کد خبر: ۲۴۲۷
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۸:۳۰

دکتر" احسان حبيبي " روز سه شنبه در حاشيه اولين همايش بهداشت و ايمني کار در سالن همايشهاي رازي افزود:يکي از مسايل مهم در ايجاد بيماريها عوامل زيان آور فيزيکي محيط کار (صدا و ارتعاشات،استرس هاي حرارتي و برودتي،پرتوهاي يونساز و غيريونساز در محيط،روشنايي در محيط کار)، آلودگي هوا در محيط کار است .

دبير علمي همايش بهداشت و ايمني کار گفت : بسياري از شاغلان دچار حوادث ناشي از کار مي شوند که متاسفانه در کشور ثبت نمي شود.

به گزارش ایرنا، دکتر" احسان حبيبي " روز سه شنبه در حاشيه اولين همايش بهداشت و ايمني کار در سالن همايشهاي رازي افزود:يکي از مسايل مهم در ايجاد بيماريها عوامل زيان آور فيزيکي محيط کار (صدا و ارتعاشات،استرس هاي حرارتي و برودتي،پرتوهاي يونساز و غيريونساز در محيط،روشنايي در محيط کار)، آلودگي هوا در محيط کار است .

وي گفت : هر شغلي داراي عوارضي براي فرد دارد بويژه تماس با گرد و غبار و مواد شيميايي مي تواند در بروز بيماريهايي مانند سرطان بسيار نقش داشته باشد.

حبيبي اظهار داشت :طبق مطالعات انجام شده روي 1000 مورد حادثه در کارگاه‌هاي نجاري مشخص شده است، چهار درصد حوادث هنگام کار با ماشين برش چوب با تيغه‌هاي باريک، درصد بيشتري به علت گير کردن لباس يا آستين آن به تيغه چوب بري و تعدادي ديگر نيز به علت سهل‌انگاري هنگام تميز کردن دستگاه يا گذاشتن و برداشتن قطعات چوب روي ميز کار، قبل از توقف کامل دستگاه اتفاق افتاده است.

وي ادامه داد: يکي از مشکلات افراد شاغل در کارگاه‌هاي چوب‌بري وجود گرد و غبار چوب است، استنشاق گردوغبار چوب مي‌تواند ناراحتي‌هايي براي اين افراد به‌وجود آورد.

دبير علمي اين همايش اضافه کرد:بر اساس تحقيقات انجام شده نمونه‌هايي از سرطان و تومور در حفره‌هاي بيني و سينوس‌ها بين کارگران مبل‌سازي و چوب‌بري‌ها ديده شده است.

به گفته حبيبي ، انواع ديگري از سرطان مثل سرطان لوله گوارش و لوسمي هم بين کارگراني که با چوب سر و کار دارند، مشاهده شده است اما اثر سرطان‌زايي گرد و غبار چوب ثابت نشده است و به نظر مي‌رسد موادي که در تهيه و آماده‌سازي چوب به کار مي‌رود، علت به‌وجود آمدن سرطان باشد.
وي افزود:گاهي استنشاق گرد و غبار چوب، باعث ايجاد تومور بدخيم در بيني مي‌شود، اين تومور بين افراد 50 تا 60 ساله که به مدت 40 سال يا بيشتر با انواع چوب سر و کار داشته‌اند، مشاهده شده است.

حبيبي با اشاره به اينکه قرار گرفتن در سر و صداي زياد، کار با دستگاههاي سنگين ، تماس بدن با مواد شيميايي و غيره نيز از حوادث کاري بشمار مي روند، اظهار داشت : بهداشت و ايمني کار مهمترين مسئله اي است که متاسفانه در کشور کمتر به آن پرداخته شده است .

وي تصريح کرد: برگزاري اولين همايش بهداشت و ايمني کار فرصت مغتنمي است تا کارشناسان و متخصصان بهداشت حرفه اي براي بررسي راههاي پيشگيري از حوادث کاري که آمار بسياري از اين حوادث در کشور ثبت نمي شود، بپردازند و اطلاع رساني لازم در اين زمينه صورت گيرد.

اين همايش با هدف ايجاد ارتباط علمي ، تحقيقاتي و تبادل نظر ميان محققان و متخصصان،اساتيد دانشگاهها و کارشناسان بهداشت حرفه اي،ايمني صنعتي،طب کار و کليه علوم مرتبط و برقراري ارتباط علمي بين دانشگاهها ، مراکز اجرايي و صنعتي در زمينه هاي گوناگون مرتبط با سلامت و ايمني در محيط کار،به روز کردن اطلاعات علمي،تحقيقاتي و اجرائي بهداشت حرفه اي و ايمني صنعتي برگزار شده است .

تشويق و ترغيب دانشجويان و پژوهشگران جوان به امر پژوهش و ارئه آن در همايشها،توسعه مرزهاي دانش و فن آوري براي ارتقاء بهداشت،سلامت و ايمني کارکنان و تلاش جهت گسترش و نهادينه کردن فرهنگ ايمني و سلامت شغلي از ديگر اهداف برگزاري اين همايش است .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: