کد خبر: ۲۴۸۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۵

ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی در حالی به چهارمین روز خود رسیده است که بنگاه‌های معاملات املاک و برخی از فروشگاه‌ها نیز به مراکز فعال نام نویسی پیوسته‌اند.

با آغاز بکار سامانه اعلام نیاز دریافت یارانه نقدی از روز چهاشنبه 20 فروردین ماه جاری، بازار کسب درآمد برخی از کافی نت ها نیز داغ شده است، این درحالی است که طی این روزها، برخی از بنگاه های معاملات املاک، فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی، فروشگاه های عرضه محصولات کامپیوتری و عکاسی ها نیز به جمع مراکزی که اقدام به ثبت نام افراد می کنند، پیوسته اند.  
 
با این وجود سازمان هدفمندسازی یارانه ها تاکنون 6 درگاه را برای ثبت نام افراد برای ثبت نام یارانه های نقدی اعلام کرده است که از جمله آنها مراکز پلیس + 10، دفاتر پیشخوان دولت، دفاتر خدمات پست، شوراهای اسلامی محلی و فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و استانداری‌ها و مراکز کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی است.
 
گرچه سازمان هدفمندی یارانه ها اعلام کرده بود که دفاتر پیشخوان دولت و سایر مراکز ثبت نام در روزهای تعطیل به صورت شبانه روزی آماده ثبت نام از متقاضیان هستند، اما برخی از این مراکز روز گذشته ( جمعه) تعطیل بودند.
 
تمامی واحدهای بانک ملی در سراسر کشور نیز در راستای تسهیل ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی مرحله دوم هدفمندی، همه روزه بطور یکسره تا ساعت 18 (بیستم لغایت بیست و نهم فروردین ماه جاری) آماده قبول ثبت‌نام از متقاضیان در مهلت تعیین شده است. همچنین اعلام شده بود که روزهای جمعه نیز از ساعت 8 لغایت 14 شعب بانک ملی ایران آماده قبول ثبت نام از متقاضیان خواهد بود.
 
برخی از افراد با مراجعه به نزدیکترین مرکز برای ثبت نام اقدام می کنند، که البته برخی مشکلات نیز برای مردم ایجاد شده است، به طوریکه نرگس نجفی سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام کرد که مردم در مراجعه به کافی نت ها و سایر مراکز به هیچ وجه لازم نیست که شماره رمز کارت های بانکی خود را ارائه کنند.
 
در عین حال نجفی تصریح کرده است که مردم باید از صحت ثبت نام خود در این مراکز مطمئن شوند. ناگفته نماند که برخی از مراکز غیررسمی ثبت نام از متقاضیان یارانه نقدی در ابتدا فرم حاوی مشخصات را به متقاضی ارائه می کنند و پس از آن اطلاعات مندرج در فرم ها را در سامانه وارد می کنند.
 
سازمان هدفمندسازی یارانه ها از هماهنگی با شرکت پست بانک برای ارائه خدمات به مردم شهرستانها و روستاهای دورافتاده برای انجام ثبت نام یارانه نقدی از طریق اعزام اکیپ ها و پایگاه های سیار به این مکانها خبرداده است.
 
ثبت نام از سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی در سال 93 به طور همزمان از 20 فروردین ماه جاری در سراسر کشور و از طریق سایت رفاهی آغاز شد. در فرم خوداظهاری دریافت یارانه نقدی دولت آمده است: منظور از سطح درآمد خانوار، میانگین مجموع درآمد ماهانه همه اعضای خانوار در سال 92 شامل درآمد حاصل از شغل اصلی و شغل دوم، دریافت اجاره بها، سود سهام، سود سپرده بانکی، عایدی از مستغلات، حقوق ماهانه مستمری یا وظیفه بگیران و مواد مشابه قبل از پرداخت اقساط وام است، ضمن اینکه باید سطح درآمد خانوار با دارایی‌های آن خانوار همخوانی داشته باشد.
 
متقاضیان در ابتدا صفحه ای www.refahi.ir مشاهده می كنند كه شش بند توضیح دارد و مربوط به قوانین و مقرارت دریافت یارانه نقدی است. در بند یك تأكید شده مطابق قانون فقط افراد نیازمند می توانند برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام كنند. مورد بعدی از متقاضی تعهد می خواهد تا صرفا مشخضات افرادی را كه هم اكنون  تحت تكفل دارد، درج كند.
 
در بند سه متقاضی متعهد می شود در صورت درخواست سازمان هدفمندی یارانه ها مدارك لازم را برای اثبات درستی اطلاعات اعلام شده در فرم ارائه كند، مورد بعد كه انتظار می رود مورد توجه متقاضی قرارگیرد، این است كه اگر مشخص شود اطلاعات نادرستی در فرم‌ها اظهار شده، به موجب قانون ضمن استرداد وجود دریافتی تا سه برابر یارانه نقدی دریافت شده متقاضی مشمول جریمه قرار می گیرد.
 
در بند پنجم متقاضی یارانه نقدی تأیید می كند اطلاعاتی كه در فرم‌های تقاضای یارانه نقدی درج می كند می تواند مبنای ارزیابی مالی و رتبه سنجی اقتصادی اش برای اعطای وام یا سایر تسهیلات از سوی بانك‌ها و موسسه های مالی قرار گیرد و دست آخر در بند ششم معنا و مفهوم سطح درآمد ماهانه توضیح داده شده است.
 
بر این اساس میانگین مجموع درآمد ماهانه همه اعضای خانوار در سال 92 شامل درآمد حاصل از شغل اصلی و شغل دوم، دریافت اجاره بها، سود سهام، سود سپرده بانكی، عایدی از مستغلات، حقوق ماهانه مستمری و مواد مشابه دقت شود قبل از پرداخت اقساط مورد نظر می باشد.
 
در انتهای صفحه اول متقاضی یارانه نقدی باید تمام شش بند دكر شده را تأیید كند كه این به منزله فهم دقیق ازمقررات دریافت یارانه نقدی تلقی می شود. صفحه دو شامل پرسش های متداول است، در ابتدا سرپرست خانوار متقاضی یارانه نقدی باید شماره ملی خود را در محل تعبیه شده در سمت چپ صفحه بدون خط تیره و فاصله وارد كند.
 
سپس آخرین شماره حسابی كه جهت دریافت یارانه اعلام كرده اید را در مستطیل مربوطه وارد كنید دقت شود شماره كارت بانكی را وارد نكنید در ادامه متقاضی یارانه نقدی باید تعداد اعضای خانواده خود را شامل خود و افراد تحت تكفل در سمت چپ و محل مربوطه درج كند؛ پس از تكمیل این سه بخش متقاضی باید كد امنیتی 5 رقمی را واردكند و اطلاعات درج شده را تأیید كند.
 
در صفحه سوم ابتدا متقاضی یارانه نقدی باید اسم خود و افراد تحت تكفلش را به همراه شماره ملی هر یك نوشته و وضعیت مالك بودن یا نبودن واحد مسكونی را برای هر یك جداگانه مشخص كند.
 
در ادامه متقاضی براساس تعریفی كه از سطح درآمد در بند شش صفحه اول مشخص شده كه البته یك بار دیگر هم در مستطیلی كه مشاهده می كنید برایش یادآوری می شود خود را در یكی از پنج گروه درآمدی قرار دهد گروه های درآمدی به این ترتیب است: كمتر از 600 هزار تومان، از 600 هزار تومان تا یك میلیون تومان، از یك تا 2 میلیون تومان، از 2 تا 2.5 میلیون تومان و بیشتر از 2.5 میلیون تومان در ماه.
 
مرحله آخر اطلاعات محل سكونت خانوار است. متقاضی مشخص می كند ساكن شهر، روستا و یا در زمره عشایر كشور است. آنگاه استان و شهرستان محل سكونت را انتخاب می كند درج كد پستی نیز در مرحله بعد قرار دارد و در نهایت بسیار مهم است كه متقاضی شماره تلفن همراه و ثابت خود را در محل تعبیه شده درج كند.
 
به تمام متقاضیان دریافت یارانه نقدی به جد توصیه می شود پس از خواندن مندرجات مستطیل انتهای صفحه سوم و آگاهی از جنبه حقوقی اطلاعاتی كه اعلام كرده اند نسبت به تأیید آن اقدام كنند چنانچه تمام مراحل و اطلاعات درج شده باشد به متقاضی دریافت یارانه نقدی كد شناسایی یاز طریق پیامك به شماره تلفن همراه اعلام شده ارسال می شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
مسعودجون
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳
0
0
من نمیدونم چی باید بگم هر کار این دولت باعث شده یک سری افراد سود جو به منفعت برسند