کد خبر: ۲۴۵۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۲:۴۴

مسئولان سعودی بدون اطلاع دادن به سازمان حج و زیارت، دستورالعمل صدور روادید را تغییر داده‌اند.

مسوولان کشور عربستان طی هفته گذشته در فرآیند اعزام حجاج ایرانی کارشکنی کرده‌ و از ورود زنان ایرانی کمتر از 45 سال بدون محرم به کشورشان ممانعت ورزیدند .

به گزارش شبکه ایران، سازمان حج وزیارت درباره این موضوع گفت: مسئولان سعودی بدون اطلاع دادن به سازمان حج و زیارت، دستورالعمل صدور روادید را تغییر داده‌اند.

به گفته روابط عمومی سازمان حج وزیارت، در دو روز گذشته سرکنسول و کاردار سفارت عربستان در وزارت خارجه حاضر شدند و درباره مشکل پیش آمده، توضیح داده‌اند و همچنین مسئولان سازمان حج و زیارت با معاون وزیر حج عربستان در امور عمره مذاکره کرده‌اند.

روابط عمومی سازمان حج و زیارت تاکید کرده است که باوجود همه تلاش‌های صورت گرفته و تامین تمام درخواست‌های سرکنسولگری، ماموران ذیربط همکاری لازم را ندارند و روز به روز بر دامنه مشکلات افزوده می‌شود.

از آنجا که بر اساس قوانین داخلی کشور عربستان، ورود زنان کمتر از 45 سال به این کشور بدون همراهی محرم ممنوع است، جمهوری اسلامی ایران پیش از این، طبق توافقی صوری با مسوولان کشور عربستان سرپرست کاروان‌های اعزامی حجاج را به عنوان محرم زنان کمتر از 45 سال اعزامی به حج معرفی می‌کرد که امسال کشور عربستان این توافق را نادیده گرفته است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به این‌که برخی اعضای خانواده این زنان نیز به واسطه اعزام نشدن آنها از سفر حج بازمانده‌اند، گفت: گرچه ایران بابت خرید بلیت این زائران از نظر مالی متضرر شده است، اما شرکت‌های سعودی طرف قرارداد با کشورمان که وظیفه خدمات‌رسانی به این زائران را داشته‌اند نیز ضرر کرده‌اند.

این در حالی است که مسوولان این کشور حتی تعدادی از این زنان را که با محارمشان همراه بودند، به بهانه داشتن گذرنامه فردی از سفر محروم کردند.

سازمان حج و زیارت خود را در برابر زائرانی که از حج بازمانده اند متعهد می‌داند و بلافاصله پس از رفع مشکل، زمینه اعزام آنها را فراهم می‌کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار