کد خبر: ۲۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۸۸ - ۱۵:۳۰

نشریه آمریکایی "امریکن فری پرس" در آخرین شماره خود از آغاز تحقیقات در مورد بزرگ‌ترین کلاه‌برداری تاریخ آمریکا خبر داده و می‌نویسد: مقامات آمریکا تحقیقات خود را در رابطه با آنچه که می‌تواند بزرگ‌ترین کلاه‌برداری تاریخ آمریکا باشد آغاز کرده‌اند تا نقش یکی از افسران ارشد ارتش آمریکا در سوء استفاده چند میلیارد دلاری از برنامه بازسازی عراق، را مورد بررسی قرار دهند.

یک نشریه آمریکایی از کلاه‌برداری بیش از 50 میلیارد دلاری یک مقام ارشد نظامی آمریکا در برنامه بازسازی عراق خبر داد.

به گزارش شبکه ایران، نشریه آمریکایی "امریکن فری پرس" در آخرین شماره خود از آغاز تحقیقات در مورد بزرگ‌ترین کلاه‌برداری تاریخ آمریکا خبر داده و می‌نویسد: مقامات آمریکا تحقیقات خود را در رابطه با آنچه که می‌تواند بزرگ‌ترین کلاه‌برداری تاریخ آمریکا باشد آغاز کرده‌اند تا نقش یکی از افسران ارشد ارتش آمریکا در سوء استفاده چند میلیارد دلاری از برنامه بازسازی عراق، را مورد بررسی قرار دهند.

این گزارش حاکیست، ممکن است رقم دقیق پول‌های گم شده در برنامه بازسازی عراق که با هدایت آمریکا در جریان بوده، هیچ گاه مشخص نشود اما گزارش‌ها نشان می‌دهند که این رقم از 50 میلیارد دلار نیز تجاوز می‌کند.

در عین حال یکی از تجار آمریکایی که از سال 2003 تاکنون در عراق فعالیت می‌کند، در این رابطه اظهار داشت: "من باور دارم که پس از تهاجم آمریکا به عراق، غارتگری واقعی از این کشور توسط پیمان‌کاران و مقامات آمریکایی صورت گرفت، نه خلافکاران و دزدان بغداد."

امریکن فری پرس در ادامه گزارش خود می‌نویسد: تنها در یکی از موارد این کلاه‌برداری‌ها، مبلغی به میزان 57.8 میلیون دلار به صورت بسته‌هایی از اسکناس‌های 100 دلاری به بازرس حسابداری آمریکا در جنوب و مرکز عراق ارسال شد. اما این بازرس حسابداری آمریکا در واقع "رابرتجی اشتاین جی‌آر" نام دارد و کسی است که مطابق تصویر منتشر شده، در کنار تپه‌ای از پول، عکس گرفته است. این در حالی است که نام این بازرس حسابدار نیز در میان مقامات آمریکایی است که در دو اتهام کلاه‌برداری و پول شویی در عراق محکوم شده‌اند.

هفته‌نامه امریکن فری پرس در ادامه گزارش خود با انتقاد شدید از فساد مالی آمریکا در برنامه بازسازی عراق می‌نویسد: با وجود آنکه گزارشات نشان از هزینه شده مبالغ بسیار زیادی در بازسازی عراق توسط آمریکا از سال 2003 دارند اما در حقیقت هیچ جرثقیلی در افق بغداد دیده نشد مگر آنکه در حال ساخت سفارت جدیدی برای ایالات متحده بوده و یا اینکه در کنار یکی از ساختمان‌های نیمه ساخته دوران صدام در حال زنگ زدن و خراب شدن بود.

امریکن فری پرس ادامه می‌دهد: سران عراق نیز متقاعد شده‌اند که سرقت و یا به هدر دادن مبالغ عظیمی از پول‌های آمریکا و دولت عراق تنها در صورتی امکان دارد که یکی از مقامات ارشد آمریکایی نیز در این ارتشا و فساد دست داشته باشند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: