران معتقدند كه رفتاري چون اقدام به توزيع سبدكالا با روحيه خاص مردان دولت يازدهم سازگاري چنداني ندارد و در سوابق مديريتي آنها – بخصوص در دوران اصلاحات- رفتارهاي به اصطلاح پوپوليستي جايگاه چنداني نداشت.

دوم: براي پاسخ به اين سوال پرداختن به انگيزه‌هاي اقدام به چنين كاري مي‌تواند راهگشا باشد.به نظر مي‌رسد اين تحليل طيفي از مشاوران و نزديكان دولت يازدهم وجود دارد كه دولت مستقر به واسطه نزديكي‌هاي فكري و قرابت شعارهايش با بخشي از شعارهاي اصلاحات، از اين قابليت برخوردار است كه به سرنوشت آن دولت دچار شود. به عبارت ديگر اين طيف معتقدند درآمدن نام محمود احمدي‌نژاد از صندوق‌هاي راي در سال 1384 و از دست دادن مجالس هفتم و هشتم و شوراي شهر نتيجه مستقيم بي‌توجهي اصلاح‌طلبان به مهم‌ترين دغدغه مردم يعني «معيشت» و «اقتصاد» و دغدغه‌هاي لايه‌هاي پايين جامعه بوده است و در صورت تكرار آن تجربه اين ظرفيت وجود دارد كه دولت از اين ناحيه دچار آسيب شود. ياران دولت بر پايه همين تحليل مي‌كوشند اشتباه دوره اصلاحات، غلتيدن به دامن مباحث كلان توسعه سياسي و شاخص‌هاي كلان اقتصادي و بي‌توجهي به معيشت مردم را تكرار نكنند.از اين رو اقدام به توزيع سبدكالا را اقدامي برآمده از يك تحليل سياسي درخصوص عملكرد گذشته اصلاح‌طلبان و مخاطرات تكرار آن تجربه دانست.

سوم: نكته اما اينجاست كه براي نيل به اين هدف راهي را برگزيده‌اند كه پيش از اين محمود احمدي‌نژاد هشت سال رفته بود و دولت روحاني در اين ميان «نسخه بدل» رفتارهاي احمدي‌نژاد خواهد بود. در واقع نسخه‌اي كه امروز دولت روحاني در حال اجراي آن است.اگر با هدف جلب آراي بخش خاكستري جامعه طراحي شده باشد كه ظواهر امر چيزي غير از اين را به ذهن متبادر نمي‌كند- نسخه اصل آن محمود احمدي‌نژاد و دولت‌هايش بود.

چهارم: هدف ديگري كه در وراي سبدكالاي جنجالي دولت مي‌توان تصور كرد، رويكرد آينده نگر دولت است. براساس آنچه رسما اعلام شده، دولت بالاجبار سال 1393 بايد فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها را كليد زده و كار نيمه‌تمام هدفمندي را به پايان برساند. يكي از اهداف سبدهاي اينچنيني مي‌تواند تلاش براي كنترل نارضايتي‌هاي احتمالي از عملكرد دولت در ميان توده‌ها و در نتيجه از دست دادن سبد راي دولت در انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري بعدي باشد.

پنجم: بنابراين تحليلي برآمده از ملاحظات سياسي در نزد مشاوران و مسئولان دولتي وجود دارد كه باعث شكل گيري حركتي شده است كه هدف آن جلب رضايت توده‌هايي است كه پيش‌تر مخاطبان محمود احمدي‌نژاد تلقي مي‌شدند.اما نكته جالب آن است كه برخلاف آن تحليل‌هاي اوليه؛ اين سياست به تجربه‌اي بر ضدهدف طراحان خود بدل شده است و موجب موجي از انتقاد از رويكرد و جهت‌گيري دولت شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: